Ostin runsaat puolitoista-vuotta sitten Canon A 610 dikikameran. Yllätyin että, näinkö kauan ne vain kestää. Nyt nimittäin alkoi vaikeudet, eli, kuvattava kohde ei tule enään näytölle, eikä myös kuvaa. Muuten kone toimii kuten ennenkin. Kameraa ei ole koskaan pudotettu, tai muuten kolhittu. Katsoin nykyisten kamerain hintaa, niin tulin siihen tulokseen ettei kannata lähettää vissiin korjattavaksi. Ajattelin entisiä filmikameroita, etteihän niitä saanut rikki juuri ollenkaan. Tuli vain mieleen, että näinhän se kehitys kulkee. VAI MITÄ???
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Huonoa tsägää tietysti tuommoinen. Itselläni neljäs digikamera menossa joista vain yksi on rikkoutunut (vuonna 1997 ostettu Fuji Finepix ds20 sanoi sopimuksen irti joskus vuosituhannen vaihteessa). Joulukuussa 1999 ostettu Canon Pwershot S10 käy ja kukkuu vielä täyttä päätä eikä ongelmia ole myöskään huhtikuussa 2004 ostetussa Sony dsc F828:sa eikä 2004 syyskuussa ostetussa Nikon D70 kamerassakaan. Kaikki kamerat edelleen käytössä na n. 1000-2000 kuvaa vuodessa tulee kuvattua enimmäkseen kahdella digillä ja yhdellä filmikameralla (yhteensä siis).
Yleensä digit kolhimatta kyllä kestävät kauemmin. Ikävä juttu, mutta joskus käy näin.
Minulla on mallia - 1955 Agfa Isolette joka toimii, palje on kerran vaihdettu.
Mutta eipä hyöty ole kummonen. Tekniikka ominaisuudet ovat auttamattomasti vanhentuneet.
Digeissä uusi tekniikka jyrää ylitse parissa vuodessa ja allekin. Kyllähän niitä kuvia ottaa sillä vanhemmallakin pelillä, mutta kuitenkin...
Mutta mikä estää hankkimasta uutta filmipokkaria, jos ei muuten niin vaikka esim. autoon varakameraksi, eivät ole kalliita. Ja kuvia tulee.
muuten siis toimii eli pystyt kuvaamaan optisen etsimen avulla. AInoastaan näyttö pimeänä vai. Varmistan vaan ettet ole painellut display napista sitä pois päältä. Tuossa mallissahan on kääntyvä näyttö, olisko siellä jotain ongelmaa, kokeile kieputella sitä.
A610 oli suht laadukas peli joten ei heti kannata heittää roskiin.
Kamero toimii muuten, eli näyttää otetut kuvat ja videopätkät ja asennus ohjelmat. Mutta kun yrittää ottaa kuvaa niin tämä ei tule näytöll eikä myös ota kuvaa , kuvassa ei näy kuin päivämäärä. Tiedän että näytän saa pimennettyä. Vaivojen alussa se käynnistyi että käynnisti ja sammutti montakerta. Sitten kun sen sai härnättyä auki, niin se pysyi kyllä toiminnassa , kunnes piti sammuttaa taas.
kuulostaa siltä että laite todella on rikki ja korjaaminen tuskin on kannattavaa, voihan sitä aina kysäistä.
Voisiko olla linssisysteemi jotenkin jumissa tai ne peitelevyt joiden pitäisi aueta.
Kokeiltiin kaikki konstit ja todettiin että lopullinen hyllytys paikallaan. Tilasin uuden Canonin taas. Tälläkertaa SX 100 IS. Saapa havaita kuinka käy tmän kans. Meinasin vaihtaa merkkiä mutta aina muka jotakin ilmeisesti tutusta poikkeavaa. Vaikeutena myös löytää Suomenkieliset valikot ja ohjeet.
Jos kamera otti vain mustia kuvia ja kuvia ottaessa näyttö on musta, kyseessä on kennovika. Olisit saanut ilmaiseksi uuden kameran tilalle lähettämällä tuon JAS-tekniikkaan. Tosin kennovikoja ei noin uusissa pitäisi olla, ennemmin vuotta 2005 ennen myydyissä. SX100 on kyllä ihan hyvä, itsellänikin on. Kestävyydestä on paha sanoa, onhan tämä mallisarjansa ensimmäinen versio, joten lastentauteja voi olla.
canonissa kennovika, ensin tuli pystysuoria viivoja näytöön ja sitten pimeni kokonaan, muuten toimi moitteettomasti. Merkkihuollossa korjattiin ilmaiseksi.
Sarjaa, jossa oli viallinen Sonyn kenno?
Jos on niin kamera menee takuuseen iästä huolimatta.
Sonyn kennovika aiheutti yllätyksen monelle pokkarin valmistajalle, merkistä riippumatta.
kaikkea missä on Sonyn merkki.
Itse oon huollattanut takuuseen monia kennovikaisia sonyn kennolla varustettuja kameroita.
"..kuvattava kohde ei tule enään näytölle, eikä myös kuvaa. Muuten kone toimii kuten ennenkin."
Yleensä kuvattava kohde ei kuvaa, koska kuvaaja kuvaa.