nopeusmittari Ave-03:ssa

Tyhmä kysymys, mutta olisin kiinnostunut, mitä tämän uuden d4d Avensiksen nopeusmittari näyttää? Meilläpäin ne harvat tievarsien nopeusnäytöt, jotka kohdalleni ovat osuneet, ovat vilkuttaneet minulle vain punaista eivätkä ole lainkaan näyttäneet auton nopeutta. Olen olettanut, että mittarin näyttö on sama kuin edellisen d4d mallin. Vaikka en olekaan viherpiipertäjä ja vaikka olenkin eläessäni äänestänyt vasemmistolaisia, niin ylinopeussakkoja en uudella koslallani halua saada.
3603
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ajotietokoneella helppo tarkistaa. Eli ajelet tasaista nopeutta ja painat keskinopeuden pohjaan, jolloin se nollautuu. Muutaman sekunnin kuluttua näet keskinopeudesta todellisemman nopeuden, koska siinä virhe aiheutuu matkamittarista, jossa virhe on n. 0.5 - 1%.

Äänestä

Ei tullut sitten mieleen ajella vaikka 95 nopeutta siihen 100 alueella olevaan "tutkaan". Tai jos muuta liikennettä ei ole niin ajelet vaikka 80km/h. Voi kiesus, voisitko palauttaa ajokorttisi poliisiasemalle kun tuntuu siltä, että kapasiteettisi ei riitä autoiluun.

Äänestä
  • Asun sellaisessa korvessa, ettei täällä ole sadan kilometrin säteellä minkään valtakunnan nopeusnäyttöjä. Ne näytöt, joista kerroin kohtasin yllättäen kesälomamatkallani vilkasliikenteisellä tiellä, eikä minulle tullut mieleenikään ruveta siellä edes takaisin ajelemaan. Myönnän kyllä, että en ole mikään oikea automies, vaikka ajelen noin 30 ooo km vuodessa - Luoja on varjellut pahemmilta onnettomuuksilta. Toivotan sinulle hyvää ja turvallista matkaa ja moikataan, kun tavataan.

    P.s. Kiitos Tarkistajalle vinkistä. Kyllähän se automyyjä kaikkea selitti, mutta eihän se kannettu vesi kaivossa pysy. Otinkin käsikirjan iltalukemiseksi. Äänentoistolaitteet eivät ole oikein käyttäjäystävälliset, mutta edelliseen verrattuna jo paremmat. Ajotietokone on uusi tuttavuus ja autostani taitaa kuulua jatkuva piipitys. En uskalla kirjoittaa enempää, kun joku herkkähipiäinen vetää taas herneet nenäänsä. Siksipä olen kiitollinen täältä saamistani vihjeistä. Terveisiä kaikille täällä kävijöille ja Toyotafaneille: kesää on vielä jäljellä!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ave-Maria kirjoitti:

Tyhmä kysymys, mutta olisin kiinnostunut, mitä tämän uuden d4d Avensiksen nopeusmittari näyttää? Meilläpäin ne harvat tievarsien nopeusnäytöt, jotka kohdalleni ovat osuneet, ovat vilkuttaneet minulle vain punaista eivätkä ole lainkaan näyttäneet auton nopeutta. Olen olettanut, että mittarin näyttö on sama kuin edellisen d4d mallin. Vaikka en olekaan viherpiipertäjä ja vaikka olenkin eläessäni äänestänyt vasemmistolaisia, niin ylinopeussakkoja en uudella koslallani halua saada.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu