oon pettyny

olen pettyny romaneihin
jotka ovat suurinta teeskentely kansaa
mielelläni annan julkisesti
henkeni, frimanin ja muoitten teijän hampaisiin joutuneitten puolesta
epäilen vaan yuleeko sitä kukaa ottamaa
olkaa onnellisia ootteha työ romaneita
9581
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Mustalainen ja Romani-sanat ovat synonyymejä toisilleen. Eli tarkoittavat samaa asiaa. Jos joku on romani, voi häntä sanoa myös mustalaiseksi, jos hän ei itse siitä loukkaannu. Ja sama toisinpäin. Mutta lähtökohtaisesti ne tarkoittavat samaa asiaa. Sille et sinä voi yhtään mitään.

Kerro mikä sinua oikeasti vaivaa näissä nimityksissä? Eihän ne kerro ihmisestä yhtään mitään. Ovat vain nimityksiä.

Äänestä
  • nimityksiä
    sana romani, tulee mustalaikielen
    sanasta rom. mika tarkoittaa mustalaista, mutta jos se väännetään romaniks, ni se ei tarkoita mitään. on vaan kaajeitten vääntämä nimi

    Äänestä

  • edvard kirjoitti:

    nimityksiä
    sana romani, tulee mustalaikielen
    sanasta rom. mika tarkoittaa mustalaista, mutta jos se väännetään romaniks, ni se ei tarkoita mitään. on vaan kaajeitten vääntämä nimi

    Tuolla logiikalla mikään suomen kielen sana ei tarkoita mitään. Koko suomen kieli on kaajeitten vääntämää.

    Romani tarkoittaa mustalaista suomen kielessä ja sillä siisti. Mikä tässä on ongelma? Sama kun minä ottaisin ongelmaksi sen sanotaanko saunassa käytettävää koivun oksista koottua kyhäelmää vihdaksi vai vastaksi. Ihan sama.

    Äänestä

  • sana rom tarkoittaa mustalaista ja sana manusha tarkottaa ihmistä, mitä te suomalaiset sanotte komunis koska te olette komunisteja, mitä tarkoittaa aikuinen nainen? ikää vai kokemusta?

    Äänestä

  • kuka sie oot, katos mie tahon nähhä sut, mie käyn tän edvartin puolesta ihan sen takia kun en tykkää että nimettömänä huuellaan, jos on jotaki asiaa niin asiallahan pitää olla nimi, sie oot täällä jatkuvasti nokkimassa jonki nimimerkin takanta , eikö sinua oo ristitty ollenkaa, tuuppa pois piilosta nii keskustellaa vähäsen,et sie raukka tiijä että sen saap tietää mistä sie noita viestiäs lähettelet, pitäshä siun olla asiallinen kun väität vielä olevas aikuinen, mie tunnen tämän ihmisen ketä sie nokit ja se on mun hyvä ystävä eikä sitä noki kukaa
    -seija-

    Äänestä

  • niinku asia on täyttä totta kaikki!

    Äänestä

Tuo on kaikki totta mitä sanoit. miten jaksavat teeskennellä? kaikki tekevät ja toimivat juuri päinvaston mitä antavat muille ymmärtää.

Äänestä

hyvä mies mitä tarkoitat sillä teeskentelyllä kun en ymmärrä mitä haet takaa?

Äänestä

Ittees oot pettyny ja kurjaan elämääs, kyllä siitä kaikki onki jo saanu tuta. Ehdottaisinki sulle ihan omaa palstaa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


edvard kirjoitti:

olen pettyny romaneihin
jotka ovat suurinta teeskentely kansaa
mielelläni annan julkisesti
henkeni, frimanin ja muoitten teijän hampaisiin joutuneitten puolesta
epäilen vaan yuleeko sitä kukaa ottamaa
olkaa onnellisia ootteha työ romaneita

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu