Pohjeluun murtuminen

Nimetön

Onko kenellä kokemusta kuinka kauan kestää kuntoutua pohjeluun murtumasta täysin kuntoon, sitten kun kipsi on poistettu? Jalkaa ei tarvinnut leikata ja kipsi on jalassa kuusi viikkoa. Työssäni olen paljon jalkojen päällä ja askelia tulee noin 7-8000/päivä.

2

1020

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaputikaputi

      Mulla oli sama homma ja melkeen leikattiin. jalka oli 4 viikkoa kipsissä ku oli pohje ja sääriluu murtunu yhteensä 3 kohtaa ja kohta pystyyy jo normaalisti kävelemään. entiedä onko lyhyeen kipsihoitoon syynä kun olen 15 vuotias ja luut paranee nopsaa =)

      • lskjdl

        itselläni kun sama luu meni poikki, mutta luun päät pysyivät yhdessä (eli ei tarvinnut leikata), ortopedi käski minun kävellä vaan kivun sallimissa, eikä tullut kuulonkaan että jalka kipsattaisiin! piti vain olla varovainen liukkaalla, ettei päät liikahtaisi. mutta en kävellyt kuin muutamia päiviä kepeillä, ja jalka parani loistokuntoon! täysin kivuton se oli 3 kuukautta poikki menon jälkeen. Käsittääkseni liikkuminen vain edesauttaa luutumista, joten ihmettelen tuota kipsausta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      200
      4333
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      100
      2872
    3. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      21
      2835
    4. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      91
      2643
    5. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      152
      2347
    6. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      53
      2275
    7. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      33
      2107
    8. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      20
      2062
    9. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      86
      1976
    10. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      137
      1971
    Aihe