Hyvät ihmiset ja miehet!
Ensimmäinen päivä tulevaa kuukautta tänä vuonna järjestetään Kartanossa karkelot, joka täten tässä ja nyt ilmoitetaan.
Ohjelmisto sisältää kymmenen ruokalajin menyyn, korkeatasoista ohjelmaa, vapaata seurustelua ja tietysti lopuksi tanssia.
Ilmoittautumisia otetaan vastaan huomisesta alkaen.
Ja mainittakoon, että sisäänpääsy on vapaa sadalle ensimmäiselle.
Kartanoon mahtuu noin kolmesataa henkilöä. Illalliskortti alkaen kahdennn...kahdenes...kah...
Sadannen ensimmäisen jälkeen illalliskortin hinta on 1000 euroa.
Ohjelmisto ilmoitetaan myöhemmin, mutta järjestelytoimikunnan (=minä) puolesta voin taata, että se ei jätä ketään kylmäksi.
(Juhlaa sponsoroi Sähköyhtiö Kuumakalle Oyj)
Ensimmäinen päivä tulevaa kuukautta tänä vuonna järjestetään Kartanossa karkelot, joka täten tässä ja nyt ilmoitetaan.
Ohjelmisto sisältää kymmenen ruokalajin menyyn, korkeatasoista ohjelmaa, vapaata seurustelua ja tietysti lopuksi tanssia.
Ilmoittautumisia otetaan vastaan huomisesta alkaen.
Ja mainittakoon, että sisäänpääsy on vapaa sadalle ensimmäiselle.
Kartanoon mahtuu noin kolmesataa henkilöä. Illalliskortti alkaen kahdennn...kahdenes...kah...
Sadannen ensimmäisen jälkeen illalliskortin hinta on 1000 euroa.
Ohjelmisto ilmoitetaan myöhemmin, mutta järjestelytoimikunnan (=minä) puolesta voin taata, että se ei jätä ketään kylmäksi.
(Juhlaa sponsoroi Sähköyhtiö Kuumakalle Oyj)
Vastaukset 10
Vanhimmat
Miten voin tietää olenko sen sadan ensimmäisen ulkopuolella ?
Pitkästä aikaa, palstalla pidetään pirskeitä :)
Ihanaa, saa taas kerran laittaa itsensä viimmeisen päälle fiiniksi,
nauttia hyvästä ruoasta, musiikista ja mikä parasta saa pyörähdellä parketilla:))
Onko nämä arvoisa Pertta täti jonkunmoiset nyyttikestit,
vai taloko tarjoaa, ajattelin vain kun tuota ruokapuolta on noinkin monta plaatua?
Ilmoittaudun ilolla mukaan pirkeisiin:)))
Tulisinhan minäkin, mutta kun on se ikuinen vaateongelma.
Ja toisekseen: Pelottaa, että jos tää onkin aprillipila, kun eka päivänä tulevaa kuuta on pirskeet luvassa. Jos vaateropleema ratkeaisikin ja sitten tohkeissaan juhlaan valmistautuisi, niin sitten pläjäytettäisi päin naamaa, että aprilliä syö silliä juo kuravettä päälle. Ois se sitten niin suruisaa.
Niin että mitähän tässä nyt oikein tekisi - jo ongelman lykkäsit. Meneekö tässä nyt Naistenpäivän ehtoopuoli piloille...
Mine ole just tulenu pois ulkomailta.
Ihastuttavaa, että tanten kutsuu minut galaaseihin. Kiitos rouva.
Mine ole kyllä niin varakas, ette mine voi maksa sisäänpääsymaksu, vaikka mine ei ehkä ilmoittautunut tarpeeksi ajoissa.
Oikeastaan mine voi makssa se tuhat euro ihan tuosta noin vain minu pikkurahalla.
Miten frun lulle, että mine voi syödä koko illallisen läpi, kun on kymmene ruokalaji. Eikös frun tiedä, että mine ole dietillä. Minehän voi lihota.
Mitenkäs mine mahtu minu hieno iltapukuuni sitten? Mine ole ostanut sen oikein ulkomailta, härrijestas. Mine ole muuten unohtanut Sume kieli siellä ulkomailla.
Ai ja voi senttän, mine alkka jo heti valmistautu juhliin.Hjärliga tackar.Vi ska ses snart!!
Er fru Sievänen
Mikä olla sinu omma aidinkeili? Minakin tullu olla ulkomaista, ja mielusti halua tulla juhla. Muta olla pelkäny, etei minä kuka ymmärä, kun minu suomi kieli olla huono.
Muta jos sinäki tulla, niin ainaki sinu minä ehkä ymmärän. Siis mikä on sinu oma kieli? Minä puhu kuus eri kieli, paras on ranska. Vasta minule, kitos.
Seurapiireissä olikin puhetta, että olette viikonloppumatkalla Maarianhaminassa. Ei suinkaan ole mikään ihme, että laajan kielitaidon omaava ihminen unohtaa osittain oman äidinkielensä vietettyään noinkin pitkän ajan ulkomailla.
Minulle käy samoin, kun vierailen everstin luona Turussa. Murre tarttuu kuin tuhkarokko ja kotiin palattuani läheisilläni on vaikeuksia ymmärtää puhettani.
Mutta! Hätä ei ole tämän näköinen. Teille, rva Sievänen, samoin kuin alapuolellanne (!) olevalle toiselle hoono soomiselle voin ilo rinnassani kertoa, että olen varannut karkeloihin kaksi tulkkia ihan vain varmistaakseni, että kaikki tulevat ymmärretyiksi.
Minun juhlissani ei saa olla väärinymmärryksiä.
Ja vielä. Ei ole pakko syödä, vaikka illalliskortin maksaakin. Voitte, totuttuun tapaanne, juoda koko rahan edestä.
Toivotan myös hra Sieväsen tervetulleeksi (riippuu ihan teistä itsestänne, otatteko hänet mukaan vai aiotteko taas...no, ei mitään).
kyle minu oike äidinkieli on suomi, mutta mine puhu nykyisin sujuvasti itävaltaa ja sveitsiä.
että tanten antoi minulle liput ja lähtöpassit Tim Puk Tuun? Kyle mine sano et tanten muisti on on pikkasen huonontunut. Ei mine nyt sille mitään voi et tanten on tullut niin hoonomuistiseksi.
Kiitos tanten, että te ole hankkia minulle tulkki, kun mine puhu nykyisin vain sveitsiä ja sitten ihan pikkasen svenska.
Hjärtliga takcar, va menar ni, skall vi nån gång fara till esperanto igen.Jag skulle tykcka så hemsk mycket.
Että ihan Pertta-täti, ja ihan Kartanossa pitää pirskeet tuhannelle ekaksi ilmoittautuneelle satasen lapselliseen hintaan! Vai miten se nyt oli?
Totta kai ilmoittaudun mukaan ilman avec'ia.
Tuossa yllä joku valitti klasiseen tapaan: "Mitä panen päälleni". Ei se mitään; ei minullakaan vaatteita ole, mutta haitanneeko tuo?
mine sano kyllä teille, että teidän pite just mene räätäliin ja tettä oikke hieno frakki.Of course!Mine ei hyväksy hra Pälle ilman vaatteita. Hui sentään!