Kestääkö lasikuitutapetti varmasti lastulevyn elämistä? Meillä n. 5mm: raot lastulevyjen välissä. Ajattelin käyttää kittinauhaa ja kitata yli ja hioa tasaiseksi. Näin olen tehnyt tavallisen tapetin kanssa mutta aina mennyt rikki. Päätin kokeilla lasikuitutapettia. Onko jollain kokemusta miten Ässätex käyttäyttyy. Meneekö rikki vai tekeekö ikävän näköiset kuprut? Joku sanoi että on hyvä tehdä nyt keväällä kun lastulevyn saumat on isoimmillaan. Pitäisi kuulemma kestää paremmin. Onko kokemuksia?
Lastulevyseiniin
ässätexiä
4499
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ei toimi usko suosiolla. Ainoa tapa tehdä kunnolla saumatonta seinää on vetää kipsiä päälle. Kaikki muut on virityksiä jotka prakaa jossakin vaiheessa jonkinasteisella todennäköisyydellä.
Virityksiä on mm. tasoitustapetti,massatäytetyt levyn raot,vuodenajan mukaan ajoitettu ylitasoitus,elävän puumateriaalin saumatasoitus ylipäänsä ja vaikkapa paksu kohovinyylitapetti.
Jos päätyy virityksiin niihin ei kannata paljoa uhrata aikaa,intoa,materiaaleja koska miltei samaan vaivaan tekee kunnolla.
tapahtuu kun levy elää kipsin alla?
Elää mitä elää sitä ennenkin mutta kipsi ruuveineen sitoo rakenteen niin että se pysyy kuoseissa. Sen vuoksi ja muutenkin saumat pitää limittää.
Jos epäilee voi ottaa lastut pois mutta tarpeellista se ei ole.
kun nuo leveimmillään olevat lastulevysaumat supistuu, lasikuitutapetti ei supistu.
Aiheesta keskusteltu aikaisemmin ja suurpiirteinen suositus kuului "Ota lastulevy pois ja kipsilevy tilalle. Mikäli kipsilevyn laittaa lastulevyn päälle, kipsilevy elää lastulevyn mukaan".
Tiedä sitten tapahtuisiko kipsilevyssä liikettä, mikäli käyttää 50 mm ruuveja.