mistä pamppu ?

,sgs

en tiedä mihin tää oikeesti kuuluu mut vaikka tänne. Vantaan puuilo -tavaratalossa myytiin viel n. kuukausi sitten kumisia pamppuja, sivukahvalla ja ilman. Nyt kun kävin kattomassa ei ollut enää ja myyjä sanoi ettei muista että ois koskaan ollukkaan. Ei nesiis olleet leluja vaan ihan kunnon pelejä. Tietääks joku mistä niitä saa ostettua kun ainaki esmes teräasekeskus myy vaan jos on luvat. En oo pieksämässä ketään, edes itteäni, vaan antamassa lahjaks (joo kuulostaa oudolta)

9

4210

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • piirimies

      Että lupa pampun ostoon. Minulle möivät fouga magisterin konekiväärin piiriauton keulalle, eikä mitään lupia kyselty.

    • sepäs mielenkiintoista

      Mikähän se sellainen patukan ostolupa on? Tai kantolupa? No ok, työtehtävissä sitä voi kantaa viranomaisten lisäksi vaan vartija tai jv mutta saahan niitä ostaa ja kotonaan pitää kuka vaan. Ei siihen laillista estettä ole.

      • .gsgas

        sitä mäkin ihmettelin kun teräasekeskus helsingissä sanoo sivuillaan ko. tuotteen kohdalla että "huom. myymme ainoastaan turvallisuusalan yrityksille tms luvan omaaville". En tiiä :I


      • Tuusulan oma "poika"
        .gsgas kirjoitti:

        sitä mäkin ihmettelin kun teräasekeskus helsingissä sanoo sivuillaan ko. tuotteen kohdalla että "huom. myymme ainoastaan turvallisuusalan yrityksille tms luvan omaaville". En tiiä :I

        Äläpä mene helsinkiin mitään kyselemään jos teräasekeskuksesta aiot kysellä. Liike on tuusulan jokelassa, ihan lähellä sitä kuuluisaa koulua.


      • interesting
        .gsgas kirjoitti:

        sitä mäkin ihmettelin kun teräasekeskus helsingissä sanoo sivuillaan ko. tuotteen kohdalla että "huom. myymme ainoastaan turvallisuusalan yrityksille tms luvan omaaville". En tiiä :I

        Kauppa on myyjän ja ostajan välinen sopimus. Mitään myyntipakkoa ei ole, vaan liike voi esimerkiksi toiminta-ajatuksensa perusteella valita kenelle ja mitä myy kunhan ei syyllisty rikoslaissa kuvattuun syrjintään.

        Jos liike haluaa myydä voimankäyttövälineinä käytettyjä varusteita vain esimerkiksi henkilöille, jotka lain mukaan työtehtävissään voivat niitä käyttää, tai vain vartioimisliikeluvan omaaville yrityksille, niin liikkeellä on siihen oikeus.

        Markkinointimuotoilu on toinen asia, mutta jos haluat siihen kommenttia, niin kannattaa siteerata kunnolla. Teksti kuuluu oikeasti näin:
        "HUOM ! Myymme näitä tuotteita vain vartioimisliikkeille, vähittäismyyjille sekä voimankäyttökurssien järjestäjille."
        Ja tämähän kertoo jo aika paljon paremmin kenelle myydään.


    • kokeilla

      specialopsista,sieltä itse olen ostanut tavaraa,perus patukoita kyllä myydään ihan ilman mitään lupaa mutta tpk:ta eli teleskooppipatukkaa ei sisäasiainministeriön määräyksen mukaan saa myydä kuin vartioimisliikkeille ja voimankäyttökouluttajille tarvittavalla luvalla.
      eli käy katsomassa www.specialops.fi

      • Kireä ukkeli

        joskus 70-luvulla. Se oli myös teleskooppimallinen.
        Silloin ei siihen mitään lupia tarvittu, ellen väärin muista. Osto oli aika helppoa.
        Missähän se pamppu mahtaa nyt olla. Paljon on tavaraa hävinnyt jonnekin vuosien varrella. Pois en ole paljoakaan heittänyt. En muista edes mistä sen ostin. Vartijan työssä ainakaan en sitä käyttänyt. Olinkin vain pari kesää lomatuuraajana.


    • side handle

      Teräasekeskuksesta saa suoria ja sivukahvapamppuja ilman lupia. Ei niitä julkisilla paikoilla kantaa saa tai autossa säilyttää, mutta ostaa saa ja kotonaan saa pitää. Teleskooppimalleihin tarvitaankin jo luvat.

      "HUOM ! Myymme näitä tuotteita vain vartioimisliikkeille, vähittäismyyjille sekä voimankäyttökurssien järjestäjille."

      Sitä en tiedä saako poliisi, rajavartija jne. ostaa tuollaista ja kantaa töissä?

      http://teraasekeskus.com/tuotteet.asp?osasto=security&offset=all&lan=fin

    • koulutettu

      Ja lain mukaan on oikeus riittävää voimakeinoa käyttäen lyödä pampulla käteen tai jalkaan. Tarkoittaa lähinnä yhtä lyöntiä jotta lyöjä ei syyllisty pahoinpitelyyn ja yksi voimakas lyönti käteen tekee kipeän murtuman joka paranee ajan kanssa mutta pysäyttää hyökkääjän

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860

      Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli
      Maailman menoa
      43
      9518
    2. "Mä elän vieläkin"

      Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn
      Tampere
      54
      4136
    3. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      55
      3737
    4. Pate Mustajärvi on kuollut

      Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html
      Maailman menoa
      129
      2724
    5. Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman

      Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi
      Maailman menoa
      110
      2565
    6. Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen

      Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji
      Maailman menoa
      154
      2345
    7. Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan

      Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on
      Maailman menoa
      27
      1997
    8. Miten ikinä kelpaisin sulle

      Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait
      Ikävä
      19
      1724
    9. Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää

      Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.
      Maailman menoa
      33
      1497
    10. Kuinka kauan vielä

      jaksetaan vastustaa toisiamme?
      Ikävä
      71
      1317
    Aihe