Onko olemassa mitään poppakonsteja, joilla digi-TV:n saisi näkymään tietokoneessa?
Olen hankkinut USB-vastaanottimen. Erikoisinta siinä on, että se löytää ainoastaan maksukanavat. Olen käynyt jo kerran vaihtamassa laitteen takuuseen ja saanut samalla tehokkaamman antennin, mutta edelleenkään peruskanavia ei löydy.
Asuntoni on kaapelitalous ja liikkeessä väitettiin, ettei ole olemassa kaapeliverkkoon soveltuvia USB-vastaanottimia. Ainoa vaihtoehto on siis antenni.
Missä siis vika? Onko asunnon vaihtaminen tässä tilanteessa ainoa keino parantaa näkyvyyttä? ;)
DIGI-TV TIETOKONEESEEN?
4
579
Vastaukset
- taitaa vaan
olla. Sama ongelma on täälläkin, en ole saanut kotona näkymään millään keinolla telkkaria. Olen kokeillut parillakin ulkoisella antennilla mutta tää paikka on ilmeisesti niin katveessa ettei onnistu.
Kun taas maalla saa tv-kanavat näkymään ihan USB-tikun mukana tulleella pikku antennilla... - E30 C plus!
On kaapelitalouteen ja pystyy katselemaan myös kortilla. Hyvin pelittää. Ostettu Gigantista, 139€
- antenni!
Kai sulla nyt on sitten erillinen tai se tikun mukana tullut antenni? Ei muuten toimi, jos koetat huoneiston antenniliitännällä sitä kuvaa saada - sieltä tulee vain kaapelikanavat.
Antenni kannattaa laittaa ikkunalle ja mieluiten vaakatasoon (jos se on simppeli tikku). Jos siinä on magneettijalka, niin joku metallipinta tehostaa selvästi vastaanottoa.
YLE-kanavien sekä ilmaisten kaupallisten pitäisi tosiasiassa näkyä parhaiten, koska niiden kanavaniput ovat matalimmilla taajuuksilla. Niiden salattujen kanavien signaali pyrkii yleensä olemaan heikoin.
Signaali pitää olla riittävä nimenomaan kanavien viritysvaiheessa eli sitä digitv-tikkua käyttöön otettaessa, koska muuten ohjelmakanavia jää pysyvästi puuttumaan. Mikään ei estä koettamasta uudelleen viritystä paremmassa antennin paikassa.- ------------------
Jep. USB-tikun mukana tullut antenni löytyy. Lisäksi on antennivahvistinkin, mutta mikään ei tunnu auttavan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24745339Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011223Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy20710873Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369701Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858518Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236501Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03210Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282212- 361602
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261500