Onko kellään kokemusta Rugeriin sopivasta patruunasta, ongelmana on että ns. suurella lähtönopeudella olevat ei ole tarkkoja, olisin kiitollinen jos olisi muilla kokemusta asiasta, vai pitääkö vaihtaa asetta. Cal 22 ,ase on muuten varmatoiminen .
Ruger mark 2 , paras patruuna.
12
4438
Vastaukset
- Ruger
Mutta se käden vapina saattaa kyllä haitata osumia.
Osta eri merkkisiä patruunoita 50kpl pakkauksissa ja kokeile on halpaa, hauskaa ja hyödyllistä.
Itse olen ollut tyytyväinen American Eagle paukkuihin, mutta makuasioista ei parane kiistellä.
Harjoittelemalla se vapinakin vähenee ja varmuus ja osumatarkkuus kasvaa.
Ja muuten se Ruger on ehkä myös mailman kestävin 22.nen.- Anonyymi
Ja muuten se Ruger on ehkä myös mailman kestävin 22.nen.
Tuo viimeinen lause... Voi perse. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja muuten se Ruger on ehkä myös mailman kestävin 22.nen.
Tuo viimeinen lause... Voi perse.Oikeesti. Ruger ja just se Mark 2 kestää melkein mitä tahansa, kunhan sillä ei naulata tai väännellä kiviä. Ja mikä tahansa patruuna on mennyt nätisti läpi.
Onhan se totta, että "nopeammilla patruunoilla se on epätarkka", jos ei pidä kahvasta kiinni. Muuten sillä kyllä osuu siihen mihin tähtää.
Ei se oo hieno, mutta se toimii.
- MagnaMies
CCI Standard Velocity on tunnettu ja tarkkakin paljon käytetty ratapaukku.
Nopeatkin toimivat Rugerissa ihan hyvin. Ainakin CCI Velocitorilla käynti on vielä ihan tarkkaa, joten miten ihmeen nopeita olet oikein kokeillut? Tosin eipä ole mitään järkeä maksaa nopeista enemmän kun hidas on aivan yhtä tarkka.
Siitähän Ruger MkII/III on hyvä, että toimii käytännössä millä tahansa paukuilla, sellaisillakin jotka monilla muilla aseilla jäävät syttymättä.- Ruger
Ei tuo paukku ollut aivan kärkipäässä.
- vaan jää lippaasta
tulevan patruunan ja patruuna pesän vasemmalla puolella olevan noin 4mm akselin väliin poikittain.Välillä hylsyn kantakin on eteenpäin.Voisko patruunan ilmaisimen poisto auttaa asiaa? Onko kellään kokemusta ongelmasta.
- Tutiseva käsi.
Jatkan: asella on ammuttu ns. tuelta - lapua n 20 cm kasa, halpoja meksikolaisia läht nop 315m , kasa 7 cm, teoria miksi korkean lähtönopeuden omaavat patruunat osuu huonommin on seuraava , ne ns kahlaa yli rihlojen , jyrkät rihlat. Etsinkin matalan lähtönopeuden omaavia patruunoita.
- Ämkookaks
Siis olet ampunut 25m matkalta tuelta 20cm kasaa Lapuan patruunalla? Onko luodit poikittain taulussa? Mikä Lapuan patruuna on noin huono?
Itse olen Rugerilla ampunut 50 metriin tuelta n. 2-3 cm kasoja, toki aseessa oli optiikkaa päällä. Patruunaa en muista, oiskohan ollut jotain CCI:n peruspatruunaa. - Tutiseva käsi
Ämkookaks kirjoitti:
Siis olet ampunut 25m matkalta tuelta 20cm kasaa Lapuan patruunalla? Onko luodit poikittain taulussa? Mikä Lapuan patruuna on noin huono?
Itse olen Rugerilla ampunut 50 metriin tuelta n. 2-3 cm kasoja, toki aseessa oli optiikkaa päällä. Patruunaa en muista, oiskohan ollut jotain CCI:n peruspatruunaa.Lapuan hollow point,myös Winsester Xpedit, molemmat korkean lähtönopeuden omaavia sekä eräät ns:Subsonit patruunat. Aseeni on 20v vanha, ammun jonkunverran reserviläiskilpailuissa .Testiammunta 25 m pistoolitauluun .
- Reino Ruukeri
Tekee tarkaa jälkeä ja tosi hiljainen supu käytössä. Ase ei vaihtamalla parane.
- Reino Ruger, Suomi
Varastossa vielä kymmeniä tuhansia Vostok-merkkisiä patruunoita jostain 80-luvulta. Toimivat moitteetta rugerissa.
25 metrin matkalta kasat ilman optiikkaa 3-4 senttiä.
- onhan niitä markkinoilla
lapua tekee uusille ja vanhaan aseeseen pienellä halkaisija erolla olevaa luotia 22:seen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki1863407Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from1042605Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen82499Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä572442Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276942361Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman82074Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.01800Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling401770Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue331648- 841398