mistä pamppu ?

,sgs

en tiedä mihin tää oikeesti kuuluu mut vaikka tänne. Vantaan puuilo -tavaratalossa myytiin viel n. kuukausi sitten kumisia pamppuja, sivukahvalla ja ilman. Nyt kun kävin kattomassa ei ollut enää ja myyjä sanoi ettei muista että ois koskaan ollukkaan. Ei nesiis olleet leluja vaan ihan kunnon pelejä. Tietääks joku mistä niitä saa ostettua kun ainaki esmes teräasekeskus myy vaan jos on luvat. En oo pieksämässä ketään, edes itteäni, vaan antamassa lahjaks (joo kuulostaa oudolta)

9

4022

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • piirimies

      Että lupa pampun ostoon. Minulle möivät fouga magisterin konekiväärin piiriauton keulalle, eikä mitään lupia kyselty.

    • sepäs mielenkiintoista

      Mikähän se sellainen patukan ostolupa on? Tai kantolupa? No ok, työtehtävissä sitä voi kantaa viranomaisten lisäksi vaan vartija tai jv mutta saahan niitä ostaa ja kotonaan pitää kuka vaan. Ei siihen laillista estettä ole.

      • .gsgas

        sitä mäkin ihmettelin kun teräasekeskus helsingissä sanoo sivuillaan ko. tuotteen kohdalla että "huom. myymme ainoastaan turvallisuusalan yrityksille tms luvan omaaville". En tiiä :I


      • Tuusulan oma "poika"
        .gsgas kirjoitti:

        sitä mäkin ihmettelin kun teräasekeskus helsingissä sanoo sivuillaan ko. tuotteen kohdalla että "huom. myymme ainoastaan turvallisuusalan yrityksille tms luvan omaaville". En tiiä :I

        Äläpä mene helsinkiin mitään kyselemään jos teräasekeskuksesta aiot kysellä. Liike on tuusulan jokelassa, ihan lähellä sitä kuuluisaa koulua.


      • interesting
        .gsgas kirjoitti:

        sitä mäkin ihmettelin kun teräasekeskus helsingissä sanoo sivuillaan ko. tuotteen kohdalla että "huom. myymme ainoastaan turvallisuusalan yrityksille tms luvan omaaville". En tiiä :I

        Kauppa on myyjän ja ostajan välinen sopimus. Mitään myyntipakkoa ei ole, vaan liike voi esimerkiksi toiminta-ajatuksensa perusteella valita kenelle ja mitä myy kunhan ei syyllisty rikoslaissa kuvattuun syrjintään.

        Jos liike haluaa myydä voimankäyttövälineinä käytettyjä varusteita vain esimerkiksi henkilöille, jotka lain mukaan työtehtävissään voivat niitä käyttää, tai vain vartioimisliikeluvan omaaville yrityksille, niin liikkeellä on siihen oikeus.

        Markkinointimuotoilu on toinen asia, mutta jos haluat siihen kommenttia, niin kannattaa siteerata kunnolla. Teksti kuuluu oikeasti näin:
        "HUOM ! Myymme näitä tuotteita vain vartioimisliikkeille, vähittäismyyjille sekä voimankäyttökurssien järjestäjille."
        Ja tämähän kertoo jo aika paljon paremmin kenelle myydään.


    • kokeilla

      specialopsista,sieltä itse olen ostanut tavaraa,perus patukoita kyllä myydään ihan ilman mitään lupaa mutta tpk:ta eli teleskooppipatukkaa ei sisäasiainministeriön määräyksen mukaan saa myydä kuin vartioimisliikkeille ja voimankäyttökouluttajille tarvittavalla luvalla.
      eli käy katsomassa www.specialops.fi

      • Kireä ukkeli

        joskus 70-luvulla. Se oli myös teleskooppimallinen.
        Silloin ei siihen mitään lupia tarvittu, ellen väärin muista. Osto oli aika helppoa.
        Missähän se pamppu mahtaa nyt olla. Paljon on tavaraa hävinnyt jonnekin vuosien varrella. Pois en ole paljoakaan heittänyt. En muista edes mistä sen ostin. Vartijan työssä ainakaan en sitä käyttänyt. Olinkin vain pari kesää lomatuuraajana.


    • side handle

      Teräasekeskuksesta saa suoria ja sivukahvapamppuja ilman lupia. Ei niitä julkisilla paikoilla kantaa saa tai autossa säilyttää, mutta ostaa saa ja kotonaan saa pitää. Teleskooppimalleihin tarvitaankin jo luvat.

      "HUOM ! Myymme näitä tuotteita vain vartioimisliikkeille, vähittäismyyjille sekä voimankäyttökurssien järjestäjille."

      Sitä en tiedä saako poliisi, rajavartija jne. ostaa tuollaista ja kantaa töissä?

      http://teraasekeskus.com/tuotteet.asp?osasto=security&offset=all&lan=fin

    • koulutettu

      Ja lain mukaan on oikeus riittävää voimakeinoa käyttäen lyödä pampulla käteen tai jalkaan. Tarkoittaa lähinnä yhtä lyöntiä jotta lyöjä ei syyllisty pahoinpitelyyn ja yksi voimakas lyönti käteen tekee kipeän murtuman joka paranee ajan kanssa mutta pysäyttää hyökkääjän

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      308
      3038
    2. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      16
      1820
    3. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      1770
    4. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      14
      1565
    5. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      393
      1426
    6. Kysymys Kuhmolaisille

      Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t
      Kuhmo
      32
      1286
    7. Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin

      ”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist
      Maahanmuutto
      194
      1126
    8. Olen valtavan ihastunut

      Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.
      Ikävä
      63
      1036
    9. Ensi viikolla tulen takaisin

      Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin
      Ikävä
      19
      955
    10. Taidat nainen haluta vain sitä yhtä asiaa?

      Minusta tuntuu nyt siltä.
      Ikävä
      75
      908
    Aihe