Itse otin väriksi BlueGraphit helmiäsvärin.
Onko jollain tuo väri esim Golfissa???
Kokemuksia kaivataan...
Millainen väri käytännössä: kiilteleekö auringossa, entä näyttääkö erilaiselta eri "valoissa"?
Mites likaantuuko helposti/näkyykö lika ja onko helppo pitää puhtaana?
Näkyykö naarmut jne helposti?
Golf Variant väri
4
932
Vastaukset
- Gulf
En ole juuri tuota väriä nähnyt livenä, mutta yleisesti kirjoitan autojen väreistä.
Vaalea väri on siitä huono, että siinä näkyy lika paremmin. Mutta hyvää siinä on se, ettei taas naarmut näy niin hyvin. Naarmuilla siis tarkoitan 'normaaleja' pesusta syntyviä pienen pieniä naarmuja jotka näkee yleensä vain auringonpaisteella.
Tumma väri on siitä taas huono, että siinä näkyy paremmin nuo naarmut, mutta lika taas ei erotu yleensä niin hyvin kuin vaaleasta.
Eri värisävyillä on myös eroja - sininen ja punainen tuo esiin nuo naarmut paremmin (tai huonommin siis siltä kannalta ettei niitä haluta näkyvän). Harmaa väri vaaleana taas aika hyvin peittää nuo naarmut eli siitä ei pidemmän ajankaan kuluttua näe naarmuja niin hyvin kuin mitä tummemmista väreistä.
Itse olen pitänyt hyvänä kompromissina tumman harmaita sävyjä - tylsiä ne ovat, mutta auto näyttää siistimmältä pidempään. Tuo Blue Graphit näyttäisi tumman harmaalta johon on vähän sävytetty sinertävää eli siinä mielessä väri on aika hyvä. Ei liian vaalea, mutta ei aivan mustakaan. Musta väri on pahin naarmujen kannalta.
Itsellä on ollut seuraavia värejä omissa autoissa:
o perus punainen - naarmuuntuu rumasti
o sininen perus/metalli/helmiäis - narmuuntuu samoin rumasti.
o beige - ei juuri naarmuja näy, mutta näyttää pienessäki pölyssä likaiselta.
o punainen helmiäisväri tumma - naarmut eivät näkyneet pahasti. Lika ei vaivannut pahasti
o musta perus/metalli/helmiäis - naarmut näkyvät jo ensimmäisen harjattoman pesun jälkeen ja rumasti ilman kirkasta auringonvaloa.
o hopean harmaa - lika ei vaivannut pahasti, eikä naarmut - tylsä väri.
o grafiitin harmaa - lika ei vaivannut pahasti, eikä naarmut - tylsä väri.
Autoja joista on kokemusta eri väristä ei ole pesty kuin käsin tai harjattomassa pesussa, silti maalipinta näyttää pahoin naarmuuntuneelta noissa 'huonoissa' väreissä.- Mä vaan
ohessa väri oikeanlaisena... VW:n sivujen väri on ihan poskellaan!
http://www.autoanzeigen.de/isa/autoanzeigen/a_showExpose?category=1&flowContext=SearchById&advertId=5A919496AB9C300F&ref=yahoo
- paras.....
Metmusta väri on mielestäni variantiin paras: tyylikäs, peittää perän muotoa, ja kun sivulasit tummennetut ja alla 17-alut niin ainakin sivuikkunoiden kromilistojen kera maukas paketti!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 937708
- 403712
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021866- 241130
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html32993Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,28953Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53827Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31762Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa
1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄60739TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o268703