Vauvan ummetus.

Neuvoton.

Meidän pienoisella on kestänyt ummetus 5 päivää,kaikki konstit on jo kokeiltu, mitään ei tapahdu :( On kokeiltu kuumemittari-juttua, mallasuute, vettä antaa pieninä määrinä, hieroa masua, pumpata jalkoja ja levolacia ollaan annettu myös.Mikään ei tehoa :( Hän on 1,5kk ikäinen, joten tämän pitäisi olla "normaalia"... uskoako tuotakaan?? Kaikki alkoi kun jouduttiin antamaan Tuttelia pienelle,kun muuten ollut rintaruokinnalla.Neuvolassa sanottiin että pitää antaa vielä levolacia ja jos vauva ei kakkaa, niin sitten päivystykseen jos alkaa olla tuskaisen oloinen.
Kokemuksia tällaisesta?? Miten tilanne laukesi? Tuliko ihan jumalattomat vellit? Ollaanko muiden vauvoja jouduttu käyttämään lääkärissä.Meillä poika on muuten täysin terve, hyvin kasvanut,virkeä.

7

919

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • _aliina77_

      En usko että on syytä huoleen. Meillä tyttö oli kakkaamatta 9 päivää ja meille sanottiin että jos ei 10 päivän kohdalla vatsa vieläkään toimi, niin sitten täytyy alkaa tehdä jotain. Olin kyllä jo sitä ennen kokeillut samat asiat kuin sinäkin, ilman tulosta. Kun 10 päivää oli kulunut niin soitin taas neuvolaan. Sieltä käskettiin kokeilemaan kuumemittarilla niin kauan että alkaa toimimaan. Rasvasin hyvin mittarin ja pyörittelin niin kauan että alkoi tulemaan. Ehkä noin 5min. Ja tavaraa tuli sen 10 päivän edestä, huh huh. Sen jälkeen vatsa toiminut aika harvoin, noin 2 kertaa vkossa. Aloitin luumusoseen annon kun neiti oli 3kk.

    • Sisely

      meillä oli vähän samanlainen ongelma, poikanen joutui olemaan muutaman päivän korvikkeella kun itse kulutin aikaani rattoisasti sairaalassa (virtsatiekiviä, en suosittele).

      normaalisti pojalla vatsa toimii päivittäin, mutta tämä pisti kaiken sekaisin eikä kolmeen päivään kuulunut mitään. ja ihan selkeästi sattui pieneen. äitini neuvosta annoin lapselle kamomilla-teetä pari lusikallista, ja kas kummaa, tunnin päästä törähti kunnolla. ja elämä on jälleen hieman mukavampaa.

      lastenlääkäri sanoi että on normaalia että kakkaväli on päiviä, mutta olisi hyvä saada vatsa toimimaan päivittäin.

      kokeiles vielä kamomillateetäkin, ei siitä haittaakaan ole.

    • kallelaki

      Moi. Kalle
      Älä ole huolissasi lapset ovat sellaisia minulla on kolme lasta kyllä se ongellmat menee ohi mutta siinä menee aikaa .tsemmiä siulle jos haluat kirjoita älä anna periksi.terveisin Kalle

    • sinusta kiinni

      Parhaiten saat vauvan masun toimimaan, jos imetat hanta ja OMA vatsasi toimiin useasti ja saannollisesti.

      Ei virallisesti suositella, mutta juo kahvia, paljon vetta ja syo verigreippeja tai appelsiineja seka 2 ruokalusikallista oliivioljya huoneenlampoisena aamuin illoin.

      Vauvan kylvettaminen rauhallisesti ja pukeminen lampoisesti rentouttaa pikkuisen suolistoa.

      Noin kerran kuukaudessa jos ummetus on tukala, anna Microlax peraruiske.

    • janeski78

      meillä kakkaväli oli jopa 6 päivää... ja kuulema ihan normaalia. kakkaa tulee sit vaipan täydeltä kun masu toimii. poika 2kk...

    • memmuli.

      Minulla tyttö nyt 3kk. Samat ongelmat alkoi juuri tuossa 1½kk paikkeilla... Välit on ollu tosi pitkiä. Pahimmmillaan se 10 päivää jolloin terkka sitten neuvoi tuon mikrolaxin annon.. Sen jälkeen masu toiminut n. 7-9päivän välein. ensi paniikin jälkeen siihen totuin ja tyttö ei moksiskaan. Hänellä vain sen verran hidas tuo suoli.

    • TuttiSucks

      Meidän pojan ummetus alkoi silloin, kun neuvolan käskystä piti ruveta puuroa syömään. Huutoa ja turhaa pusaamista kesti lääkärikäynneistä, mallasuutteesta, luumusta ja vedestä, levolacista yms. huolimatta lähes 2 kuukautta. Muutaman vuorokauden välein piti pojan tuskaa helpottaa Microlaxilla.

      Tarina on pitkä ja tapahtumarikas, mutta lyhykäisyydessään syyksi paljastui maitoallergia. Ainoa oire oli ummetus. Kaikki korvikkeet ja vauvojen puurohiutaleet sisältävät lehmän maitoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      72
      3034
    2. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      63
      2609
    3. SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero

      Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past
      Perussuomalaiset
      129
      2482
    4. Anita ei saanut Heikkiä pihalle

      Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.
      Kemijärvi
      89
      1486
    5. Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!

      Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,
      Kotimaiset julkkisjuorut
      34
      1306
    6. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      102
      1023
    7. Emotionalisuuden puute.

      Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o
      Sinkut
      193
      994
    8. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      85
      960
    9. Sofia Belorf esittelee Dubain kotinsa

      Lääniä on kattohuoneistossa. https://www.is.fi/tv-ja-elokuvat/art-2000011999877.html
      Kotimaiset julkkisjuorut
      157
      893
    10. Huulitäytteet ja tekotisssit

      Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä
      Suomussalmi
      73
      880
    Aihe