Eli olen 13 v. Olisiko minun mahdollista saada kyhättyä tietokone jos osat työnnetään nenän eteen ja joku neuvoisi foorumeilla esimerkiksi. Onko tietokoneen rakentaminen siis vaikeaa? Olen omasta mielestäni aika terävä ja aina ollut hyvä rakentamaan kaikenlaisia rakennussarjoja. Vai luulenko vain liikoja itsestäni?
Kuinka vanhana voi olla "kypsä" tietokoneen virittämiseen?
10
942
Vastaukset
- ei se ole iästä kiinni
Luulen, että sulta onnistuu paremmin kuin kuuskymppiseltä toimitusjohtajalta. Ei muuta ku kokeilemaan. Onnistuu, jos saat koneen toimimaan :D
- iästä ole kiinni
vaan tietotaidoista ja neuvonnan tasosta.
Minulla on mennyt 30 vuotta opiskelua että osaan
rakentaa koneen, ehkä olen hidas oppimaan.
Ja on ollut niin paljon muuta, esim. 5 lapsen
kasvattaminen.
Nyt jo osaan kasata koneen kuin koneen.
Mutta miten 13-vuotias on ehtinyt asiaan perehtyä?
Onnea silti.- asdasds
Itse olen kohta 17 vuotias. Ja koneen rakentamiseen tai siis kasaamista ei tarvtise kyllä 30 vuotta opetella =D==DD=D. Helppoa se on kun osaa vähän päätä käyttää : ). Katsot vaikka valmiiksi kasatusta emosta vähän esimerkkiä ja kokoat rauhassa ja huolella loppuun asti. Ja jos et ole varma jostain osasta niin kysy joltai tutulta mikä ainakin hallitsee nämä hommat ; D
Sen kummempaa kuin legopalikotten kasaaminen.
- riittävän..
"vanha" tälle ikuisen rakentelun uralle. Mutta ekalle kerralle kantsii ottaa kaveriksi joku kokeneempi, ei muuten mutta huolellisuuten takia, lapsilla, joksi viellä sinutkin luen on perinteisesti (muistan) oireita hätäilyyn. Kaikki olisi toimittava heti tai lentää romukoppaan ja itku päälle.
- Maucereijaksakirjautuu
Ei se kovin vaikeaa ole. Ainoa missä voi mennä sekaisin on piuhojen kytkeminen, ja siihenkin saat avun emolevyn manuaalista. Ite rakensin juuri 14 täytettyäni itse. Kone ei käynnistynyt kylläkään, mutta ongelmana oli emolevyn viallinen biospiirii.
- kokem. om.
Itse kun kasailen työkseni koneita ATK - liikkeessä, niin olen saanut useammin, kuin kerran tapella noiden kotelosta emolle menevien johtojen kanssa.
Kun tilaa osia, kannattaa katsoa mahd. tarkkaan, että kaikki on yhteensopivaa. Itse tappelin kerran 2 tuntia koneen kanssa, ja syyllinen oli sempron - prosessori, joka sopi kyllä fyysisesti prosessorikantaan, mutta emo ei tukenut sitä.
- Baretto
Hanki jokin käytännössä ilmainen koneen raato harjoittelua varten. Et aloittaisi autojen rassaamistakaan ferrarista. Opettele myös turvallisuusasiat. Haluat ehjän koneen, joten kannattaa myös katsoa mitä virheitä muut ovat tehneet. Taisi olla Tietokone -lehden keskusteluissa, joissa joku listasi top 5 itsekyhättyjen koneiden mokaa. Mokat voivat olla joitakin helposti korjattavia toimimattomuuksia, tai konetta fyysisesti tuhoavia. Esimerkiksi prosessorin saat rikki paljon helpommin kuin kuvitteletkaan. Hanki maadoitusranneke.
- olla jos..
intelin nyk. 775 kantaset prossat saa rikki edes fyysisesti, ennen oli toista kun piikit oli viellä prossassa. Emon siinä ekana särkee asennus vaiheessa, ruuvari lipsahtaa tai vastaavaa.
- 21v unknown
Ensimmäisen koneen kasaus on isoaskel :-P
Mutta suosittelisin että otat jonkun enemmän kasailleen kaverin avuksi siihen hommaan.
Ei ole järkeä halojottaa kokonaisuutta taitamattomuuden takia.
Iällähän ei niin ole väliä, kunhan on tarpeeksi voimaa ruuvata ruuvit kiinni ;-)
Mutta pyydä joku kaveriksi.
Ensimmäinen kerta on aina jaskus kaikilla ;-)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.733904Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k92081Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2301370- 1361289
- 1141169
- 1121168
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil711067Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik61015- 60984
- 35906