Kuvan siirto kankaalle

Luin aiempia postauksia missä neuvottiin siirtämään kuva kankaalle liiman avulla. MUTTA nyt haluaisinkin tietää, että tietääkö joku mistä saa tulostimeen tulostuspaperia, johon kuva tulostetaan ja siitä sitten silitetään suoraan kankaalle JA nimeen omaan sellaista paperia jossa kuva tulee silitettäessä olemaan nukkapintainen, ei siis sellainen kiiltävä, joka ratkeilee pesussa. Olipas sekava sepustus :) toivottavasti joku tajus :)
63329
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Tavallisen kopiopaperin kokoisia kuvansiirtoarkkeja myy ainakin Glas Ohlsson.
Valokuvaamoista voit myös kysyä.
Ja olan tainnut nähdä niitä myös kaupoissa,jotka myyvät muutakin tietokeessa käytettävää paperia.
Siis vaikkapa Mustaan pörssiin.

Äänestä
  • Tota kuvan siirtoon käy ihan tavallinen paperi :D

    Äänestä

  • ronjaronja kirjoitti:

    Tota kuvan siirtoon käy ihan tavallinen paperi :D

    käykö oikeesti? haluaisin tietää kun mulla on pikku probleema täällä...
    siis tulostaa vaan ihan tavalliselle paperille kuvan ja siitä sitten vaan silittää sen kankaalle?

    Äänestä

  • ronjaronja kirjoitti:

    Tota kuvan siirtoon käy ihan tavallinen paperi :D

    Miten tämä sitten toimii?

    Äänestä

  • jassunassu1 kirjoitti:

    Miten tämä sitten toimii?

    Voihan sitä johonkin rätinpalaseen kokeilla mutten usko että toimii. Kuvansiirtoarkki toisenlaista materiaalia niin sillä onnistuu. Ja netistä löytyy googlaamalla kauppoja mistä saa.

    Äänestä

Siis kerron sellaisen vinkin, joka voi olla riskialtista tulostimelle, mutta oma tulostin toimii vielä silti:) Eli olen tulostanut suoraan muistesuihkutulostimella kankaalle siten, että olen leikannut pienemmän kokoisen kangaspalaisen kuin paperi ja sitten teipannut tai ommellut tämän paperiin kiinni ja sitten tulostanut suoraan kankaaseen.

Kannattaa huomioida, että paperin alkupäässä kannattaa olla kangas hyvin kiinni ja huomattamasti lyhyempi kuin paperi, että sujahtaa hyvin tulostimesta, ehkäisee paperitukoksia mitä saattaa tulla.

Tietenkin tällöin ei saa kovinkaan isoa tulostettua ja pitää aplikoida kiinni esim. paitaan, tyynyyn yms. mihin haluaa. Pesussa saattaa hieman vaalentua, jotain kiinnitysainettakin voi kokeilla ja sit on olemassa jotain ainetta jolla voi laittaa kankaan tulostuksen ajaksi kiinni paperiin.

Jos onnistuu tulos on hyvä, eikä todellakaan halkeile ja on tietenkin kangaspintainen, vinkki ei liian paksua kangasta.

Huom. Omalla vastuulla, itelle tullut muutamia paperitukoksia ja kaikki tulostimet ei varmaan sovellu!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


sensku123 kirjoitti:

Luin aiempia postauksia missä neuvottiin siirtämään kuva kankaalle liiman avulla. MUTTA nyt haluaisinkin tietää, että tietääkö joku mistä saa tulostimeen tulostuspaperia, johon kuva tulostetaan ja siitä sitten silitetään suoraan kankaalle JA nimeen omaan sellaista paperia jossa kuva tulee silitettäessä olemaan nukkapintainen, ei siis sellainen kiiltävä, joka ratkeilee pesussa. Olipas sekava sepustus :) toivottavasti joku tajus :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu