Nyt näyttää, että taloyhtiössä on alettava maksamaan palkkiota yhdelle henkilölle. Miten tuon palkkion maksu menee, miten verotus huomioidaan ja onko siinä muuta huomioitavaa?
Palkkion maksu
minä vain
31375
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Sinulla (yhtiöllä) lienee y-tunnus), niin ei muuta kuin maksat palkan josta perit veron ja t-sv-maksut. hankit Itellasta tunnuksen jolla ilmoitat verot ja sotun. Yhtiön pitää siis saada myös verojen maksua varten pankkitilin numerot ja siihen viitteen. Lisäksi pitää hoitaa eläkeyhtiöön esim Etera eläketunnukset. Eikä myöskään pidä unohtaa vakuutusyhtiötä, kun yhtiöllä pitää olla vastuu, tapaturma ymv vakuutukset. Jos kyseessä on esim tilintarkastuspalkkio eli vain kerran vuodessa maksettava erä, niin siitä ei tarvitse maksaa kuin verot.
Jos saa vakituista palkaa, niin siitä on otettava verokortin mukaiset ennakkopidätykset.
Ne sitten järjestäytynyt työantaja suorittaa seuraavan kuun 10 pv. mennessä läänin verovirastolle ja maksaa myös sotu-maksun.
Tyvi-ilmoitus on myös tehtävä, vakuutukset otettava, sekä tapaturma että eläkevakuutukset.
Vuosi-ilmoitukset verohallintoon ja vakuutusyhtiölle.
Maksettava lomapalkat ym.
Vahdittava että alv raja ei ylity.
Ihan yksinkertaista kaikki on ... ;-))
Käy sivuilla www.palkka.fi. Sieltä löydät kaiken tarpeellisen palkanlaskentaan - ja palvelu on ilmainen! :)