Elikkä nyt on alannut hieman pelottamaan ja ihmetyttämään, että mistä voisi johtua, että näkö yhtäkkiä heikkenee merkittävästi toisesta silmästä ja palaa ennalleen vasta noin tunnin kuluttua?
Yritän tässä hieman kuvailla kuinka itselleni kävi:
Olin normaalisti töissä toissapäivänä, kunnes aivan yllättäen vasemman silmän näkökyky alkoi heikkenemään. On hieman vaikeaa kuvailla, miltä kaikki oikein näytti, mutta tavallaan vasemalla silmällä katsottaessa ilmestyi alueita, joita en nähnyt ollenkaan. Esimerkiksi kun katsoin pihalla olevaa autoa, niin en nähnyt sen rekisterinumeroa- tai koko rekisterinumeron lähiseutua ollenkaan. Myös isompia alueita jotenkin vain hämärtyi, eli kun vaikka katsoin esimerkiksi ulkoovea kohti, niin se ikäänkuin saattoi vain kadota, enkä nähnyt sen kohdalla mitään, vaikka toki tiesin, että siinä ovi olikin. Sitten kun kääntelin päätäni, niin alue saattoi taas ilmestyä, mutta samaan aikaan jokin muua alue vastaavasti hämärtyä.
Mitään väreilyä, tähtiä, renkaita tai muutakaan tämän tapaista ei näkynyt, vaan yksinkertaisesti ilmestyi vain aluita, joita en nähnyt ollenkaan. Näkö kyllä heikkeni selvästi koko silmästä yleisestikin, mutta lisäksi tuli juuri näitä täysin "soikeita alueita". Erityisesti silmän ulkoreunalla katsottaessa ei meinannut nähdä mitään. Ulkoisesti en tiedä näyttikö silmä jotenkin erilaisesta tai punestuiko se, kun peiliä ei ollut lähellä. Samaan aikaan tuli vielä lisäksi väsymyksen tunne ja alkoi oksettamaan.
Näkö alkoi pikkuhiljaa palautumaan normaaliksi vasta noin puolen tunnin - 45minsan kuluttua kun suljin silmät ja menin makailemaan pimeähköön huoneeseen. Edelleen oksetti hieman, mutta myös päähän tai itseasiassa tarkalleen pään etuosan kummallekin puolelle alkoi särkemään. Päänsärky loppui itsestään noin parin tunnin kuluttua.
Voi olla, että tämä on väärä osio kysyä tälläistä asiaa, mutta toivoisin, että jollakin olisi tietoa, mistä tämä voisi johtua. Olen nyt 19 vuotias, eikä samantapaista tilannetta ole sattunut kuin kerran aikaisemmin. Silloin taisin olla 14-15 vuotias ja tuntemukset olivat samantapaiset.
Pitäisikö lähteä käymään lääkärissä, vaikka tälläinen tilanne sattui vasta toisen kerran. Tosin eniten tässä pelottaa se, että jos samalla tavalla käy auton ratissa ollessa...
Kiitokset asiallisista vastauksista!
Näön heikkeneminen yllättäen
11
5463
Vastaukset
- pikaisesti
silmälääkärille silmänpaine mittaukseen ja silmänpohjatutkimukseen.Yksi mahdollinen syy voisi olla kohonnut silmänpaine ,se on täysin oireeton mutta kun aikansa vaikuttaa niin silmänpohjassa näköhermot joutuu puristuksiin ja alkaa vioittua.Tämä tauti tunnetaan myös nimellä Glaukooma.Siitä ikävää että jos näköhermot vioittuu riittävästi niin ne ei koskaan palaudu.
Kohonnut silmänpaine on helposti ja tehokkaasti hoidettavissa ihan silmätipoilla.Googlella löydät glaukoomasta helposti tietoa mutta jos sulla on tosiaan kohonnut silmänpaine niin näköhermot voi tuhoutua varsin nopeasti.Itsellä tämä tapahtui yhden yön aikana,aamulla lehteä lukiessa tajusin että jotain on pahasti pielessä,hetken päästä selvisi etten näe toisella silmällä mitään.Ei mitään ennakko-oireita paitsi riittävän kauan vaikuttanut korkea silmänpaine,sitäkään ei itse tunne laisinkaan,paitsi sitten kun näkö on menetetty.Voi olla tietysti ihan muustakin johtuva sun oire mutta ehdottomasti pian silmänpainemittaukseen,useimmat optikkoliikkeet voi alustavan mittauksen tehdä,maksaa jotain 5e,mutta sillä voit ehkä estää näön menetyksen toisesta silmästä.Yritä toimia nopeasti- Tauti=lääkärille
Tuskin on glaukooma, kenttä ei parane tunnissa-parissa takaisin. Ellei ole joku harvinaisempi variantti kuten pigmenttiglaukooman painepiikki tms, toki mahdollinen, mutta epätodennäköiempi kuin hyvin alempana ehdotettu migreeni. Kesto on ainakin sille tyypillinen, oireetkin sopivat. Poissulkuna pitäisi harkita uhkaava veritulppa.
Älä mene optikolle painemittaukseen! Painelukema ei tarkoita yksinään mitään. Entä jos optikon lukema on iltapäivällä 21? Se on kaikkien mielestä ns. normaali. Silti aamuisin paine voi olla vaikka 40. Ja mitä sitten vaikka olisi aamullakin vaikka 15? Puolet glaukoomapotilaista sairastaa ns. normaalipaineista tautimuotoa eli paine ei koskaan ole ollutkaan poikkeava vaikka näköhermovaurio vaurioituu kuten korkeapaineisessakin.
Seulontamuotona pelkkä painemittaus on täysin luokaton.
Sinun vaivasi ei selviä ilman silmälääkäriä, mars vastaanotolle, kerrot ajanvarauksessa että näkö katoilee toisesta silmästä niin pitäisi päästä nopeasti. Oho, eka viesti onkin parin vuoden takaa. No, muille sitten tiedoksi. Jos olisit kohta eläkeikäinen niin se veritulppa pitäisi poissulkea ensin, pikaisesti.
- Glaukoomasta
http://www.glaukooma.com/index.cfm?cd=21119
Tuosta artikkelin testeistä poiketen glaukooma voi myös tuhota ns tarkan näön (makula) alueen hermoja.Silloin näkökenttä on reuna-alueilta normaali mutta näkökentän keskialua samenee,valonvaihtelun erottaa mutta mitään ei pysty näkemään- Säikähtänyt
Kiitokset vastauksista! Täytynee nyt käydä ensin vaikka optikolla ja katsoa sen jälkee pitäisikö mennä myös silmälääkärille.
Onko olemassa muita tekijöitä, mitkä voisivat muuten aiheuttaa edellisen kaltaisen tilanteen? - voi aiheuttaa
Säikähtänyt kirjoitti:
Kiitokset vastauksista! Täytynee nyt käydä ensin vaikka optikolla ja katsoa sen jälkee pitäisikö mennä myös silmälääkärille.
Onko olemassa muita tekijöitä, mitkä voisivat muuten aiheuttaa edellisen kaltaisen tilanteen?Ns. aurallinen migreenikohtaus voi aiheuttaa tuollaista. Migreenikohtaus voi olla myös täysin kivuton. Itselläni joskus ollut aurallinen migreenikohtaus, jolloin ei ollut kipua. En nähnyt kunnolla esim. tekstejä. Meni ohi n. tunnissa.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Migreeni - aiheuttaa
voi aiheuttaa kirjoitti:
Ns. aurallinen migreenikohtaus voi aiheuttaa tuollaista. Migreenikohtaus voi olla myös täysin kivuton. Itselläni joskus ollut aurallinen migreenikohtaus, jolloin ei ollut kipua. En nähnyt kunnolla esim. tekstejä. Meni ohi n. tunnissa.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Migreeninäön sumentumisia.
- puolisokea
aiheuttaa kirjoitti:
näön sumentumisia.
asiasta löytyy paljon englanninkielistä aineistoa! lue kriittisesti ja tarkista elämäntavat. tämä ohje pätee edelleen.
- Täyttä roskaa
puolisokea kirjoitti:
asiasta löytyy paljon englanninkielistä aineistoa! lue kriittisesti ja tarkista elämäntavat. tämä ohje pätee edelleen.
Höpöhöpö.
- -eräs-
Migreenikohtaukselta kuulostaa. Sattui joskus minullakin tuollainen töissä, liian pitkän yhtäjaksoisen tietokonetyöskentelyn tuloksena. Yhtäkkiä vaan huomasin, etten enää pystynyt lukemaan näytöllä olevaa tekstiä, näkökentän keskiosa ei vaan enää toiminut.
Lopetin hommat vähäksi aikaa ja kävin kävelyllä, sen jälkeen kaikki pelasi taas OK eikä moista ole sen koomin sattunut. Tapauksesta aikaa vuosia. En enää muista tuliko pää kipeäksi.
Mutta jos tuota toistuu usein niin käväise varmuudeksi lääkärissä. - mii-mig
Mulla on silloin tällöin juuri tuollasia kohtauksia, mulla menee puhtaasti migreenin piikkiin. Joskus seuraa päänsärky, yleensä ei kuitenkaan särkyä tule. Käy tutustumassa migreenin eri muotoihin migreeniyhdistyksen sivuilta.
- Tuttua on
Hei,
olen sairastanut juuri tuollaista migreeniä lapsesta saakka (nyt olen kohta 50 v), eli melko selvältä vaikuttaa... ainakin minun silmissäni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan483130Ruumis kanavassa
Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan272894- 1212326
Onko tässä paljon lääkettä..
Keski-ikäselle 43v Ketipinor 100mg Brintellix 10mg Venlafaxin 75mg Xanor 1mg Propral 40mg Xatral CR 10mg Esomepratsol 42281432Ei mitään menetettävää
Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo1631336- 111316
Oi! Jorma Uotinen ja Helena Lindgren paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaudella"
Professori, tanssija, koreografi, Tanssii Tähtien Kanssa -tuomari Jorma Uotinen ja Suomen meikkitaiteen pioneeri, laulaj121083- 74989
Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää39922Riittäisi juoruakkoille puhumista tässä kylässä
On mennyt mahottomaksi touhut. Taksi renki kuskaa akkaansa töihin lienekkö mitään lupaa yrittäjältä tähän touhuun. Kylän13802