Tietääkö joku, mistä voi ostaa ns. kevythirttä n.
30mmx200mm metritavarana. Tuo leveys ja paksuus ei ole niin hirveän tarkkaa.
kevyt hirsi
4
4261
Vastaukset
- Paljon
Voi "rakentaja" parka.
Eihän tuo 30 mm:n mitään hirttä ole, vaan lautaa. Lankkukin 8 tuumaisena (200 leveänä) on vähintään 2 tuumaista, eli 50 mm:ä vahvaa.
Älä usko niitä humpuukimaakarikauppiaita, vaikka ne antavat laudalle hienomman nimen hirsi.
Mitään "kevythirttä" ei ole olemassakaan todellisuudessa. Vaikka hirren kovertaisi sisältä ontoksi, ei siitä silti tule "kevythirttä". Koska silloin se lakkaa olemasta hirttä. Hirsi on hirsi. Sen ominaisuudet ovat massassa. Eli kantavuus, tapitettavuus, kestävyys ja lämmöneristävyys. Yleisesti sotien jälkeen tehdyissä hirsirunkoisissa taloissa käytettiin hirren vahvuutena noin 6:tta tuumaa (150 mm). Mutta vahvemmastakin on tehty paljon.
Älä vain tee siitä ohuesta, hirsitekniikalla rakentamalla, mitään ulkohuusia suurempaa.- rakentaja
Tuon kaiken litanian kylä tiedän kertomattakin mikä on lautaa ja mikä hirttä. Sattuu vaan olemaan tuommonen kauppanimi sillä. Mutta kun vanha hirsiliiteri kohta lysähtää rannassa kasaan eikä hirsistä viitti uutta tehdä niin noista saisi liiterin äkkiä väsättyä eikä ole niin nuukaa vaikka vuosien saatossa laudat vähän kieroileekin.Että näin sinulle opettaja parka.
- Paljon
rakentaja kirjoitti:
Tuon kaiken litanian kylä tiedän kertomattakin mikä on lautaa ja mikä hirttä. Sattuu vaan olemaan tuommonen kauppanimi sillä. Mutta kun vanha hirsiliiteri kohta lysähtää rannassa kasaan eikä hirsistä viitti uutta tehdä niin noista saisi liiterin äkkiä väsättyä eikä ole niin nuukaa vaikka vuosien saatossa laudat vähän kieroileekin.Että näin sinulle opettaja parka.
Siis liiteri. Helpoimmalla pääset, kun teet runkokehikon kakkosnelosesta ja siihen harvahko pystylaudoitos päälle.
Ja jos löytyy puita, niin sellaisista sopivan vahvuisista voi tehdä kehikon pyöreestä tavarasta. Tulee paljon halvemmaksi ja nopea napauttaa pystyyn.
- Jep
Saatavissa, ota yhteyttä ja sopikaamme.
Korkeus 200 mm on kylläkin liian suuri.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po2077196- 512753
- 1882251
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101613Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.1421569Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke191237- 741190
Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,381133Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241097Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty501019