yo-kirjoituksiin myöhässä?

Elikkä saako yo-kirjoituksista myöhästyä..sanotaanko vaikka tuntia. jos nyt sattuisi vaikka jotain matkan varrella, tai nukkuis liikaa :P:P entä auttaako soittaa rehtorille sairaudesta vaikka 10 min ennen kirjoitusten alkua.?
47483
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

voidaan ottaa kirjoittamaan jos hiukan myöhästyy, mutta asiaan on aina lautakunnasta kysyttävä lupa. Jos soitat rehtorille sairaudesta 10 minuuttia ennen kirjoitusten alkua, niin se tuskin menee enää läpi, koska normaalisti joka koulussa kai käsketään tulla paikalle tiettyyn aikaan mennessä (meillä viimeistään 20 minuuttia ennen on oltava paikalla). Eli ennen teillä määrättyä aikaa on soitettava. Jos matkalla sattuu jotain, niin mahdollisimman pian pitää ilmoittaa rehtorille.

Lautakunnasta sitten kerrotaan saako myöhästyneen ottaa saliin vai ei.

Äänestä
  • Käsittääkseni kokeeseen pääsee klo 11:59 asti. Klo 12 saa aikaisintaan poistua, joten siihen asti pääsee sisään.

    Kuuntelukoe on eri asia. Sieltä ei saa myöhästyä minuuttiakaan.

    Äänestä

  • se noin ole? kirjoitti:

    Käsittääkseni kokeeseen pääsee klo 11:59 asti. Klo 12 saa aikaisintaan poistua, joten siihen asti pääsee sisään.

    Kuuntelukoe on eri asia. Sieltä ei saa myöhästyä minuuttiakaan.

    lautakunnan ohjeista, mitä siellä sanotaan:

    "Jos kokelas myöhästyy kirjallisesta kokeesta mutta saapuu koululle ennen klo 10:tä, hänen voidaan sallia osallistua kokeeseen. Koepöytäkirjaan merkitään aika, jolloin hän on aloittanut kokeen suorittamisen, sekä myöhästymisen syy. Jos myöhästynyt kokelas saapuu lukioon vasta klo 10:n jälkeen, on rehtorin syytä neuvotella kokeeseen osallistumisesta puhelimitse lautakunnan sihteeristön kanssa."

    Eli tuosta huomaa, että ennen klo 10 tullut pääsee normaalisti sisään, mutta jos tulee sen jälkeen, niin pitää ensin varmistaa asia lautakunnasta.

    Äänestä

Yo-kirjoitukset ovat käsittääkseni useimmille aika tärkeä asia. Miksi siis myöhästyisit? Laita kolme herätyskelloa soimaan hyvissä ajoin ja lähde niin aikaisin, että kerkiät varmasti.
Myöhästyminen on 99,9-prosenttisesti oma vika.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mahdollistako kirjoitti:

Elikkä saako yo-kirjoituksista myöhästyä..sanotaanko vaikka tuntia. jos nyt sattuisi vaikka jotain matkan varrella, tai nukkuis liikaa :P:P entä auttaako soittaa rehtorille sairaudesta vaikka 10 min ennen kirjoitusten alkua.?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu