TAHKO

Käytiin tuossa pidennetyllä viikonloppureissulla Tahkolla laskettelemassa. Vuokrasimme vuoden alussa 700 euroa maksaneen huoneiston (to-su). Nyt torstaina lähdettiin ajamaan 360 km päästä Tahkolle ja ehdotin rouvalle, että pannaanpas kaikki kulut ylös (kaksi aikuista ja kolme lasta. Lopputulos oli 1438,2 eur.
Eipä tullut edes käytyä yökerhossa/ ravintolassa tai moottorikelkkasafarilla, vaan pelkkää perheen laskettelua ja syömistä (omilla sapuskoilla) ..Lopputulos siis lähentelee vanhaa 10-tonnia.

- kämppä 700€ Tahkovuorentiellä
- ruoat (citymarket) 100€
- bensat (720 km) 92€
- ateriat Juvan ABC (33 34) 67€
- eväät Juvan ABC 15€
- hissiliput (pe, la ja su) (64 88 57) 209€
- kylpylä (17 46) 63€
- juomat kylpylässä 14€
- kauppa (60 34) 94€
- kaakaot, pullat minttukaakaot mäessä 84,2€
164543
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Kerta noin paljon tuli maksamaan.

Äänestä
  • pullista ja kaakaoista 50 euroa täyteen, jos jo joku teekin maksaa 2 euroa.. Jos minttukaakaota haluaa, tulee halvemmaksi ostaa oma pullo ja lorauttelee sitten kaakaon sekaan ihan oman maun mukaan, mistään ravintolasta ei kyllä ole järkeä mennä ostaan.

    Äänestä

  • -Minttu-kaakao (4 cl) 7.5 eur (Pehkubaari)
    -kahvipulla 2.5€ (Tirol)
    -kaakao 2.5€ (Tirol)

    eli kaakaot ja pullat lapsille: 15€
    minttukaakaot vanhemmille: 15 €

    Yhdellä "kahvitauolla" olet siis 30€ köyhempi

    Äänestä

  • makssa kirjoitti:

    -Minttu-kaakao (4 cl) 7.5 eur (Pehkubaari)
    -kahvipulla 2.5€ (Tirol)
    -kaakao 2.5€ (Tirol)

    eli kaakaot ja pullat lapsille: 15€
    minttukaakaot vanhemmille: 15 €

    Yhdellä "kahvitauolla" olet siis 30€ köyhempi

    Tahkolla, tyhmiltä rahat pois. Muutenkin aivan surkee paikka rinteet paskassa kunnossa kiviä loitaa ja ja monot saven peitossa . taitaa ne siellä vaan keskittyä viinan myyntiin, kun rinteitä ei hoideta kunnolla, eikä vissiin ole edes taitoakaan.

    Äänestä

  • makssa kirjoitti:

    -Minttu-kaakao (4 cl) 7.5 eur (Pehkubaari)
    -kahvipulla 2.5€ (Tirol)
    -kaakao 2.5€ (Tirol)

    eli kaakaot ja pullat lapsille: 15€
    minttukaakaot vanhemmille: 15 €

    Yhdellä "kahvitauolla" olet siis 30€ köyhempi

    vähintään samaa luokkaa.Itsekin keskuksia kiertäneenä vertaillut hintoja.Kyllä pohjoisen paikoissa rokotetaan vielä rajummin.
    Mutta voihan sitä harrastuksensa lopettaakkin,jos rahat tuntuvat loppuvan.
    Itse en aio lopettaa.

    Äänestä

Että jokapuolella eri hiihtokeskuksissa kaakao maksaa samanverran ja pullat kuin tahkolla eli n. 2e
ja kylpylät myös yhtä kalliita.


Hiihtokeskuksissa kuuluukin olla hinnakkaampaa.

Äänestä

Tuolla hinnalla saa vaikka hommattua uudet kodinkoneet (Hirvoxin mainos)
- liesi
- jääkaappi-pakastin
- astianpesukone

Äänestä
  • matka ja kodinkoneet?? Että se siitä

    Äänestä

jos 1400 egee on teille liikaa? Meidän Hiihtoloma reissut joka vuos ( 1 vikko ) tulee maksamaan n. 2500e

Äänestä
  • Kannattaa kuitenkin miettiä se, mitä käytetyllä rahalla saa. Tässä vielä lisävertailua: Omistan 115 heppasen HT veneen (2006 mallia, Yamarin HT 59 ja Yahaman 4 t- moottori), viimekesän 54 tunnin pöristetlyt veivät 960 € ja moni on sanonut, että eikö tuo veneily ole kallista kun bensaa palaa yli 10 l tunnissa. Lisäksi samaisen veneen satama-paikka (sähköillä ja vesipisteellä) uudessa laiturissa maksaa 200 €/ vuosi 1.5 km päässä kaupungin keskustasta.
    Nyt kun ynnää tuon veneen rahat ja vertaa Tahkon keikkaan, ymmärrät varmaan mitä tarkoitan.
    -ei myöskään rahasta kiinni-

    Äänestä

  • Vuoksi... kirjoitti:

    Kannattaa kuitenkin miettiä se, mitä käytetyllä rahalla saa. Tässä vielä lisävertailua: Omistan 115 heppasen HT veneen (2006 mallia, Yamarin HT 59 ja Yahaman 4 t- moottori), viimekesän 54 tunnin pöristetlyt veivät 960 € ja moni on sanonut, että eikö tuo veneily ole kallista kun bensaa palaa yli 10 l tunnissa. Lisäksi samaisen veneen satama-paikka (sähköillä ja vesipisteellä) uudessa laiturissa maksaa 200 €/ vuosi 1.5 km päässä kaupungin keskustasta.
    Nyt kun ynnää tuon veneen rahat ja vertaa Tahkon keikkaan, ymmärrät varmaan mitä tarkoitan.
    -ei myöskään rahasta kiinni-

    Viikko 8 itävallassa ´noin 6500€ kaikki kulut.
    Kaksi aikuista ja kaksi lasta. Kivaa oli ja aurinko paistoi. Ei Suomessa paljon halvemmalla
    lomaile.

    Äänestä

  • Eikö riitä asiakkaita kun pitää tänne tulla mainostamaan ?

    Äänestä

KIVAA ETTÄ JOKU JAKSAA VIELÄ KOMMENTOIDA 2008 KIRJOITUKSIIN; JA VIELÄ OMIIN;

Äänestä

No voi kamala, 1500e ole vielä MITÄÄN. ja kaikkihan suomen ryöstöhinnat tietää, lähde lomalle kreikkaan, rahasi ovat jo siellä! Lapissa vielä kalliimpaa, mielummin samalla rahalla menee perheen kesken 2 viikoksi mallorgaan tai Sevillaan, että voi voi ja laatu tunnetusti maksaa.

Äänestä

Samoja hintoja ne on jokapaikassa, kaakaosta pulitetaan helposti 2-4 euroa paikasta riippuen, pieni pulla voi olla hyvinkin helposti 3,5€. Hissiliput maksavat isommissa keskuksissa ainakin tuonverran eikä sen pitäisi aiheuttaa minkäänlaista ihmettelyä, ja tuo pitäisi jo olla tiedossa ennakkoon. Jos haluaa halvemman paikan niin joutuu karsimaan laadusta ja rinteistä, eli teille suosittelen siis vaikka ellivuorta, siellä on muutama nyppylä jossa pennut voi laskea. Himos on kaikista pahin ryöstökeskus ikinä. Rinteetkään eivät pärjää edes tahkolle, mutta silti pulitetaan jopa enemmän, ja kahvilassa et saa kaakaota ja pullaa alta 5 euron.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Ei KÖYHILLE kirjoitti:

Käytiin tuossa pidennetyllä viikonloppureissulla Tahkolla laskettelemassa. Vuokrasimme vuoden alussa 700 euroa maksaneen huoneiston (to-su). Nyt torstaina lähdettiin ajamaan 360 km päästä Tahkolle ja ehdotin rouvalle, että pannaanpas kaikki kulut ylös (kaksi aikuista ja kolme lasta. Lopputulos oli 1438,2 eur.
Eipä tullut edes käytyä yökerhossa/ ravintolassa tai moottorikelkkasafarilla, vaan pelkkää perheen laskettelua ja syömistä (omilla sapuskoilla) ..Lopputulos siis lähentelee vanhaa 10-tonnia.

- kämppä 700€ Tahkovuorentiellä
- ruoat (citymarket) 100€
- bensat (720 km) 92€
- ateriat Juvan ABC (33 34) 67€
- eväät Juvan ABC 15€
- hissiliput (pe, la ja su) (64 88 57) 209€
- kylpylä (17 46) 63€
- juomat kylpylässä 14€
- kauppa (60 34) 94€
- kaakaot, pullat minttukaakaot mäessä 84,2€

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu