Potter-riipuvuus paha tauti

huolestunut kansalainen

17

2299

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toistelleen EI EI EI

      Kun hänelle kerrottiin että tämä kirja jäisi viimeiseksi osaksi HP:n seikkailuja.

      Pelottaa hieman.

      • ...minä ja veljeni...

        Olemme kumpikin hyvin suruissamme kun Potter -sarjaa ei enää kirjoiteta...

        Uutta tietoa kijrjasarjaa edeltävältä ja seuraavalta ajalta olisi hyvinkin mielenkiintoista lukea...

        Tiedän Potterista varmaan enemmän kuin mistään muusta asiasta maan päällä ja veljeni vielä enemmän. Hän on sentään lukenut Potterit jo melkein 50 kertaa jokaikisen.


      • JOO-
        ...minä ja veljeni... kirjoitti:

        Olemme kumpikin hyvin suruissamme kun Potter -sarjaa ei enää kirjoiteta...

        Uutta tietoa kijrjasarjaa edeltävältä ja seuraavalta ajalta olisi hyvinkin mielenkiintoista lukea...

        Tiedän Potterista varmaan enemmän kuin mistään muusta asiasta maan päällä ja veljeni vielä enemmän. Hän on sentään lukenut Potterit jo melkein 50 kertaa jokaikisen.

        Paskan marjat: vieroitusoireita. Minkähänlaisia tulevat olemaan. *NAURAA* buhahhahahahah


    • roza26

      koukussa olen XD

    • lukea tai katsoa

      yhtäkään Potter kirjaa tai elokuvaa. Pelkään että muutun samanlaiseksi hörhöksi joka jonottaa kirjoja pakkasessa päiväkaupalla :( Periaatteessa voisi kokeeksi lukea yhden kirjan, mutta ei uskalla :((((

      • ja menoksi vaan!

        Enää sulla ei oo hätää kun viiminen kirja ilmesty jo niin ei oo tulevaisuudes enää mitää mitä jonottaa :D Rohkeesti vaan kaappaat HP ja Viisasten Kivi kätees ja alat lukemaan! :) sit voit lukee kaikki putkeenki jo ku on kaikki jo kaupois, ei tarvi odottaa! Se vast kamalaa onki! ;D


    • saa pauloihinsa

      Ja vie lapset ja nuoret helvettiin mukanaan.!!
      Potter kirjat on ensi askel saatanan helmaan.
      Älä anna lapsesi lukea !!
      Vai Jeesus voi pelastaa ja pääset taivaaseen.

      • etsi jostain kirkko ja mee papille valittamaan
        mutta älä tule tänne valittamaan


      • ap42

        Voi olla vaikea uskoa, mutta on paljon ihmisiä, jotka eivät usko ulkopuoliseen sielunviholliseen. Henkilökohtaisesti uskon, että jokaisessa ihmisessä on hyvää ja pahaa, ja kustakin ihmisestä itsestään riippuu, mitä pintaan päästää. Vastuu on helppo siirtää jollekin ulkopuoliselle.

        Tässä kirjasarjassa on kyse hyvästä ja pahasta, ja se Potter on hyvien puolella. Jokainen päättää itse, mitä kirjoista huomaa. Pahat ihmiset löytävät Raamatustakin pahaa, hyvät löytävät hyvää sieltäkin, mistä sitä pitää suurennuslasilla etsiä.

        Veikkaan, että tuomitset asian siihen tutustumatta.. vai oletko tosiaan vaarantanut sielusi lukemalla Pottereita? Jos et, niin et taida olla oikea henkilö puhumaan asiasta. Pelot kumpuavat tietämättömyydestä, ja sokea usko auktoriteetteihin on vaarallista.


    • lukija.

      Mielestäni Harry potter on yksi yliarvostetuimmista kirjasarjoista.
      Olen toki lukenut kaikki kirjat, mutta lapselliset juonikuviot ja liika keskittyminen epäolennaisiin asioihin (mm. huispaus) eivät oikeen iskenyt.
      Lapsille nämä tietenkin uppoavat helpon kirjoitustyylin vuoksi ja mikseipä vähän vanhemmillekin, mutta itse tykkään lukea mielummin aikuismaisempaa fantasiaa.
      Ja tämä oli tietenkin sitten vain MINUN mielipiteeni!
      Joten älkää HP fanit raivostuko kun "vähän" kritisoin teidän lempikirja sarjaanne.

      • höpsönkös

        Ymmärtääkseni kirjat ovat nimenomaan lasten- ja nuortenkirjoja ja ovat todella hyvin osuneet kohderyhmäänsä... Olen todella hyvilläni, että mailmassa niin moni lapsi on innostunut kirjasarjasta ja sitämyöten lukemisesta.
        On todella mukava huomata, kuinka nuoret on lukeneet tällaisen kirjasarjan kokonaisuudessaan ja keskustelevat siittä monilla eri foorumeilla.

        Ei voi muutakun lainata erästä kirjailiaa "lukeminen kannattaa aina"


    • ...

      ei kannata liioitella riippuvuutta. Vaarallisempaa on olla riippuvainen esim. huumeista tai alkoholista.

    • mitään,

      vaikka haluaisin, jos joku ei ole vielä lukenut uusinta.

      Loppu lässähti, oikeesti. Mutta lue itse ensin.

      • kaikki jo lukenut

        Itseni mielestä viimeisessä kirjassa juoni meni hyvin mutta lopputapahtumat tulivat aivan liian nopeasti. Edellisissä kirjoissa loppu on ollut mielestäni parempi mutta tämä oli aivan mahtava kirja!!!Siis tämä uusin oli todella todella hyvä mutta jos loppua olisi miettinyt ja saanut enemmän vastauksia niin tämä olisi ollut niin mahtava kirja että lukisin sitä koko ajan. Aion omille lapsilleni ehdottomasti hankkia kirjat ja elokuvat sillä itseni mielestä tämä sopii hyvin nuorille. Itse olen tällä hetkellä 14 ja koko kirjasarja kolahti minuun syvästi.


    • n0bo

      Harry Potterit on roskaa joista kukaan järkevä yli kolmevuotias ei voi pitää. Kaikki jotka jäävät Pottereihin koukkuun ovat muutenkin henkisesti sairaita.

      • ....

        Olen ennemmin sitä mieltä, että ne ketkä EIVÄT lue ovat sairaita. Jos et pidä lukemisesta sinä olet syntymävikainen ääliö, joka ei tajua mikä on järkevää.

        Ei millään pahalla


    • ginny/ginevra

      Mulla on ihan hirvee Potter riippuvuus mut onneks se on jo alkanu menee ohi ku luin toisen kerran se kirjan heti ja aattelin et "Onneks tulee viel kaks leffaa tai niin sanotus kolme."

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      280
      3498
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      22
      1948
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      39
      1595
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      84
      1451
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      143
      1139
    6. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      72
      1085
    7. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1044
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      91
      918
    9. Kannattaa ymmärtää se asia

      että mitään stalkkausta tai hakkerointia ei tapahdu. Oikeasti kannattaa tutkituttaa päänsä.
      Tunteet
      206
      797
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      747
    Aihe