Minneköhän patentoin tai voikohan yleensä patentoida "turvaliivi"-ideaa, joka täysin arvaamaton, suojaa tosin vain teräaseilta (halpaversio), vastustaja ei saa sinusta millään otetta, ei edes ranteistasi. Valtimot suojattu. Tarvittaessa voit antaa kovan huitaisunkin, onkohan laillinen? Luetaanko aseeksi? Hmmm..., tuskin. Näitä myytäis Suomessakin tuhansittain...ja muuten nopea riisua/pukea päälle.
Uusi TURVALIIVI keksitty
hiostamatonkin!
4747
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
patentoin ton viime viikolla. menee ens kuus euroopan markkinoille. nytten tulee kahisevaa.
Humpuukia ovat teidän liivinne. Oma keksintöni suojaa jopa 458 Win Magnumin luodeilta. Ja koko kehon. Monikerrospanssarointi sekä betoniset välitilat ovat kaiken A ja O.
Käyttö vain on hieman kömpelöä suuren painon (145 kg) vuoksi, mutta mitäpä ei tekisi oman turvallisuutensa vuoksi.
Tarttisin Kevlaria ja 1 mm paksuisena, saakos halvalla valmiiksi leikattuina ja taivuteltuila? Teen prototyyppiä kotosalla. Suunnitelma paperilla melkein. Helppo juttu.
Ostin sokoksen kangasosastolta kevlarkangasta. Ihan metritavarana myytiin. Eukko ompeli singerillä minulle vartija-asun. Traumalevyt kannattaa teettää jossain metallipajassa.Itseltä ei onnistunut kun rautasaha oli kateissa.
Ne muutamat kerrat kun olen ammunnan kohteeksi joutunut työtehtävää suorittaessani, ovat olleet ampujalle yllätyksiä. Jopa kasvoihin tarkoitetut luodit ovat jääneet tehottomiksi nostettuani hihan kasvojen suojaksi.