jos ammatikseen myyt esim ulkomaisten tai kotimaisten valmistajien tuotteita. Voiko valmistajan sivuilta kopioida kuva ja laittaa omille tuotesivuille. Pitääkö sähköpostitse kysyä lupa? Miten homma toimii lain puitteissa. Pitääkö itse ottaako digikameralla tuotteista valokuvat ja laittaa nettiin.
valokuvien käyttö kotisivuilla
saako käyttää...
2204
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
jos ammatiksesi sitä teet niin sehän on vain valmistajan kanssa sopimuksesta kiinni. Kysy edes sähköpostilla lupa niin et ainakaan menetä mitään.
:)
Jos kerran jonkun firman tuotteita myyt, niin pyydä oikeudet heidän kuvapankkiinsa, lähes joka firmalla sellainen on.
Jos ei ole, niin lähettävät tuotekuvansa ilomielin cd:llä.
Sen jälkeen sinulla on ammattikuvia ja reilusti oikeudet niihin.
Mikä vaiva on pyytää se lupa ja mielellään vielä kunnon kuviakin.
Itse olen mitä ihmeellisemmistä paikoista oikeudet saanut, kun teen heidän jälleenmyyjilleen sivuja. Wella, Husqvarna, Abloy, Hartwall, Mobil, Goodyar jne.
Hyvät kuvat on jopa 45 Mt kooltaan ja siten voit ottaa vaikka yläpalkkiin pienen osan kuvasta ja silti se on aina yhtä terävä.
Kunnon kuva myy tuotetta ja antaa edustavan kuvan sitä myyvästä firmasta.