kaikki jotka metsästää susia ovat sisäsiittosta porukkaa, sukurutsausta vuodesta toiseen, siitä se susi viha juontaa, varsinkin hyrynsalmella kaikki suden metsästäjät ovat poromiesten perseen nuolijoita, tb:llä kun kattoo aamulla klo 9.00 aikaan niin joka toisella on posket paskassa
SUDEN
"METSÄSTÄJÄT"
101188
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
oot. Nykyjäähän ei susimetillä enneä poronmunanpurijoita oo ollenkaan. Ihme juttu. Ne saa paljon paremmin pätäkköä kun antaa petojen vetää naamaansa ne vähäset poronsa. Pikkusen ajasta oot jälessä mutta käy uusaamassa resepti niin kohilleen sattuu.....
näkemys sinulla sisäsiittonen.
Entäs eteläkainuu ja pohjoiskarjala ja Suomen itäraja etelään päin. Monta kertaa suurempi alue kuin Hyrynsalmen poronhoitoalue. Näin olen susienkin määrä monikymmenkertainen. Näin olen älä samaista ja nimittele meitä koko itärajan metsästäjiä. Se on sinulle aivan sama mitä me metsästämme.
Tarjoo kahvit niille oman kuntasi rakkaille metsästäjille.
näkkyy tulevan, tietääkö kukkaan petojen jäläkiä ois aeka toas lähteä pöllyyttelemään.
Meni toas viikko nuita avustuspaperie rustatessa, nyt voes toas tuiskunselekään lähteä.
Että te sudenmetsästäjät ja poromiehet ole Kainuussa ja koko Suomessa yksinvaltiaita ja määräilijöitä,kyllä teidänkin täytyy luontoa kunnioittaa, niinkuin meidän kaikkien muidenkin ihmisten, kunnioittakaa luontoa ja muita ihmisiä,älkääkä olku tuollaisia riistäjiä ja jokapaikan omistajia, kyllä teillekin laki on olemassa muistakaa se jääräpäät.ps. lukekaa lakitekstiä.
Kaikki kynnelle kykenevät,ei kun susijahtiin. Peräkammarista toloho matkaan ja mehtään susien perähän, ne joutaa ampua kaikki.
Tuo ulvonta itessään pistelöö jo vihaksi, saatikka sitten kun se pistelee tessun poskeensa tuosta häkistänsä, nyt alakaisi kelitkin olla kohillaan.
turisti maksaisi hunajaa ja maltaita, jos pääsisi
aitoa suden ulvontaa livenä kuuntelemaaan.
kyllä olisi markkinarakoa.
markkinarakkoa.....
Kylläpä nyt polokasit, heti tänne vaekka sata turistia jolla on rahhaa niin kun kehuit, ulvontaa kyllä piisaa, kiekastaan vaekka ite, jos suset heittäytyvät ölöviksi.
Vaikka asia ei minulle kuulu, niin on ihan mukavaa kun tuo Nokian kurssi tippui nuinkin paljon, joutavat miljonäärit kohta kuuntelemaan sitä ulvontaa.
Kyllä nämä metsästäjät mulukunpätkänsä jatkeena asettaan kantaa, mutta arvostettavaa on poromiehen työkin. Kun johonhin tasapainoon luonnon kanssa pääsisivät.