ajaa tämä uusi Mondeo TDCi. Kohta ajannut viikon verran uudella 2,0 STW Titanium mallilla, automaatilla tietysti. Tänään viimeistään huomasin kuinka vankka se on ja kuinka tarkka ohjaus ja tietuntuma on. Olo kuin junalla ajaisi, ja vääntö todella hyvä. Toki tiesin jo tilatessani Mondeoni, että kyseessä on auto premiumauton ominaisuuksilla.
OK nyt saatte kaikki aloittaa keksimällä miksi Mondeo ei ole hyvä auto, paras palkitaan UUNO-tittelillä.
OK nyt saatte kaikki aloittaa keksimällä miksi Mondeo ei ole hyvä auto, paras palkitaan UUNO-tittelillä.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Olinpas ensimmäinen!
Onneks olkoon vaan.Kelpais mullekin..
nimim. Mondeo -01 STW
Moi, jos se vähänkin tulee laatuun edellisen korimallin kanssa niin siinä syy miksi ei ostaa mondeota.
Edellisen mallin isoja vikoja;
-historialliset kittisaumat
-helmoissa maalit eivät pysy kiinni, olen nähnyt paljon mondeoita joissa isot alueet helmoissa paljaalla pellillä!
-historialliset vetonivelet
-etuovien saranat väljästyivät jo muutaman 10 tuhannen kilometrin jälkeen, ovi alkaa roikkumaan ja menee kolahtaen kiinni.
-arvo putoaa kuin lehmän häntä
Eiköhän tuossa noin alkuunsa syitä välttää fordia. Joku voi sanoa että uusi on paljon laadukkaampi, mutta jos ford ei saanut vetareita kuntoon kahden ekan sukupolven mondeoissa, miksi ylipäätään koko laatu olisi hypännyt askeleen eteenpäin, minä en ainakaan usko. Moni kakku päältä kaunis....
Onneksi olkoon Jaska olet päässyt UUNO-titteliä havitsevien listalle. Valinnan suoritan tuonnempana. Todennäköisesti joku muu pääsee vielä parantamaan.
Olen itsekin myös entinen Mondeo-omistaja -04 enkä kerinnyt huomaamaan mitään pahempia vikoja ennen autoni vaihtoa.
Mieti muuten tätä;
Jaska kirjoitti;havitse historialliset kittisaumat
-helmoissa maalit eivät pysy kiinni, olen nähnyt paljon mondeoita joissa isot alueet helmoissa paljaalla pellillä!
Vastaus; itsekin olen nähnyt monta muutakin auto missä vastaavia ongelmia, ja mondeoita missä ei ole ongelmia - taitaa olla paljon siitä kiinni missä ja miten ajaa
Jaska; -historialliset vetonivelet
Vastaus; esihistorialliset ajatukset, etkö muuten ole huomannut että monessa muussakin automerkeissä on joko näitä tai vastaavia ongelmia ajan myötä -rahalla ratkaistavissa
Jaska; -etuovien saranat väljästyivät jo muutaman 10 tuhannen kilometrin jälkeen, ovi alkaa roikkumaan ja menee kolahtaen kiinni.
Vastaus; ei ollut ongelma entisessä mondeossani, auttaa varmasti Jaska mikäli et rahaa itseäsi ulos autosta repimällä ovea
Jaska; -arvo putoaa kuin lehmän häntä
Vastaus; valitettavasti tämä on monella automerkillä arkea - erityisesti mondeot joutuivat pahaan paikkaan kun ruvettiin dumppaamaan vanhat mondeomallit halvalla ennen uuden tuloa markkinoille - itse sain kuitenkin mielestäni hyvän hinnan vaihdossa
foordi ei le auto,eikä margariini voita.
kerännyt kokemusta. Olet jopa UUNOKSI liian yksinkertainen, mahdollisesti olisi asiaa ravitsemusalalle
Moi, olet ajellut viikon uudella autolla ja tänään "viimeistään" huomasit auton hyvyyden. Hmm...yleensä tutustun autoon perin pohjin ennen kuin ostan sellaisen.
Mondeo on ominaisuuksiltaan mainio, mutta laatu epäilyttää. Fordit ovat ruostuneet 2000-luvulla kuin opelit 90-luvulla, lisäksi riesana ovat olleet vetarit. Em. ongelmille tehdas ei tehnyt yhtään mitään, vaan tyyli oli/on "asiakas maksaa". Ovia sentään on vaihdettu takuuseen, vetariongelmaa on yrittetty poistaa maahantuojan toimesta liimaamalla suojakumeja. Hmmm.
Huvittavaa kun kysyin kittiongemasta Ford-myyjältä. Ensinnä hän oli kiusaantuneen oloinen, samaan kysymykseen oli vastannut aiemmin jo taatusti muutamalle tuhannelle asiakkaalle. Hänen mielestään kaikilla muillakin merkeillä on sama ongelmaa, ja erityisesti mersulla. Ts. jos mersussa on sama vika kuin fordissa, se ei olekkaan enää ongelma. Hmmm.
kittiongelma on uusissakin mendeoissa...eivät ole päässeet siitä eroon..
totuuden, vaiko pelikorteista. Varsinainen ennustaja tämä kittiongelma-Hesus. UUNOKSI et pääse, edellytyksiä kun ei ole.
Mistä Hesalainen tietää että Lahdessa sataa vettä? No,siitä kun foordi nykii ja on sähkö ongelmia, ford on ford vaikka voissa paistais.
ettei moisesta väitteestä voisi ainakin lohdutusUUNO-tittelin antaa. Tulevaisuutesi ei taida kuitenkaan olla ravitsemusalalla, silloin tietäisit ettei autoja voissa paisteta vaan laardissa niin rapeus säilyy.
Monenlaista itsetunnon kohottajaa tälläkin palstalla tuntuu liikkuvan. Jos ostoksesi on mennyt päin helvettiä niin älä täältä myötätuntoa hae.
vaan hidasälyinen heräsi, vai mistäkö kiikastaa kun et edes ymmärtänyt että olen alusta alkaen kertonut kuinka tyytyväinen olen uuteen mondeoon. Myötätuntoa voit saada mutta UUNO-tittelin saa vielä odottaa
Vaikee sanoa juuta eikä jaata, jos on ollut kaksi ongemaa, noi kitit ja vetarit. Entäs, jos Ford on sivuuttanut ne? Onko auto ongelmaton?
Itte en Fordeista hirveesti perusta, vaikka itselläni on sellainen. Mitään muuta vikaa ei ole 8,5 vuoteen tullut. Vaikee sanoa, onko auto silloin huono vai hyvä, kun huollon ja korjauksentarvetta ei periaatteessa ole ollut, vaikka viat on tiedossa. Vielä on pakoputket ja akut alkuperäiset, sun muut, keväällä tulee 9 vuotta täyteen. Kertoisko joku, löytyykö autoa, jossa vähemmän vikoja? Vaihtaa vois, mutta olen ajatellut dieselpeliä, kun noita kilometrejä just nyt tullee 40000 vuoteen.