Hallituskokousten

Mikä kokousmäärä on mielestänne riittävä, itse näen liian vähäiseksi 4 kertaa, asiat vanhenee (tarkoituksellisesti, isännöitsijä, pj), asiat unohtuu, hommat ei etene rivakasti!
12755
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Mikäli mitään isompia korjauksia ei ole käsiteltävänä niin 4 kokousta kyllä riittää.

Nykyään suurin osa selvistä asioista sovitaan sähköpostin välityksellä ja sitten seuraavassa kokouksessa ne kirjataan pöytäkirjaan.

Äänestä
  • Sikahuonoa toimintaa hallituksessa, kun ei kukaan viitsi edes kommentoida sähköpostilla, jos joku älykkö vastaa niin se on "ilmoitin isännöitsijälle, että kutsuu kokouksen"! Voi perkele mitä mutantteja! Eikö itse osata tehdä mitää ilman kokousta ja isännöitsijää, joka maksaa!

    Äänestä

Pienessä yhtiössä 4:n kokouksen pito on ajan haaskuuta. Meikä isännöi 20 asunnon yhtiötä ja aina on selvitty 2-3 kokouksella. Seon sitten eri juttu jos tehdään esim putkiremonttia tai muuta vastaavaa.

Äänestä
  • Kyse isoista kerrostaloista, pysykää te "pikkunaperot" pois näiltä palstoilta.

    Äänestä

Meillä on pidetty yleensä 2-4 kokousta vuoteen. Sellaisena vuonna kun ei ole ollut mitään isompaa remonttia mikä olisi vaatinut budjetin ylitystä, niin on pärjätty 2 kokouksella, elikkä heti yhtiökokouksen jälkeen pidetään järjestäytymiskokous ja toinen kokoontuminen sitten seuraavan yhtiökokouksen alla.

Äänestä
  • Meillä tammikuussa ja seuraava ehkä kesälomien jälkeen, ei mitään kokousta enne toukokuun yhtiökokousta, kaikki kuulemma valmista jo tammikuussa! Perskele, kyllä sais olla useimmin.

    Äänestä

  • hurjaa kirjoitti:

    Meillä tammikuussa ja seuraava ehkä kesälomien jälkeen, ei mitään kokousta enne toukokuun yhtiökokousta, kaikki kuulemma valmista jo tammikuussa! Perskele, kyllä sais olla useimmin.

    Miksi pitäisi kokoontua, jos ei ole mitään asiaa? Jos tilinpäätös on valmis tammikuussa ja ei ole mitään asioita tullut esiin, mitkä pitäisi viedä yhtiökokoukseen tammikuun jälkeen, niin miksi hallituksen pitäisi koontua?
    Ei hallitus ole sitä varten, että saataisiin koontua mahdollisimman usein, vaan sen takia, että yhtiön asiat tulevat hoidetuksi. Jos pari kokousta/vuosi riittää asioiden hoitamiseksi, niin turhahan ihan huvikseen on koontua. Käytännössähän isännöitsijä hoitaa yhtiön juoksevat asiat.

    Äänestä

  • Ymmärrä kirjoitti:

    Miksi pitäisi kokoontua, jos ei ole mitään asiaa? Jos tilinpäätös on valmis tammikuussa ja ei ole mitään asioita tullut esiin, mitkä pitäisi viedä yhtiökokoukseen tammikuun jälkeen, niin miksi hallituksen pitäisi koontua?
    Ei hallitus ole sitä varten, että saataisiin koontua mahdollisimman usein, vaan sen takia, että yhtiön asiat tulevat hoidetuksi. Jos pari kokousta/vuosi riittää asioiden hoitamiseksi, niin turhahan ihan huvikseen on koontua. Käytännössähän isännöitsijä hoitaa yhtiön juoksevat asiat.

    Pakollisia kokouksia on kaksi;

    *Heti yhtiökokouksen jälkeen missä hallitus kokoontuu uudessa kokoonpanossaan ja valitsee itselleen keskuudestaan puheenjohtajan.

    *Tilinpäätöksen valmistuttua, missä käsitellään ja hyväksytään?! edellisen toimintavuoden tilinpäätös ja valmistellaan alkaneen kauden talousarvio. Valmistellaan yhtiökokous ja sen asialista.

    Joskus on myös pidettävä lain mukainen kokous ennen vuoden loppua missä tehdään tarvittavat aktivoinnit ym rahastosiirrot.

    Tietysti, mikäli talo toimii demokraattisesti olisi myös kerran/pari kertaa vuodessa mietittävä yhdessä isännöitsijän kanssa talon korjaustarpeita ja päivitettävä PTS suunnitelmat.

    Äänestä

Vuodelta 2007 minulla oli enimillään 9 hallituksen kokousta enimmillään yhdessä yhtiössä.
Taas yhdessä oli vain kaksi kokous eli tilinpäätös hallitus ja yk jälkeinen hallituksen järjestäytyminen. Keskiarvo on varmaan siinä 5:den paikkeilla/yhtiö.

Äänestä

Meillä pidetään vain pakolliset kaksi vuodessa, eli ennen syys- ja kevätyhtiökokousta.
Hyvin on riittänyt, tosin taloyhtiömme on sopuisa eikä suurempia kiistoja.
Jos on aihetta, aina voidaan kokoontua useammin. Kun teimme remontteja (katto, julkisuvu, parveke), pidimme kokouksia useitakin homman edistymistä seuratessa.

Äänestä
  • Kaksi yhtiökokousta? Tehkää muutos yhtiöjärjestykseen ja siirrytte yhden yhtiökokuksen käytäntöön. Minusta se on aivan turhaa rahan ja ajanhaaskausta, varsinkin jos yhtiö on alle 30 asuntoinen.

    Äänestä

Jos yhtiössä on suuria asioita meneillään, niin kerran kuussa ainakin päivitetään. Eli koskee putki/julkisivu/parvekeremontteja.
En näe mitään syytä kokoustaa, jos joku valittaa rakastelun äänistä tai naapuritalon kissan käymisestä hiekkalaatikolla. Puheenjohtajan ja isännöitsijän välinen puhelinsoitto riittää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lukumäärä? kirjoitti:

Mikä kokousmäärä on mielestänne riittävä, itse näen liian vähäiseksi 4 kertaa, asiat vanhenee (tarkoituksellisesti, isännöitsijä, pj), asiat unohtuu, hommat ei etene rivakasti!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu