Ruger mark 2 , paras patruuna.

Tutiseva käsi.

Onko kellään kokemusta Rugeriin sopivasta patruunasta, ongelmana on että ns. suurella lähtönopeudella olevat ei ole tarkkoja, olisin kiitollinen jos olisi muilla kokemusta asiasta, vai pitääkö vaihtaa asetta. Cal 22 ,ase on muuten varmatoiminen .

12

4363

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ruger

      Mutta se käden vapina saattaa kyllä haitata osumia.
      Osta eri merkkisiä patruunoita 50kpl pakkauksissa ja kokeile on halpaa, hauskaa ja hyödyllistä.
      Itse olen ollut tyytyväinen American Eagle paukkuihin, mutta makuasioista ei parane kiistellä.
      Harjoittelemalla se vapinakin vähenee ja varmuus ja osumatarkkuus kasvaa.

      Ja muuten se Ruger on ehkä myös mailman kestävin 22.nen.

      • Anonyymi

        Ja muuten se Ruger on ehkä myös mailman kestävin 22.nen.

        Tuo viimeinen lause... Voi perse.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja muuten se Ruger on ehkä myös mailman kestävin 22.nen.

        Tuo viimeinen lause... Voi perse.

        Oikeesti. Ruger ja just se Mark 2 kestää melkein mitä tahansa, kunhan sillä ei naulata tai väännellä kiviä. Ja mikä tahansa patruuna on mennyt nätisti läpi.

        Onhan se totta, että "nopeammilla patruunoilla se on epätarkka", jos ei pidä kahvasta kiinni. Muuten sillä kyllä osuu siihen mihin tähtää.

        Ei se oo hieno, mutta se toimii.


    • MagnaMies

      CCI Standard Velocity on tunnettu ja tarkkakin paljon käytetty ratapaukku.
      Nopeatkin toimivat Rugerissa ihan hyvin. Ainakin CCI Velocitorilla käynti on vielä ihan tarkkaa, joten miten ihmeen nopeita olet oikein kokeillut? Tosin eipä ole mitään järkeä maksaa nopeista enemmän kun hidas on aivan yhtä tarkka.

      Siitähän Ruger MkII/III on hyvä, että toimii käytännössä millä tahansa paukuilla, sellaisillakin jotka monilla muilla aseilla jäävät syttymättä.

      • Ruger

        Ei tuo paukku ollut aivan kärkipäässä.


      • vaan jää lippaasta

        tulevan patruunan ja patruuna pesän vasemmalla puolella olevan noin 4mm akselin väliin poikittain.Välillä hylsyn kantakin on eteenpäin.Voisko patruunan ilmaisimen poisto auttaa asiaa? Onko kellään kokemusta ongelmasta.


    • Tutiseva käsi.

      Jatkan: asella on ammuttu ns. tuelta - lapua n 20 cm kasa, halpoja meksikolaisia läht nop 315m , kasa 7 cm, teoria miksi korkean lähtönopeuden omaavat patruunat osuu huonommin on seuraava , ne ns kahlaa yli rihlojen , jyrkät rihlat. Etsinkin matalan lähtönopeuden omaavia patruunoita.

      • Ämkookaks

        Siis olet ampunut 25m matkalta tuelta 20cm kasaa Lapuan patruunalla? Onko luodit poikittain taulussa? Mikä Lapuan patruuna on noin huono?
        Itse olen Rugerilla ampunut 50 metriin tuelta n. 2-3 cm kasoja, toki aseessa oli optiikkaa päällä. Patruunaa en muista, oiskohan ollut jotain CCI:n peruspatruunaa.


      • Tutiseva käsi
        Ämkookaks kirjoitti:

        Siis olet ampunut 25m matkalta tuelta 20cm kasaa Lapuan patruunalla? Onko luodit poikittain taulussa? Mikä Lapuan patruuna on noin huono?
        Itse olen Rugerilla ampunut 50 metriin tuelta n. 2-3 cm kasoja, toki aseessa oli optiikkaa päällä. Patruunaa en muista, oiskohan ollut jotain CCI:n peruspatruunaa.

        Lapuan hollow point,myös Winsester Xpedit, molemmat korkean lähtönopeuden omaavia sekä eräät ns:Subsonit patruunat. Aseeni on 20v vanha, ammun jonkunverran reserviläiskilpailuissa .Testiammunta 25 m pistoolitauluun .


    • Reino Ruukeri

      Tekee tarkaa jälkeä ja tosi hiljainen supu käytössä. Ase ei vaihtamalla parane.

      • Reino Ruger, Suomi

        Varastossa vielä kymmeniä tuhansia Vostok-merkkisiä patruunoita jostain 80-luvulta. Toimivat moitteetta rugerissa.
        25 metrin matkalta kasat ilman optiikkaa 3-4 senttiä.


    • onhan niitä markkinoilla

      lapua tekee uusille ja vanhaan aseeseen pienellä halkaisija erolla olevaa luotia 22:seen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      97
      8624
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      47
      4249
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1936
    4. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      37
      1488
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1460
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      34
      1199
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      12
      1170
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      877
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      862
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      837
    Aihe