Tradenomiksi työn ohella ???

missä??

Kenelläkään tietoo missä kouluissa/ opistoissa voi opiskella tradenomiksi nimenomaan työn ohessa? Jos on taustalla peruskoulupohjanen merkonomi tutkinto. jotain etä/omatoimista opiskelua tms..??
Ja mikä on se nimike mitä käytetään kun tradenomi tutkinnon jälkeen jatkaa sen seuraavan ylemmän AMK tutkinnon mikä on 90 ov ??
onko se vaan tradenomi (ylempi AMK) ??

11

3256

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Vaaditaanko siihen alalta kokemusta?
      Jostain kattelin niin oli vaatimuksena 20 vuoden ikä 2 vuoden kokemus alalta.

      • mistä vaan

        Ainakin Kemi- Tornion amk:ssa on tradenomikoulutusta etänä myös ihmisille jotka eivät alueella asu. Suuntautuminen ja muut vaihtelee tietenki koulujen välillä. Ainakin liiketalouden ja tietojenkäsittelyn tradenomeja sieltä valmistuu. Opetus tapahtuu oppimisympäristöjen avulla LearnLinc ja Moodle ainakin olleet käytössä. Linkistä löytyy jotain tarkemapaa tietoa http://www.tokem.fi/?deptid=11355

        Ainakaaan jos normaalikouluun hakeen lukemaan tradenomiksi niin pitäisi riittää se merkonomin tutkinto. Lukiokoulutuksellakin pääsee ilman työkokemusta, se vaan että hakupisteitä tulee lisää työkokemuksesta.


    • SAMKissa

      Satakunnan ammattikorkeakoulussa voi opiskella tradenomiksi työn ohella. Kontaktikertoja on noin kerran kuukaudessa perjantaisin ja lauantaisin Porissa. Muuten opiskelu suoritetaan virtuaalisesti.

      Tradenomin tutkinnon jälkeen on oltava kolme vuotta töissä, jonka jälkeen voi hakea opiskelemaan ylempään ammattikorkeakoulututkintoon. Siitä valmistuttua saa tutkintonimikkeen tradenomi (ylempi AMK) eli Master of Business Administration. Tällä tutkinnolla voi hakea samoja työpaikkoja kuin maisterin tutkinnolla.

    • Entinen opiskelija

      Jos tosissaan haluat oppia, unohda ainakin PIRAMK laskuista. Siitä koulusta ei ainakaan itselleni ollut aikanaan kuin harmia.

      Aikuisopikelijoille lupaavat kyllä kolmipäiväisen opiskeluviikon, mutta käytännössä se ei pidä paikkaansa. Viitenä päivänä viikossa joudut käymään sinne tänne lukujärjestykseen ripotelluilla tunneilla. Ja kaiken lisäksi tunteja pidetään siellä täällä eri toimipisteissä ympäri Pirkanmaata.

      Kaikkein huonoin toimipiste on Ikaalisissa.

      Tunnit PIRAMKissa pidetään milloin sattuu. Opettajat siirtelevät tunteja niin kuin parhaaksi näkevät ja tiedottaminen siirroista unohtuu lähes aina. Tarvitsemasi kurssit järjestetään yleensä kerran vuodessa ja yleensä siten, että ainakin kaiksi tärkeää kurssia on sijoitettu samaan ajankohtaan.

      Opetus PIRAMK:issa on erittäin huonoa. Jotkut opettajat vain lukevat kalvolle kopioitua kirjaa luokassa piirtoheittimeltä. En aikanani nähnyt yhtään ainutta pätevää opettajaa koko oppilaitoksessa. Opettajilla on erittäin paljon kaikenlaisia työhön liityviä matkoja ne haittaavat suuresti opintoja. Tunteja ei pidetä, eikä pitämättömiä korvata.

      Monien kurssien pitäminen siirtyi, kun ei ollut opettajaa, joka kurssin pitäisi. Eikä se edes ole mikään ihme, kukapa tuollaisen kouluun haluaisi opettajaksi. Maine kulkisi aina edellä...

      Lopputulos on tietysti se, että et valmistu ajallasi. Mutta ei hätää, sentään oppilaitos saa kuitattua lisää rahaa tuhlattavaksi kun määrärahat jaetaan oppilasluvun perusteella! Ja PIRAMKIN systeemissä ne opinniot vasta venyvätkin. Ja oppimistulos jää kyllä työelämää varten kovasti olemattomaksi.

      Kun asioitaan yritti koulussa korjata, ei siitä tullut kyllä mitään. Monet kohtalotoverinikin koulussä yrittivät, mutta eipä se vaan auttanut. Koulun johtoa myöten asioita peiteltiin, eikä epäkohtia haluttu korjata.

      Mutta ei hätää: Olen kuullut, että Suomessa on monta hyvää oppilaitossa, joista valita. Unohda kuitenkin PIRAMK ja ennen kaikkea Ikaalisten toimipiste. Se on Pellejen paratiisi.

      • ...

        Tietääkö kukaan missä vois opiskella pk:´alueella.. Hki, Espoo, Vantaa, Porvoo, Järvenpää, Sipoo ??

        Vähän mietityttää toi verkko opiskelu että onko sama asia opiskella tradenomiksi verkossa kun normaalisti? Ja pidetäänkö verkko opiskelua jotenkin huonommassa arvossa verrattuna normi opiskeluun?

        Tommonen koulu olisi kyllä hyvä missä ei olisi lähiopetusta viikon jokaisena päivänä, joku 3 kertaa/ vko on aika maksimi.


      • ...
        ... kirjoitti:

        Tietääkö kukaan missä vois opiskella pk:´alueella.. Hki, Espoo, Vantaa, Porvoo, Järvenpää, Sipoo ??

        Vähän mietityttää toi verkko opiskelu että onko sama asia opiskella tradenomiksi verkossa kun normaalisti? Ja pidetäänkö verkko opiskelua jotenkin huonommassa arvossa verrattuna normi opiskeluun?

        Tommonen koulu olisi kyllä hyvä missä ei olisi lähiopetusta viikon jokaisena päivänä, joku 3 kertaa/ vko on aika maksimi.

        Mitä eroa on näillä tutkintonimikkeillä? Mikä niistä on korkein tutkinto?
        Voiko tradenomi tutkinnon jälkeen suorittaa jonkun noista vai tarvitaanko yo- tutkinto pohjalle ?


      • Olipas tuttua

        Kovin kuulostivat tutuilta kokemuksesi PIRAMKista.

        Itse olin nuorisoasteella päiväopiskelijana (lue: päivähoitopuolella), ja luin eri alaa, mutta silti niin tuttua, niin tuttua, on kaikki tuo mitä kirjoitit.

        Tai ei ihan kaikki sentään. Lähes kaikki oppitunnit kyllä pidettiin Kuntokadulla Tampereella (silloin kun pidettiin), joten ympäri maakuntaa emme sentään joutuneet poukkoilemaan. Mutta muuten ovat kokemukseni ihan samanlaiset kuin sinun.

        "Tunnit PIRAMKissa pidetään milloin sattuu. Opettajat siirtelevät tunteja niin kuin parhaaksi näkevät ja tiedottaminen siirroista unohtuu lähes aina."

        Juurikin näin. Äkkiperuutusten syynä saattoi olla ihan mikä vain, useimmiten "kehityskokoukset" joskus opettajan "sairastuminen" ja joskus jopa se, että "opiskelijoita ei ole paikalla tarpeeksi". Ennätysviikolla piti mennä koululle kolmena aamuna peräkkäin tyhjän takia ennen kuin opettaja suostui armollisesti pitämään tuntinsa. Alunperin syynä peuutukseen oli "liian pieni läsnäolevien opiskelijoiden määrä", ja kun tunti sitten viimein pidettiin, ei paikalla tietenkään ollut sitäkään vähää mitä alussa, kun aamu aamulta paikalle vaivautuneiden määrä oli pienentynyt... "Kehityskokouksissa" opettajat istuivat alvariinsa, ja usein opiskelijat kuulivat vasta tunnille tullessaan, että opettaja onkin nyt "kokouksessa". Pitämättä jääneet tunnit joko jäivät iäksi pitämättä, pidettiin jonakin muuna ajankohtana (lähes aina päällekkäin jonkin toisen aineen tuntien kanssa), tai opiskelijoille oli keksitty täyteohjelmaksi "itsenäistä opiskelua". "Itsenäinen opiskelu" oli mekaanista tekstin copypastettamista netistä tai kopioimista oppikirjoista etukäteen määrätystä paikasta. Tuotokset palautettiin opettajalle, mutta koskaan niitä ei takaisin kuulunut, eikä niistä arvosanoja saatu. Tokkopa niitä kukaan koskaan lukikaan. Ja miksi olisikaan. Samaa tekstiähän se kumminkin oli kuin netissä ja oppikirjoissa. Joskus "itsenäinen opiskelu" oli pelkkää opiskelijoiden paskanpuhumista keskenään.

        "Opettajilla on erittäin paljon kaikenlaisia työhön liityviä matkoja ne haittaavat suuresti opintoja. Tunteja ei pidetä, eikä pitämättömiä korvata."

        No just!!! Välillä sitä oikein ihmetteli onko sitä päätynyt kouluun vai matkatoimistoon. "Kansainväliset yhteytemme", "Kansaiväliset yhteistyökumppanimme", "Kansainvälinen verkottuminen"... "PIRAMK tarjoaa opiskelijoilleen erinomaiset ja monipuoliset mahdollisuudet kansainvälistymiseen"..."Olemme jo vuosien ajan olleet voimakkaasti mukana eurooppalaisessa koulutusyhteistyössä ja kansainvälinen yhteistyöverkostomme on laaja". Ja KISS MY ASS!!! Se "kansainvälisyys" oli sitä, että opettajat ja erityisesti yksikön johtaja matkustelivat jatkuvasti lukukauden aikana. Vastavuoroisesti nämä "kansainväliset yhteistyökumppanit" lähettivät sitten pariksi viikoksi meidän koululle pyörimään opettajia, jotka pitivät koko aikana yhden turhan luennon vain vähän paremmalla englannilla kuin mitä meidän opettajamme puhuivat. Ja sitten mentiin taas lounaalle. Ja juhlapuheissa sitten ylistettiin "korkeatasoista kansainvälistä opiskelijavaihtoa". Kyllä todella ihmetytti, että kuka helvetti tuonkin pelleilyn suostui kustantamaan. Siinä meinaan raha ja kerosiini paloi, mutta jos siitä opiskelijoille jotain hyötyä oli, niin hyvin oli salattu. Ja tosiaan, yksittäiset äkkiperuutetut tunnit saatettiin joskus korvatakin (kuitenkin pitämällä ne samaan aikaan jonkin toisen aineen tuntien kanssa), mutta näiden opettajien "kansainvälistymismatkojen" alle jääneet tunnit korvattiin aina "itsenäisellä opiskelulla".

        "Opetus PIRAMK:issa on erittäin huonoa. Jotkut opettajat vain lukevat kalvolle kopioitua kirjaa luokassa piirtoheittimeltä."

        Ai teillä oli sentään kirjasta kopioidut kalvot? Nyt käy kateeksi. Meillä oli käsin kirjoitetut kalvot. Yhden opettajan vanhimmat kalvot olivat 80-luvulta ja tuoreimmat 90-luvulta. Ja lisäksi niissä oli merkinnät niistä asioista mitkä hypätään yli ammattikoululaisten kanssa. Hän kun oli opettanut 80-90-luvut sekä ammattikoululaisia että opistoasteen opiskelijoita. Meille luettiin sentään ne opistolaistenkin asiat. Ja tämä siis tapahtui tällä vuosituhannella.

        "En aikanani nähnyt yhtään ainutta pätevää opettajaa koko oppilaitoksessa."

        Pätevyydestä en tiedä mennä sanomaan, kun en heitä koskaan oikeissa töissä ole nähnyt. Mutta enpä tiedä onko nähnyt kukaan mukaan. Vakiopettajat Olivat kaiki jo opiskeluaikana taloon tulleita, ja ainakaan kymmeneen-kahteenkymmeneen vuoteen ei niistä ollut yksikään ollut missään tekemisissä oikean työelämän kanssa. Ja silti ne kaikki puhuivat "nykypäivän työelämän tarpeista" kuin leivästä... Parhaat opettajamme olivat PIRAMKissa tuntiopettajina opiskelurahoja tienaavia yliopiston opiskelijoita. Heillä oli sentään jokin käsitys tämän päivän asioista.

        "Kun asioitaan yritti koulussa korjata, ei siitä tullut kyllä mitään. Monet kohtalotoverinikin koulussä yrittivät, mutta eipä se vaan auttanut. Koulun johtoa myöten asioita peiteltiin, eikä epäkohtia haluttu korjata."

        Näin vierestä tapauksen, kun opettaja päästi kurssista läpi vanhurskaasti kyynelehtivän luokkatoverini, joka oli reputtanut tentin jonka asioihin ei viitsinyt paneutua. Toisen luokkatoverini, jolla oli huonompi pärstäkerroin, kohtelu ei ollut yhtä suopeaa. Kun vääryyttä kärsinyt halusi tehdä asiasta valituksen, koulutusjohtaja vitkutti asiaa niin kauan, että valitusaika meni umpeen. Ettei yksikön maine kärsi koulun johtokunnan silmissä...

        Koko homma tuntui suurelta teatterilta, jossa kaikki kusettivat kaikkia. Opiskelijat kusetettiin kouluun suurin lupauksin. Opettajat olivat opettavinan ja kusettivat sekä opiskelijoita että koulun johtoa (ja luultavasti itseäänkin). Opiskelijat olivat opiskelevinaan ja uskovinaan opettajien puheita koulun valtavasta korkeasta tasota ja "meiltä valmistuneiden" hirmuisista valmiuksista (ja osa taisi oikeasti uskoakin). Koulun johto oli uskovinaan, että koulussa tosiaan opetettiin ja opittiinkin jotakin. Ja kaikkein eniten kusetetuksi tulivat takuulla rahoittajat. PIRAMK on osakeyhtiö, mutta mikään oikea firma ei kyllä noin onnettomalla panos-tuotos-suhteella kauaa sätkisi.

        Yksikön johtaja eli ihan pilvilinnoissa ja kuvitteli vaikka mitä yksikkönsä korkeasta tasosta. Hän ei kestänyt mitään terveisiä todellisuudesta, ja vaiensi niin kritiikin kuin parannusehdotuksetkin millä keinolla hyvänsä. Uhkailu, lahjonta ja kiristys mukaan lukien. Tavallisimpia keinoja oli suunsa avannen opiskelijan julkinen nöyryyttäminen, leimaaminen "työelämään sopimattomaksi" ja vihjailut siitä miten "työhönottotilanteessa työnantajat soittavat aika usein meille ja pyytävät lisätietoja hakijasta. Kuinka mukavaa onkaan silloin JOS voi hyvin omintunnoin sanoa, että "hyvä tyyppi", ottakaa vain..."
        Edellä kertomani umpeen päästetty valitusaikakin kuului samaan todellisuudentorjuntakampanjaan.
        Ylöspäin, koulun johdolle yksikön johtaja nimittäin esitti omia pilvilinnojaan hänen yksikkönsä todellisena tilanteena.

        Ja juhlapuheet ja viralliset tekstit sitten. Voi Herra Jumala sentään!!! Niistä ei PIRAMKia tunnistanut kuin nimen perusteella. Joko se oli sitä samaa teatteria rahoittajien kusettamiseksi, tai sitten koulun johto oli itsekin tullut tehokkaasti kusetetuksi. Tai eli myös pilvilinnoissa.

        Ainoa hyvä puoli koko jumalattomassa teatterissa on se, että se on osaltani ohi.


      • Olipa tuttua
        Olipas tuttua kirjoitti:

        Kovin kuulostivat tutuilta kokemuksesi PIRAMKista.

        Itse olin nuorisoasteella päiväopiskelijana (lue: päivähoitopuolella), ja luin eri alaa, mutta silti niin tuttua, niin tuttua, on kaikki tuo mitä kirjoitit.

        Tai ei ihan kaikki sentään. Lähes kaikki oppitunnit kyllä pidettiin Kuntokadulla Tampereella (silloin kun pidettiin), joten ympäri maakuntaa emme sentään joutuneet poukkoilemaan. Mutta muuten ovat kokemukseni ihan samanlaiset kuin sinun.

        "Tunnit PIRAMKissa pidetään milloin sattuu. Opettajat siirtelevät tunteja niin kuin parhaaksi näkevät ja tiedottaminen siirroista unohtuu lähes aina."

        Juurikin näin. Äkkiperuutusten syynä saattoi olla ihan mikä vain, useimmiten "kehityskokoukset" joskus opettajan "sairastuminen" ja joskus jopa se, että "opiskelijoita ei ole paikalla tarpeeksi". Ennätysviikolla piti mennä koululle kolmena aamuna peräkkäin tyhjän takia ennen kuin opettaja suostui armollisesti pitämään tuntinsa. Alunperin syynä peuutukseen oli "liian pieni läsnäolevien opiskelijoiden määrä", ja kun tunti sitten viimein pidettiin, ei paikalla tietenkään ollut sitäkään vähää mitä alussa, kun aamu aamulta paikalle vaivautuneiden määrä oli pienentynyt... "Kehityskokouksissa" opettajat istuivat alvariinsa, ja usein opiskelijat kuulivat vasta tunnille tullessaan, että opettaja onkin nyt "kokouksessa". Pitämättä jääneet tunnit joko jäivät iäksi pitämättä, pidettiin jonakin muuna ajankohtana (lähes aina päällekkäin jonkin toisen aineen tuntien kanssa), tai opiskelijoille oli keksitty täyteohjelmaksi "itsenäistä opiskelua". "Itsenäinen opiskelu" oli mekaanista tekstin copypastettamista netistä tai kopioimista oppikirjoista etukäteen määrätystä paikasta. Tuotokset palautettiin opettajalle, mutta koskaan niitä ei takaisin kuulunut, eikä niistä arvosanoja saatu. Tokkopa niitä kukaan koskaan lukikaan. Ja miksi olisikaan. Samaa tekstiähän se kumminkin oli kuin netissä ja oppikirjoissa. Joskus "itsenäinen opiskelu" oli pelkkää opiskelijoiden paskanpuhumista keskenään.

        "Opettajilla on erittäin paljon kaikenlaisia työhön liityviä matkoja ne haittaavat suuresti opintoja. Tunteja ei pidetä, eikä pitämättömiä korvata."

        No just!!! Välillä sitä oikein ihmetteli onko sitä päätynyt kouluun vai matkatoimistoon. "Kansainväliset yhteytemme", "Kansaiväliset yhteistyökumppanimme", "Kansainvälinen verkottuminen"... "PIRAMK tarjoaa opiskelijoilleen erinomaiset ja monipuoliset mahdollisuudet kansainvälistymiseen"..."Olemme jo vuosien ajan olleet voimakkaasti mukana eurooppalaisessa koulutusyhteistyössä ja kansainvälinen yhteistyöverkostomme on laaja". Ja KISS MY ASS!!! Se "kansainvälisyys" oli sitä, että opettajat ja erityisesti yksikön johtaja matkustelivat jatkuvasti lukukauden aikana. Vastavuoroisesti nämä "kansainväliset yhteistyökumppanit" lähettivät sitten pariksi viikoksi meidän koululle pyörimään opettajia, jotka pitivät koko aikana yhden turhan luennon vain vähän paremmalla englannilla kuin mitä meidän opettajamme puhuivat. Ja sitten mentiin taas lounaalle. Ja juhlapuheissa sitten ylistettiin "korkeatasoista kansainvälistä opiskelijavaihtoa". Kyllä todella ihmetytti, että kuka helvetti tuonkin pelleilyn suostui kustantamaan. Siinä meinaan raha ja kerosiini paloi, mutta jos siitä opiskelijoille jotain hyötyä oli, niin hyvin oli salattu. Ja tosiaan, yksittäiset äkkiperuutetut tunnit saatettiin joskus korvatakin (kuitenkin pitämällä ne samaan aikaan jonkin toisen aineen tuntien kanssa), mutta näiden opettajien "kansainvälistymismatkojen" alle jääneet tunnit korvattiin aina "itsenäisellä opiskelulla".

        "Opetus PIRAMK:issa on erittäin huonoa. Jotkut opettajat vain lukevat kalvolle kopioitua kirjaa luokassa piirtoheittimeltä."

        Ai teillä oli sentään kirjasta kopioidut kalvot? Nyt käy kateeksi. Meillä oli käsin kirjoitetut kalvot. Yhden opettajan vanhimmat kalvot olivat 80-luvulta ja tuoreimmat 90-luvulta. Ja lisäksi niissä oli merkinnät niistä asioista mitkä hypätään yli ammattikoululaisten kanssa. Hän kun oli opettanut 80-90-luvut sekä ammattikoululaisia että opistoasteen opiskelijoita. Meille luettiin sentään ne opistolaistenkin asiat. Ja tämä siis tapahtui tällä vuosituhannella.

        "En aikanani nähnyt yhtään ainutta pätevää opettajaa koko oppilaitoksessa."

        Pätevyydestä en tiedä mennä sanomaan, kun en heitä koskaan oikeissa töissä ole nähnyt. Mutta enpä tiedä onko nähnyt kukaan mukaan. Vakiopettajat Olivat kaiki jo opiskeluaikana taloon tulleita, ja ainakaan kymmeneen-kahteenkymmeneen vuoteen ei niistä ollut yksikään ollut missään tekemisissä oikean työelämän kanssa. Ja silti ne kaikki puhuivat "nykypäivän työelämän tarpeista" kuin leivästä... Parhaat opettajamme olivat PIRAMKissa tuntiopettajina opiskelurahoja tienaavia yliopiston opiskelijoita. Heillä oli sentään jokin käsitys tämän päivän asioista.

        "Kun asioitaan yritti koulussa korjata, ei siitä tullut kyllä mitään. Monet kohtalotoverinikin koulussä yrittivät, mutta eipä se vaan auttanut. Koulun johtoa myöten asioita peiteltiin, eikä epäkohtia haluttu korjata."

        Näin vierestä tapauksen, kun opettaja päästi kurssista läpi vanhurskaasti kyynelehtivän luokkatoverini, joka oli reputtanut tentin jonka asioihin ei viitsinyt paneutua. Toisen luokkatoverini, jolla oli huonompi pärstäkerroin, kohtelu ei ollut yhtä suopeaa. Kun vääryyttä kärsinyt halusi tehdä asiasta valituksen, koulutusjohtaja vitkutti asiaa niin kauan, että valitusaika meni umpeen. Ettei yksikön maine kärsi koulun johtokunnan silmissä...

        Koko homma tuntui suurelta teatterilta, jossa kaikki kusettivat kaikkia. Opiskelijat kusetettiin kouluun suurin lupauksin. Opettajat olivat opettavinan ja kusettivat sekä opiskelijoita että koulun johtoa (ja luultavasti itseäänkin). Opiskelijat olivat opiskelevinaan ja uskovinaan opettajien puheita koulun valtavasta korkeasta tasota ja "meiltä valmistuneiden" hirmuisista valmiuksista (ja osa taisi oikeasti uskoakin). Koulun johto oli uskovinaan, että koulussa tosiaan opetettiin ja opittiinkin jotakin. Ja kaikkein eniten kusetetuksi tulivat takuulla rahoittajat. PIRAMK on osakeyhtiö, mutta mikään oikea firma ei kyllä noin onnettomalla panos-tuotos-suhteella kauaa sätkisi.

        Yksikön johtaja eli ihan pilvilinnoissa ja kuvitteli vaikka mitä yksikkönsä korkeasta tasosta. Hän ei kestänyt mitään terveisiä todellisuudesta, ja vaiensi niin kritiikin kuin parannusehdotuksetkin millä keinolla hyvänsä. Uhkailu, lahjonta ja kiristys mukaan lukien. Tavallisimpia keinoja oli suunsa avannen opiskelijan julkinen nöyryyttäminen, leimaaminen "työelämään sopimattomaksi" ja vihjailut siitä miten "työhönottotilanteessa työnantajat soittavat aika usein meille ja pyytävät lisätietoja hakijasta. Kuinka mukavaa onkaan silloin JOS voi hyvin omintunnoin sanoa, että "hyvä tyyppi", ottakaa vain..."
        Edellä kertomani umpeen päästetty valitusaikakin kuului samaan todellisuudentorjuntakampanjaan.
        Ylöspäin, koulun johdolle yksikön johtaja nimittäin esitti omia pilvilinnojaan hänen yksikkönsä todellisena tilanteena.

        Ja juhlapuheet ja viralliset tekstit sitten. Voi Herra Jumala sentään!!! Niistä ei PIRAMKia tunnistanut kuin nimen perusteella. Joko se oli sitä samaa teatteria rahoittajien kusettamiseksi, tai sitten koulun johto oli itsekin tullut tehokkaasti kusetetuksi. Tai eli myös pilvilinnoissa.

        Ainoa hyvä puoli koko jumalattomassa teatterissa on se, että se on osaltani ohi.

        Hups!

        Tässä kohtaa...

        "Vakiopettajat Olivat kaiki jo opiskeluaikana taloon tulleita,"

        ...pitäisi lukea:

        "Vakiopettajat olivat kaiki jo opistoaikana taloon tulleita,"


      • tekstiäni lukenut
        Olipas tuttua kirjoitti:

        Kovin kuulostivat tutuilta kokemuksesi PIRAMKista.

        Itse olin nuorisoasteella päiväopiskelijana (lue: päivähoitopuolella), ja luin eri alaa, mutta silti niin tuttua, niin tuttua, on kaikki tuo mitä kirjoitit.

        Tai ei ihan kaikki sentään. Lähes kaikki oppitunnit kyllä pidettiin Kuntokadulla Tampereella (silloin kun pidettiin), joten ympäri maakuntaa emme sentään joutuneet poukkoilemaan. Mutta muuten ovat kokemukseni ihan samanlaiset kuin sinun.

        "Tunnit PIRAMKissa pidetään milloin sattuu. Opettajat siirtelevät tunteja niin kuin parhaaksi näkevät ja tiedottaminen siirroista unohtuu lähes aina."

        Juurikin näin. Äkkiperuutusten syynä saattoi olla ihan mikä vain, useimmiten "kehityskokoukset" joskus opettajan "sairastuminen" ja joskus jopa se, että "opiskelijoita ei ole paikalla tarpeeksi". Ennätysviikolla piti mennä koululle kolmena aamuna peräkkäin tyhjän takia ennen kuin opettaja suostui armollisesti pitämään tuntinsa. Alunperin syynä peuutukseen oli "liian pieni läsnäolevien opiskelijoiden määrä", ja kun tunti sitten viimein pidettiin, ei paikalla tietenkään ollut sitäkään vähää mitä alussa, kun aamu aamulta paikalle vaivautuneiden määrä oli pienentynyt... "Kehityskokouksissa" opettajat istuivat alvariinsa, ja usein opiskelijat kuulivat vasta tunnille tullessaan, että opettaja onkin nyt "kokouksessa". Pitämättä jääneet tunnit joko jäivät iäksi pitämättä, pidettiin jonakin muuna ajankohtana (lähes aina päällekkäin jonkin toisen aineen tuntien kanssa), tai opiskelijoille oli keksitty täyteohjelmaksi "itsenäistä opiskelua". "Itsenäinen opiskelu" oli mekaanista tekstin copypastettamista netistä tai kopioimista oppikirjoista etukäteen määrätystä paikasta. Tuotokset palautettiin opettajalle, mutta koskaan niitä ei takaisin kuulunut, eikä niistä arvosanoja saatu. Tokkopa niitä kukaan koskaan lukikaan. Ja miksi olisikaan. Samaa tekstiähän se kumminkin oli kuin netissä ja oppikirjoissa. Joskus "itsenäinen opiskelu" oli pelkkää opiskelijoiden paskanpuhumista keskenään.

        "Opettajilla on erittäin paljon kaikenlaisia työhön liityviä matkoja ne haittaavat suuresti opintoja. Tunteja ei pidetä, eikä pitämättömiä korvata."

        No just!!! Välillä sitä oikein ihmetteli onko sitä päätynyt kouluun vai matkatoimistoon. "Kansainväliset yhteytemme", "Kansaiväliset yhteistyökumppanimme", "Kansainvälinen verkottuminen"... "PIRAMK tarjoaa opiskelijoilleen erinomaiset ja monipuoliset mahdollisuudet kansainvälistymiseen"..."Olemme jo vuosien ajan olleet voimakkaasti mukana eurooppalaisessa koulutusyhteistyössä ja kansainvälinen yhteistyöverkostomme on laaja". Ja KISS MY ASS!!! Se "kansainvälisyys" oli sitä, että opettajat ja erityisesti yksikön johtaja matkustelivat jatkuvasti lukukauden aikana. Vastavuoroisesti nämä "kansainväliset yhteistyökumppanit" lähettivät sitten pariksi viikoksi meidän koululle pyörimään opettajia, jotka pitivät koko aikana yhden turhan luennon vain vähän paremmalla englannilla kuin mitä meidän opettajamme puhuivat. Ja sitten mentiin taas lounaalle. Ja juhlapuheissa sitten ylistettiin "korkeatasoista kansainvälistä opiskelijavaihtoa". Kyllä todella ihmetytti, että kuka helvetti tuonkin pelleilyn suostui kustantamaan. Siinä meinaan raha ja kerosiini paloi, mutta jos siitä opiskelijoille jotain hyötyä oli, niin hyvin oli salattu. Ja tosiaan, yksittäiset äkkiperuutetut tunnit saatettiin joskus korvatakin (kuitenkin pitämällä ne samaan aikaan jonkin toisen aineen tuntien kanssa), mutta näiden opettajien "kansainvälistymismatkojen" alle jääneet tunnit korvattiin aina "itsenäisellä opiskelulla".

        "Opetus PIRAMK:issa on erittäin huonoa. Jotkut opettajat vain lukevat kalvolle kopioitua kirjaa luokassa piirtoheittimeltä."

        Ai teillä oli sentään kirjasta kopioidut kalvot? Nyt käy kateeksi. Meillä oli käsin kirjoitetut kalvot. Yhden opettajan vanhimmat kalvot olivat 80-luvulta ja tuoreimmat 90-luvulta. Ja lisäksi niissä oli merkinnät niistä asioista mitkä hypätään yli ammattikoululaisten kanssa. Hän kun oli opettanut 80-90-luvut sekä ammattikoululaisia että opistoasteen opiskelijoita. Meille luettiin sentään ne opistolaistenkin asiat. Ja tämä siis tapahtui tällä vuosituhannella.

        "En aikanani nähnyt yhtään ainutta pätevää opettajaa koko oppilaitoksessa."

        Pätevyydestä en tiedä mennä sanomaan, kun en heitä koskaan oikeissa töissä ole nähnyt. Mutta enpä tiedä onko nähnyt kukaan mukaan. Vakiopettajat Olivat kaiki jo opiskeluaikana taloon tulleita, ja ainakaan kymmeneen-kahteenkymmeneen vuoteen ei niistä ollut yksikään ollut missään tekemisissä oikean työelämän kanssa. Ja silti ne kaikki puhuivat "nykypäivän työelämän tarpeista" kuin leivästä... Parhaat opettajamme olivat PIRAMKissa tuntiopettajina opiskelurahoja tienaavia yliopiston opiskelijoita. Heillä oli sentään jokin käsitys tämän päivän asioista.

        "Kun asioitaan yritti koulussa korjata, ei siitä tullut kyllä mitään. Monet kohtalotoverinikin koulussä yrittivät, mutta eipä se vaan auttanut. Koulun johtoa myöten asioita peiteltiin, eikä epäkohtia haluttu korjata."

        Näin vierestä tapauksen, kun opettaja päästi kurssista läpi vanhurskaasti kyynelehtivän luokkatoverini, joka oli reputtanut tentin jonka asioihin ei viitsinyt paneutua. Toisen luokkatoverini, jolla oli huonompi pärstäkerroin, kohtelu ei ollut yhtä suopeaa. Kun vääryyttä kärsinyt halusi tehdä asiasta valituksen, koulutusjohtaja vitkutti asiaa niin kauan, että valitusaika meni umpeen. Ettei yksikön maine kärsi koulun johtokunnan silmissä...

        Koko homma tuntui suurelta teatterilta, jossa kaikki kusettivat kaikkia. Opiskelijat kusetettiin kouluun suurin lupauksin. Opettajat olivat opettavinan ja kusettivat sekä opiskelijoita että koulun johtoa (ja luultavasti itseäänkin). Opiskelijat olivat opiskelevinaan ja uskovinaan opettajien puheita koulun valtavasta korkeasta tasota ja "meiltä valmistuneiden" hirmuisista valmiuksista (ja osa taisi oikeasti uskoakin). Koulun johto oli uskovinaan, että koulussa tosiaan opetettiin ja opittiinkin jotakin. Ja kaikkein eniten kusetetuksi tulivat takuulla rahoittajat. PIRAMK on osakeyhtiö, mutta mikään oikea firma ei kyllä noin onnettomalla panos-tuotos-suhteella kauaa sätkisi.

        Yksikön johtaja eli ihan pilvilinnoissa ja kuvitteli vaikka mitä yksikkönsä korkeasta tasosta. Hän ei kestänyt mitään terveisiä todellisuudesta, ja vaiensi niin kritiikin kuin parannusehdotuksetkin millä keinolla hyvänsä. Uhkailu, lahjonta ja kiristys mukaan lukien. Tavallisimpia keinoja oli suunsa avannen opiskelijan julkinen nöyryyttäminen, leimaaminen "työelämään sopimattomaksi" ja vihjailut siitä miten "työhönottotilanteessa työnantajat soittavat aika usein meille ja pyytävät lisätietoja hakijasta. Kuinka mukavaa onkaan silloin JOS voi hyvin omintunnoin sanoa, että "hyvä tyyppi", ottakaa vain..."
        Edellä kertomani umpeen päästetty valitusaikakin kuului samaan todellisuudentorjuntakampanjaan.
        Ylöspäin, koulun johdolle yksikön johtaja nimittäin esitti omia pilvilinnojaan hänen yksikkönsä todellisena tilanteena.

        Ja juhlapuheet ja viralliset tekstit sitten. Voi Herra Jumala sentään!!! Niistä ei PIRAMKia tunnistanut kuin nimen perusteella. Joko se oli sitä samaa teatteria rahoittajien kusettamiseksi, tai sitten koulun johto oli itsekin tullut tehokkaasti kusetetuksi. Tai eli myös pilvilinnoissa.

        Ainoa hyvä puoli koko jumalattomassa teatterissa on se, että se on osaltani ohi.

        Sillä lisäyksellä , että oli meillä viime vuonna Ikaalisten PIRAMKissa tasan yks hyvä kurssi ja siellä pätevä ja hyvä opettaja (semmonen jonka jutuista tajusi melkein kaiken). Se veti yhden tutkimuskurssin, kun vakkariopettajat olivat kaikki sairaana, kurssilla, ulkomaanmatkalla, kokouksessa tai eivät muuten vain viittineet tulla paikalle. Tää äijä oli saman katon alla toimivasta kauppaoppilaitoksesta lainassa ton yhen kurssin ajan vaan. Käytiin koulutusjohtajalta anelemassa että kaikkien vakkariopettajien tunnit vetäis tää sama äijä, mutta se ei käynyt kun sillä kuulemma on niin paljon tunteja kauppiksen puolella. Totuus lienee se, että olis äkkiä herännyt kysymys, että mihin niitä kymmentä akkaa sielä tarvitaan, jos yks karvanaama hoitaa niiden hommat paljon paremmin...totuus on joskus hyvinkin paska juttu


      • missä?
        tekstiäni lukenut kirjoitti:

        Sillä lisäyksellä , että oli meillä viime vuonna Ikaalisten PIRAMKissa tasan yks hyvä kurssi ja siellä pätevä ja hyvä opettaja (semmonen jonka jutuista tajusi melkein kaiken). Se veti yhden tutkimuskurssin, kun vakkariopettajat olivat kaikki sairaana, kurssilla, ulkomaanmatkalla, kokouksessa tai eivät muuten vain viittineet tulla paikalle. Tää äijä oli saman katon alla toimivasta kauppaoppilaitoksesta lainassa ton yhen kurssin ajan vaan. Käytiin koulutusjohtajalta anelemassa että kaikkien vakkariopettajien tunnit vetäis tää sama äijä, mutta se ei käynyt kun sillä kuulemma on niin paljon tunteja kauppiksen puolella. Totuus lienee se, että olis äkkiä herännyt kysymys, että mihin niitä kymmentä akkaa sielä tarvitaan, jos yks karvanaama hoitaa niiden hommat paljon paremmin...totuus on joskus hyvinkin paska juttu

        hki -alueella ?


      • Tips
        ... kirjoitti:

        Tietääkö kukaan missä vois opiskella pk:´alueella.. Hki, Espoo, Vantaa, Porvoo, Järvenpää, Sipoo ??

        Vähän mietityttää toi verkko opiskelu että onko sama asia opiskella tradenomiksi verkossa kun normaalisti? Ja pidetäänkö verkko opiskelua jotenkin huonommassa arvossa verrattuna normi opiskeluun?

        Tommonen koulu olisi kyllä hyvä missä ei olisi lähiopetusta viikon jokaisena päivänä, joku 3 kertaa/ vko on aika maksimi.

        Pääkaupunkiseudulla ammattikorkeakouluissa voi työn ohella opiskella minusta kaikissa. Käy ihmeesä koulujen sivuilla ja katso kohta "Tutkinto aikuiskoulutuksena" tms. Tunnit ovat iltaisin ja verkko-opetusta on kohtuullisen paljon. Kokonaan verkossa ei ainakaan pk-seudulla opiskelu onnistu.

        Työelämässä luulisi arvostettavan työn ohella opiskelua, osoittaahan se, että ihminen on aikaansaava ja osaa organisoida aikaansa.

        Nimikkeissä ei ole eroja, tradenomi kuin tradenomi. Sen jälkeen voi suorittaa ylemmän amk-tutkinnon (90 op), jonka nimike on tradenomi (ylempi amk). Lisäksi on erilaisia erikoistumisopintoja, joiden opintopisteet vaihtelevat 30 ja 90 välillä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      157
      2558
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2377
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      102
      1072
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      901
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      839
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      717
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      717
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      710
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      203
      680
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      658
    Aihe