Mites rokotukset kun Malesiaan mennään?
Kuukauden reissulle lähden heinäkuussa ja aloin nyt miettiä noita rokotuksia..
Havrix on otettu 2004 ja normaalit rokotukset kunnossa.
Pitääkö ottaa esim. keltakuume?
Entä malaria? Pitääkö hankkia jotain lääkkeitä siihen? Mistä ja mitä maksaa?
rokotukset ja lääkkeet
4
2591
Vastaukset
Kyllä noilla pitäis pärjätä. Keltakuumetta ei oo mulle ainaskaan suositeltu. Kinkkisempi kysymys on toi malaria. Hirveesti riippu mihin meinaat mennä ja miten sun masu malarialääkeisiin reagoi. Son meleko harvinaista Malesiassa, mutta esiintyy kyllä jossain sademetsäalueilla. Moon käyny Taman Negarassa ja söin sillä reisula Lariamia, todennäkösesti ihan aiheetta(vaikka halvimpia noista, silti sikahintanen) ja Borneon sisämaassa iliman kuuria. Jos seurustelet oman leguris kans, niin kyllä se sitä lääkitystä suosittellee. Son sen velevollisuus. Mutta toisaalta non monele aika ikäviä, niinettä herkästi käypii niin että lääke on pahempi ku tauti. Tiähäntä. Määpä kysäsen, kun oon seuraavankerran sinne yhteyvesä, mitä paikkakuntalaiset sannoo, jos ossaat veikata mihinpäin oot menosa.
pera- enter--
oon kaksi viikkoa Kuala Lumpurissa ja toiset kaks viikkoa jossain muualla.
- Pilleri tänne
Kaupan hyllyltä tietysti saa terveyttä. Ei kannata tehdä mitään, että oma keho torjuisi sairaudet. Pilleri sinne, pilleri tänne ja lopulta kehossa ei ole vasta-aineita lainkaan, kun kaikki on tuhottu.
Malesiaan - siis johonkin cityyn vai? Kuala Lumpuriin ja Malaccaan. Malesiassa on dengue kuumetta mutta siihenkään ei ole muuta suojaa kuin oman kehon suoja. - Harvemmin
Voit soittaa matkailuklinikan puhelinpalveluun ja kysyä sieltä tarkempia suosituksia (Helsingissä Postitalon lääkäriaseman matkailuklinikka).
Yleensä kaupunki- ja rannikkoalueilla malarialääkitystä ei tarvita edes Sabahissa, mutta tilanne voi muuttua. Ymmärtääkseni matkailuklinikan lääkärit saavat ajantasaisia raportteja eri kohteista ja antavat lääkityssuosituksia niiden mukaan. Itselleni eivät suositelleet malarialääkitystä Sabahiin niin kauan kuin en mene syvemmälle viidakkoon.
Dengue-kuumeelta pitää tietysti suojautua esim. punkki-mäkärä-offilla metsissä samoiltaessa. Tavallinen mieto Off ei taida riittää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sua j-mies!
Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦605790Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa
Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.2064747En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym
Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v164242Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k663724- 513691
- 113431
- 913393
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah693233- 332931
Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia342591