mitä suojakerrointa suosittelette nyt dubaihin lähtevälle? normaali ihoiselle,en siis mitenkään kauheen helposti pala....ostin 20 suojakertoimista lorealin suihketta,,,riittääkö??
kärähtääköhän kovinki helposti...
niin ja minkähän hatun sitä itelle keksis=S...
mikä suojakerroin??
9
1575
Vastaukset
- ilmapallo...
kyllä varmaan 3 riittää (ehkä 4) kun kerran lähi-idässä ollaan...
Aurinko on maapalloo nähden aika korkeella just lähi-idässä...
ei hätää.. - kateellinen
Itse alotin 20 kertoimella..ja vähensin sitte oisko ollu 10 ja sitte 7..asteittain tiputin.näin suositeltiin kaupassa mistä ostin ku kuuli mihin menen. ja hyvin toimi.en palanut ja kaunis rusketus tuli.
ja minä itse todella harvoin palan. - Hanna^^
Ite en ole koskaan pitänyt ihoani helposti palavana. Ostettiin matkaan aurinkovoide kerrointa 30. Kärähdettiin puoliskon kanssa molemmat, vaikka kyl yritettii rasvailla useesti.. Ostettiin sitten sieltä suojakertoimella 40..Me oltiin Sharjahissa ja aurinkoa paistateltiin meren äärellä,jos se vaikuttaapi :D
- confused_boj
Olisi reissu myös tiedossa kyseiseen mestaan. Tuo tässä keskustelu suojakerroin-skaala on kyllä aika hurja. Saisiko lisää kokemuksia kenties? :D
- oodi
itse olin viime viikolla dubaissa ja käytin suojakerrointa 15 mikä oli mielestäni ihan ok. sitä piti vain muistaa levittää hyvin joka paikkaan. paloin esimerkiksi silmien ympäriltä pahasti.
- MissBlond
Aurinkovoiteet eivät ole terveellisiä käyttää ja olen pärjännyt oliivi-sekä pellavansiemenöljyllä dubaissa.Saa hyvän rusketuksen enkä kuukausi sitten palanut vaikka olen blondi.
- lontinen
mitä aurinkovoiteet maksaa dubaissa? onko samoissa hinnoissa kun suomessa vai halvempia?
saako niitä ihan tavallisista marketeista? - olin viimeviikolla=)
aurinkovoiteet ovat paljon edullisempia kuin suomessa. Niitä saa ihan perus ruoka marketeistakin. Ekat päivät kannattaa käyttää kovempia kertoimia ja totutella aurinkoon, sitten voi alkaa vähentämään suojakerrointa. Näin mä en ainakaan palanut ! Hyvää lomaa kaikille :) !
- auringontyttäret
Ihmisen iho on yksilöllinen, toiselle riittää vähempi suoja kuin toiselle, myös riippuu onko pohjaväriä itsellään.
Talven jäljiltä, ilman pohjarusketusta, kannattaa laittaa korkeaa suojavoidetta (toiset käyttävät jopa 50 kertoimista suojaa) . Nyt aurinko Dubaissa polttaa hyvin ja merenäärellä vielä enemmän. Itse palan tosi harvoin ja viime viikolla vain muutaman tunnin auringossa ollessa sain itseni tosi punaiseksi, vaikka käytin korkeaa suojakerrointa, en mitenkään erityisesti paahdattanut itseäni ja minulla oli edellisen reissun hyvät rusketukset vielä pohjalla.
Nautinnollista lomaa
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 573803
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.463187Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1532959Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,442850SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.752426Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s621931Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a241915Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.1281796- 891239
Mitä tarkalleen tunnet
Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai681190