Tietääkä kukaan miksei työsuhdeasuntoon saa vuokratukea.
9 vuotta sitten oli otettava asunto, jos mielin saada myäös työpaikan.
En ole löytänyt laista sellaista kohtaa, missä se kiellettäisiin. Onko se kuntien oma homma?
Asun Espoossa.
Asuntoetu lasketaan tuloihin toimeentulotuke haettaessa, vaikkei se millään rahaa olekaan.
nim. käteen jää 200 Euroa
työsuhdeasunto
9
1872
Vastaukset
- töihin, ei kai !!!!
Olet ottanut siis työsuhdeasunnon 12-vuotiaana, koska nyt näytät olevan 21-vuotias ? Hei haloo !!!
Niin ja olihan sinulla se aikuinen poikakin, mistä kirjoittelit toisessa ketjussa :) Hupaisaa juttua.- bojuh86
Hei haloo!!!
Kysymyksessä ei valitettavasti käy ilmi, että käytän poikani tietsikkaa ja olen syntynyt -49. - nimimerkillä kirjoitat?
bojuh86 kirjoitti:
Hei haloo!!!
Kysymyksessä ei valitettavasti käy ilmi, että käytän poikani tietsikkaa ja olen syntynyt -49.Miksi sä sitten toisen nimimerkillä kirjoittelet?
- paitsi voihan oma asunto olla
nimimerkillä kirjoitat? kirjoitti:
Miksi sä sitten toisen nimimerkillä kirjoittelet?
vaikka 1v jos isukki ostanut:=)
- bojuh86
paitsi voihan oma asunto olla kirjoitti:
vaikka 1v jos isukki ostanut:=)
Jos en muuta apua saanut kuin irvailemisen, niin antakaa olla.
- Sinulla on
bojuh86 kirjoitti:
Jos en muuta apua saanut kuin irvailemisen, niin antakaa olla.
Jos sinulla on asuntoetu, niin ethän silloin maksa vuokraakaan, vaan ainoastaan veroja siitä asunnosta. Eihän veroihin voi saada asumistukea. Ja kyllähän se sinulle on tavallaan tuloa se asuntoetu, koska se lasketaan palkaksi, ja siten vaikuttaa myös toimeentulotukeen.
- bojuh86
Sinulla on kirjoitti:
Jos sinulla on asuntoetu, niin ethän silloin maksa vuokraakaan, vaan ainoastaan veroja siitä asunnosta. Eihän veroihin voi saada asumistukea. Ja kyllähän se sinulle on tavallaan tuloa se asuntoetu, koska se lasketaan palkaksi, ja siten vaikuttaa myös toimeentulotukeen.
vuokraa, ja viimosen päälle sitäkin, verojen lisäksi.
- maksa täyttä
bojuh86 kirjoitti:
vuokraa, ja viimosen päälle sitäkin, verojen lisäksi.
vuokraa. Verohallinnolla on tarkat kriteerit työsuhdeasuntojen verotuskäytännöstä. Mene nyt selvittämään sitä vaikka verotoimistoon. Siellä on taulukot, milloin verotetaan työsuhdeasunnosta. Esimerkintapaisesti: verohallinnon mukaan "käypä" vuokra on 5€/neliö ja sinulla on 50 neliön kämppä, niin jos maksat vähemmän kuin 250 ekua, sinulle tulee verotettavaa tuloa. Muuten ei, veroilmoituksessa vain ilmoitetaan, että sinulla on työsuhdeasunto. Eli ilmeisesti vuokrasi on paljon alle normaalin, koska joudut siitä verolle.
Tulosi eivät ilmeisesti ole niin pienet, että asumistukea saisit, kyllä asumistukea saa työsuhdeasuntoihin aivan samalla lailla kuin muihinkin vuokra-asuntoihin.
Jos jää 200 ylimääräistä eli säästöön, niin sehän on ruhtinaallista. Mikäli sillä pitäisi maksaa kaikki muu vuokran jälkeen ja elättää vielä täysikäistä poikaa, niin olet alle minimipalkan työtätekevä ihminen. Ota silloin yhteys vaikka työsuojelupiiriin.
- hae sitten
esim. vvo:n tai muun yhteisön asuntoja, jotka eivät ole sidottuja työpaikkaan. Eli mitäs asut 9 vuotta siinä työsuhdeasunnossa. Sulla on työpaikkakin - eli työllinen ei kovin usein asumistukeakaan saa....... Onks se sun asunto sulle liian iso kaiken lisäksi - nämä asumistukijutut kun menee vähän niinkin että niin ja niin monta on tuettua niin ja niin monelle hlölle.... Jollet sitten puuta heinää kirjaile....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2053121Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391600Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus931451- 891349
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461314Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1551228Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121168Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze123999Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89922Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803