Mitä möisin näistä

UPM, Stora, TeliaSonera

Omistan UPM:n ja Storan osakkeita 1000 kpl molempia sekä TeliaSoneraa 3000 kappaletta.

Nyt ajattelin luopuo ainakin osasta ja lyhennellä asuntolainaa. Mitä noista kannattaisi myydä? Tämän hetkinen yhteisarvo on . 34 000 euroa ja ainakin 50-60% voisin myydä pois.
Täytynee tosin odotella josko kurssit tästä nousisivat lähemmäs aikaisempaa (osakkeiden arvo v. 07 pyöri keskimäärin 40 000 eurossa, en tajunnut myydä silloin kun kävivät n. 48 000 eurossa).

4

677

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Osinkohaukka!

      Kun et ole niitä ajoissa älynnyt myyydä niin tuskin kannattaa myydä ennen osinkoja..

      Mainitsemasi yhtiöt jakavat ihan mukavat osingot, ota ne ja odottele kunnes kurssit vähän toipuvat.

      Viimeistään 18.3 FED laskee korkoja ja silloin on tulossa ainakin lyhytaikainen piristysruiske
      osakemarkkinoille.

    • En möisi kumpaakaan, tai ainakaan TeliaSoneraa, osinkoa tule kohtuullisesti. OStaisin lisää, mutta hajauttaminen taitaisi olla kannattavampaa, myös ajallisesti.

    • ap.

      Tarkoitus olikin odotella osingot ja myös kurssien toipumista. Tämän vuoden puolella kuitenkin ajattelin osan myydä, sillä asuntolainaa olisi hyvä saada lyhenneltyä. Sitä kun sattuu olemaan jäljellä n. 90 000 euroa ja osingoilla ei kuitenkaan kummoisia ylimääräisiä lyhennyksiä tehdä...

      Viime vuonna ei tullut osakkeita myytyä, sillä ajattelin pitää ne "vararahastona" ja osinkotuloja varten, mutta elämäntilanteen muututtua järkevintä lienee maksella asuntolaina mahd. nopeasti pois. Palkkatulot ovat aika kehnot joten kk-lyhennys pieni, jolla lainaa saa maksella muutoin n. 20 vuotta!

    • kasööri

      Osakkeiden tuotto on prosenteissa enemmän, kuin lainakorkosi - todennäköisesti.

      Jos korkosi olisi vaikka 5%, inflaatio on 3,5% joten reaalikoroksi jää 1,5%. Omistamiesi yhtiöiden vuosituotto pelkkä osinko huomioiden on UPM 6,1%, Stora 5,7% ja Sonera 8,9%. Lisäksi tulee osakkeiden arvonnousu, jonka sitten myydessä saat hyväksesi.

      Sinuna en maksaisi lainaa pois sillä pääomalla mikä nyt osakkeissa on kiinni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      26
      19285
    2. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      69
      6245
    3. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      28
      5896
    4. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      84
      5743
    5. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      43
      5599
    6. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      99
      5484
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      62
      4923
    8. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      43
      4597
    9. Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?

      Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on
      Suomalaiset julkkikset
      57
      3936
    10. Olitpa ikävän

      Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
      Ikävä
      49
      3575
    Aihe