Ruger mark 2 , paras patruuna.

Tutiseva käsi.

Onko kellään kokemusta Rugeriin sopivasta patruunasta, ongelmana on että ns. suurella lähtönopeudella olevat ei ole tarkkoja, olisin kiitollinen jos olisi muilla kokemusta asiasta, vai pitääkö vaihtaa asetta. Cal 22 ,ase on muuten varmatoiminen .

12

4313

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ruger

      Mutta se käden vapina saattaa kyllä haitata osumia.
      Osta eri merkkisiä patruunoita 50kpl pakkauksissa ja kokeile on halpaa, hauskaa ja hyödyllistä.
      Itse olen ollut tyytyväinen American Eagle paukkuihin, mutta makuasioista ei parane kiistellä.
      Harjoittelemalla se vapinakin vähenee ja varmuus ja osumatarkkuus kasvaa.

      Ja muuten se Ruger on ehkä myös mailman kestävin 22.nen.

      • Anonyymi

        Ja muuten se Ruger on ehkä myös mailman kestävin 22.nen.

        Tuo viimeinen lause... Voi perse.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja muuten se Ruger on ehkä myös mailman kestävin 22.nen.

        Tuo viimeinen lause... Voi perse.

        Oikeesti. Ruger ja just se Mark 2 kestää melkein mitä tahansa, kunhan sillä ei naulata tai väännellä kiviä. Ja mikä tahansa patruuna on mennyt nätisti läpi.

        Onhan se totta, että "nopeammilla patruunoilla se on epätarkka", jos ei pidä kahvasta kiinni. Muuten sillä kyllä osuu siihen mihin tähtää.

        Ei se oo hieno, mutta se toimii.


    • MagnaMies

      CCI Standard Velocity on tunnettu ja tarkkakin paljon käytetty ratapaukku.
      Nopeatkin toimivat Rugerissa ihan hyvin. Ainakin CCI Velocitorilla käynti on vielä ihan tarkkaa, joten miten ihmeen nopeita olet oikein kokeillut? Tosin eipä ole mitään järkeä maksaa nopeista enemmän kun hidas on aivan yhtä tarkka.

      Siitähän Ruger MkII/III on hyvä, että toimii käytännössä millä tahansa paukuilla, sellaisillakin jotka monilla muilla aseilla jäävät syttymättä.

      • Ruger

        Ei tuo paukku ollut aivan kärkipäässä.


      • vaan jää lippaasta

        tulevan patruunan ja patruuna pesän vasemmalla puolella olevan noin 4mm akselin väliin poikittain.Välillä hylsyn kantakin on eteenpäin.Voisko patruunan ilmaisimen poisto auttaa asiaa? Onko kellään kokemusta ongelmasta.


    • Tutiseva käsi.

      Jatkan: asella on ammuttu ns. tuelta - lapua n 20 cm kasa, halpoja meksikolaisia läht nop 315m , kasa 7 cm, teoria miksi korkean lähtönopeuden omaavat patruunat osuu huonommin on seuraava , ne ns kahlaa yli rihlojen , jyrkät rihlat. Etsinkin matalan lähtönopeuden omaavia patruunoita.

      • Ämkookaks

        Siis olet ampunut 25m matkalta tuelta 20cm kasaa Lapuan patruunalla? Onko luodit poikittain taulussa? Mikä Lapuan patruuna on noin huono?
        Itse olen Rugerilla ampunut 50 metriin tuelta n. 2-3 cm kasoja, toki aseessa oli optiikkaa päällä. Patruunaa en muista, oiskohan ollut jotain CCI:n peruspatruunaa.


      • Tutiseva käsi
        Ämkookaks kirjoitti:

        Siis olet ampunut 25m matkalta tuelta 20cm kasaa Lapuan patruunalla? Onko luodit poikittain taulussa? Mikä Lapuan patruuna on noin huono?
        Itse olen Rugerilla ampunut 50 metriin tuelta n. 2-3 cm kasoja, toki aseessa oli optiikkaa päällä. Patruunaa en muista, oiskohan ollut jotain CCI:n peruspatruunaa.

        Lapuan hollow point,myös Winsester Xpedit, molemmat korkean lähtönopeuden omaavia sekä eräät ns:Subsonit patruunat. Aseeni on 20v vanha, ammun jonkunverran reserviläiskilpailuissa .Testiammunta 25 m pistoolitauluun .


    • Reino Ruukeri

      Tekee tarkaa jälkeä ja tosi hiljainen supu käytössä. Ase ei vaihtamalla parane.

      • Reino Ruger, Suomi

        Varastossa vielä kymmeniä tuhansia Vostok-merkkisiä patruunoita jostain 80-luvulta. Toimivat moitteetta rugerissa.
        25 metrin matkalta kasat ilman optiikkaa 3-4 senttiä.


    • onhan niitä markkinoilla

      lapua tekee uusille ja vanhaan aseeseen pienellä halkaisija erolla olevaa luotia 22:seen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      92
      3944
    2. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      92
      2019
    3. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      87
      1823
    4. Nuorempi mies

      Olen tänään ajatellut sua paljon, miten toimittaisiin makuuhuoneessa jne! 😏🔥
      Ikävä
      144
      1712
    5. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      109
      1576
    6. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      167
      1551
    7. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      69
      1519
    8. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      167
      1452
    9. Jos siis saamme

      Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j
      Ikävä
      100
      1364
    10. Onko sinulla

      Joku nyt huonosti? :(
      Ikävä
      86
      1317
    Aihe