Meidän 3 kk:n ikäinen poitsu tykkäisi kaikenlaisesta leivästä (ei mitään ranskanpullaa vaan ruisleipää ja täysjyväleipää) niin pehmeänä kuin kovana käppyränä. Sopiiko antaa miten usein, ja mitää hyvää/huonoa leipä tekee koiralle?
koira tykkäisi leivästä
16
21760
Vastaukset
- koirakoemusta
Puurot ja tummat leivät ovat koiralle terveellisiä kuten myös ihmiselle. Kuivata ylijäänyttä leipää ilmavasti niin eivät homehdu ja koira saa hampaille töitä, varsinkin pentu.Voit hyvillä mielin antaa koirallesi ruisleipää. Minulla on ollut tapana antaa koirilleni ns. herkkupa ja kiitospaloina kuivattuja ruisleipä palasia.
- Anonyymi
Enemmänkin huvittavaa, että puuro ja tummat täysleivät ovat nykypäivän ihmisille ihmetyksen aihe :D
Kuitu auttaa ainakin vatsantoimintaan yms, sekä hyviä hiilareita jotta jaksaa kokopäivän.
- tumma leipä voi saada mahan
sekaisin,mutta jos kestää niin kyllä voi antaa pari siivua päivässä varsinkin kuivuneita.
- dgfjd
Jos koirasi tykkää syödä leipää niin mikäs siinä.
Pitää vain olla tietoinen siiteä tuleeko koiralle ripu leivän syönnistä. Meidän oma koira tykkäsi syödä leipää pienenpänä ja tykäisi vieläkin jos vain antaisi. Nimittäin koiramme herkistyi viljalle eikä sen vuoki voi syädä leipää.:)- Anonyymi
Se että koira tykkää jostain ei todellakaan tarkoita sitä, että se välttämättä saisi sitä syödä. Oletko kuullut esim. haimatulehduksesta? Tuttavan koira sai sellaisen juuri vaaleasta leivästä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se että koira tykkää jostain ei todellakaan tarkoita sitä, että se välttämättä saisi sitä syödä. Oletko kuullut esim. haimatulehduksesta? Tuttavan koira sai sellaisen juuri vaaleasta leivästä.
Puhuttiin ruisleivästä, ei vaaleasta. Ruisleipä on koiralle hyväksi, hampaille myös hyvää hommaa, varsinkin kuivatettu. Ruisleipä voi antaa koiralle enintään ripulia, mutta sitäkin vain joillekin yksilöille. Ei siitä haimatulehdusta voi saada, eikä mitään muutakaan joka voisi koiran terveyttä uhata.
- vehnäallergia.
Meilläkin annettiin ennen koirille kuivattua ruisleipää, mutta alkoivat hiukan rapsutella itseään, joten syy lieni vehnän.
Kauppojen ruisleivissä on myös vehnäjauhoja, mutta jos leivot itse ja kuivatat, niin saat varman tiedon myös siittä, mitä koiirasi syö. - ei mitään haittaa
Meidän on syönyt kuivattua ruisleipää ja välillä vaaleaakin jo 10 vuotta, eikä mitään haittaa ole ollut. Anna vaan leipää vaikka makupaloina jos siitä tykkää eikä vatsa mene sekaisin.
- leipää
Jos vatsa kestää, niin anna pois. Meillä koirat ovat syöneet ikänsä leipää. Kaikenlaista ja kuivattuna korppuna. Mieluista nakerreltavaa ja tekee hampaille hyvää
- makupalana
ihan superhyvä kevyt herkku :) meilä syötettiin kahdelle ajokoiralleni ruisleipää ruoan yhteydessä. No kappas hyvin meni puoli vuotta ja molemmille puhkesi vehnäallergia (ilmeni rapsutuksina ja karvanlähtönä) Toivotaan ettei sinun haukkusi sairastu! Mikähän sen allergian laukaisee?
- ruisleipää
makupalana kirjoitti:
ihan superhyvä kevyt herkku :) meilä syötettiin kahdelle ajokoiralleni ruisleipää ruoan yhteydessä. No kappas hyvin meni puoli vuotta ja molemmille puhkesi vehnäallergia (ilmeni rapsutuksina ja karvanlähtönä) Toivotaan ettei sinun haukkusi sairastu! Mikähän sen allergian laukaisee?
Meidän koiruli saa joka aamu joko tummaa täysjyvärukiista näkkileipää tai vehnätöntä, hiivatonta ja suolatonta ruisleipää.
Tykkää kovasti, hampaat saa työtä, kun rouskuttelee näkkäriä, vatsa pysyy hyvänä ja kakka kiinteänä.
- Anonyymi
Mä annoin meijän koirille just näkkärii, mutta en tiedä onko se hyväksi niille? Voiko joku kertoa?
- Anonyymi
Tiedoksi teille idiooteille, että eläimilleei saa antaa kuivaa leipää missään muodossa. Esim sorsien ruokkiminen kuivilla leipäpaloilla johtaa siihen että ne hotkivat leipää mahan täydeltä ja vatsaan päästyään leipä kostuu ja laajenee. Johtaa pahoinvointiin, mutta omapahan on asianne. Ei tarttis niitä koiria kuitenkaan rääkätä typeryydellänne. Koira-ajokortti olisi ihan hyvä, koska onhan teistä iso osa ihan pihalla tästäkin asiasta
- Anonyymi
Totta, lisäksi monet koirat oireilee vehnästä ihollaan ja korvillaan.Viljat,ei ole koiranruokaa ,mutta köyhät syöttää sitä silti.
- Anonyymi
Eipä sulle oo tullu mieleen et sorsa vetää vattan täytee koira minkä antaa... 🤣 🤣 🤣 Valot päälle taas
- Anonyymi
Niinhän ne kuivat nappulatkin turpoavat mahassa
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu3563045Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3011473En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n841302- 1081301
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991285Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591245- 481135
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi791045Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa24941- 33847