Vanhana Windows-käyttäjänä kysyn:
Miten saadaan selainikkunan kokoa muutettua koko näytön suuruiseksi?
Oletuksena webbi-sivu näkyy keskellä pienenä, tuskin näin kuuluu olla?
Safari-ikkunan koko
5
1623
Vastaukset
- näino
oikeassa alakulmassa on viivat, vie nuoli niiden kohdalle ja vedä suuremmaksi.
- alareunasta löytyy
Mene oheiselle sivulle. Raahaa Full Screen teksti hiirellä kirjanmerkkipalkkiin. Anna toiminnolle nimi. Paina uutta linkkiä.
http://www.jydesign.com/safari/
Perinteisesti ikkunan kokoa muutetaan tietysti ikkunan oikeasta alareunasta hiirellä vetämällä. Kun suljet selaimen avautuu se seuraavalla kerralla samankokoisena kuin suljettaessa. - Leopardmac
Vähän näin aluksi ontuu käyttö...
- MP33
Safarissa on tosiaan tuon vihreän napin toiminto sellainen että se vaihtaa näkymää käyttäjän itse valitseman ja automaattisen koon välillä, ei koko ruudun välillä niin kuin Windows selaimissa yleensä.
Automaattinen ei suurenna ruutua kuin sen verran kuin websivu tarvitsee. Tämä on esim ylisuuressa monitorissa hyvä ominaisuus sillä onhan aika naurettavaa käyttää websivua koko ruudun peitolla jos joku sivu on suunniteltu 800x600 ruudulle. Sehän on kuin pieni läntti selaimessa varsinkin jos ruutu on isompaa kaliberia. No siinä oli selitys että miksi safari toimii näin.
Jos PC:stä tuttu koko ruudun kokoinen tila kiinnostaa niin ainakin Firefox 3.0 Beta 3 toimii PC:stä totutulla tavalla eli vihreä plus nappi suurentaa selaimen koko ruudun kokoiseksi.
Firefox 3.0 Beta 3 saa ladattua osoitteesta:
http://www.mozilla.com/en-US/firefox/all-beta.html
- Mäkkihöperö
Perinteisesti Macin käyttöliittymä näyttää ikkunan sen kokoisena kuin on tarpeen sisällön näyttämiseksi, jos mahdollista. Ohjelmaikkuna siis ei tyypillisesti valtaa koko näyttöä, kuten muinoin ennen graafisia käyttöliittymiä. Nykyisin sillä on käyttöä vain elokuvien yms katselussa tai joissakin peleissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774562Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k112633- 1771769
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2611610- 1241490
- 1221357
Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik91297Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil721279- 761262
- 35996