Vistassa ongelmia langattoman kaa

Toista viikkoo tapellu

Tarkoitus olisi saada läppäriin(sis.wlan),jossa Vista käyttis langaton netti yhteys. Reititin on Sitecom WL-535 ja modeemina telewell tw ea-500, modeemiin tulee puhelinpistoke->modeemista ethernet-piuha menee pöytäkoneeseen(XP) sekä reitittimen wan porttiin.

Kaikkia oon kokeillu asetuksista yms., mutta ymmärrys alkaa loppua,kun läppäristä reitittimeen löytyy yhteys,mutta siitä modeemiin ja nettiin loppuu yhteys.

Kysymys 1.Onko vistassa oikeella alhaalla kellon vieressä langattoman ikoni 1-näyttö vai 2-näyttöä limittäin(mulla on jälkimmäinen)?

Kysymys 2. Voiko modeemin palomuuri estää nettiin pääsyn tai reitittimen palomuuri?

Kysymys 3. Mulla on DNA:n laajakaista,siellä sanottiin että reitittimen asetuksissa VPI ja VCI pitää olla 0 ja 100,mutta minä en löytänyt reitittimen asetuksista sellaista kohtaa minne olisin laittanut,olenko kuullut/ymmärtänyt väärin jotain?

Mistä se oikeen voi johtua etten pääse nettiin?
Pöytäkoneella pääsen nettiin ed. mainituilla kytkennöillä(tosin langallisena),läppäri ja reititin on teknisiltä ostettu ja testattu että niillä pääsee läppärin wlanilla nettiin, mutta täällä kotona se tuntuu olevan mahdoton tehtävä.

Joten pyydän neuvoja!!!

4

257

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • meilläkin on

      meillä tosin ei ole pöytäkonetta kuvioissa mukana. Pelkkä läppäri. Ja olo on sellanen että jos vaan viiteis ni ikkunasta ulos heittäisin.
      Kotona ei toimi ja muualla toimii.

      • niin, että sen reitittimen muuri pitää olla pois päältä. Modeemissahan muuri on myös ja se kyllä rautamuuriksi riittää.


      • Toista viikkoo tapellu
        ThreeMice kirjoitti:

        niin, että sen reitittimen muuri pitää olla pois päältä. Modeemissahan muuri on myös ja se kyllä rautamuuriksi riittää.

        palomuuri reitittimestä pois-päältä?
        Reititinhän on Sitecom broadband router 54g WL-535. http://www.sitecom.com/product.php?productname=Wireless Network Broadband Router 54g&productcode=WL-535&productid=549&subgroupid=39
        Ohjeita olen yrittänyt noudattaa, mutta palomuuriasetuksiin en ole uskaltanut koskea,koska en ymmärrä asetuksista mitään.

        Modeemi on ymmärtääkseni tehdas asetuksena reitittävässä tilassa--> http://www.telewell.fi/ohje.php?ohje=364

        Kuuluuko reitittimessä oleva 802.11g valo vilkkua vai palaa jatkuvasti,mulla vilkkuu?

        Kysyn vielä siitä ikonista joka on kellon vieressä, minkä lainen se pitää olla Vistassa?


    • xyz...

      Onko sulla ADSL-purkki siltaavana vai reitittävänä? Laita reitittäväksi jos ei ole, ohjeet maahantuojan sivuilta.

      Ei reitittimissä ole mitään VPI/VCI-arvoja, ne kuuluu vain modeemeihin.

      Todennäköisesti olet vain sotkenut kaikki asetukset.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      89
      2548
    2. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      201
      1622
    3. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      116
      1560
    4. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      41
      1431
    5. Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla

      Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v
      Ikävä
      64
      1182
    6. Juhannusterveiset kaivatulle

      Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻
      Ikävä
      73
      953
    7. Kaupunki osti Absin

      Nyt vaan yrittäjiä kaivataan
      Haapavesi
      56
      949
    8. Sä oot kyllä

      Aika erikoinen nainen
      Ikävä
      45
      827
    9. Rakastan sinua

      Kohta sanon tämän livenä, älä pelästy.
      Ikävä
      63
      819
    10. Millaistakohan

      Sun kanssa suhde olisi?
      Ikävä
      61
      815
    Aihe