Nikon d40 valikot suomenkieliseksi

kaleb

Tietääkö kukaan jos ostaa kyseisen kameran ulkomailta esim. aasian suunnasta, niin onko tai saako niihin päivitettyä suomenkielisen valikon..?

5

586

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aaaaadam

      sillä tavalla, että tyhjennät kameran muistin kokonaan ja asennat siihen nikonin sivulta uusimman päivityksen. Jossakin kohtaa, ehkä pohjassa on sellainen pieni kolo johon tyrkkäät ersim, kynän kärjellä, niin muisti tyhjenee. Ja kyllä noissa aasian kameroissa luulisi olevan menut enkuksikkin ja silloinhan se on jo helppo käyttää.

    • kyselen1

      saakohan nikon d3100 kameraan suomenkielisen valikon

      • Nikonilla mennään

        Minä ostin D3100:n (Suomesta) syksyllä 2011. Eipä tullut mieleenkään, etteikö kameran valikoista löytyisi kielivaihtoehto suomi. Löytyi tietenkin. Uskoisin, että sama pätee ostomaasta tai -maanosasta riippumatta.

        Jos oikein muistan, niin kameraa ensi kertaa käynnistettäessä tuli näkyviin englanninkielinen valikko, josta pystyi vajavaisillakin englannin taidoilla valitsemaan kielen Finnish. Kun tuon valinnan oli tehnyt, rupesi kamera kommunikoimaan suomeksi.

        Tuon D3100:n olen antanut jo eteenpäin, pojalleni. Kamerahan oli mainio kapistus ja täyttäisi periaatteessa kuvaustarpeeni täydellisesti edelleen, mutta turhamaisuus iski sopivan tarjouksen kohdalle tullessa ja vieläkin etevämpi runko tuli hankittua itselle. Merkissä toki pysyin.


      • Nikonilla mennään

    • Nikonilla mennään

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      120
      4540
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      66
      2619
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      80
      1665
    4. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      9
      1146
    5. Jos vielä joku päivä nähtäis...

      Miten suhtautuisit minuun, mies?
      Ikävä
      66
      872
    6. Nyt se on varmaa kuntajakoselvitys

      Ensi viikolla tuöee kuntaministeri ulos ja kertoo asiasta.
      Ähtäri
      21
      853
    7. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      41
      835
    8. Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi

      Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu
      Ikävä
      120
      833
    9. Yhteen hiileen velanottoveljet V P K

      Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N
      Pyhäjärvi
      67
      807
    10. Olisin valmis tutustumaan uudelleen

      En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.
      Ikävä
      50
      789
    Aihe