Tervehdys,
Olen tässä muutaman viikon vaimon kanssa kierrellyt asuntoesittelyissä ja kaipaisin vähän apua.
Menen katsomaan asuntoa kun siinä on esittely. Paikanpäällä jo ihmiset tekevät tarjouksia ja itse vasta potkin sokkelia ulkopuolella. Onko käytäntö, että asunnosta tehdään tarjous 15 minuutin jälkeen. Asunnosta ei tiedetä mitään sen enempää mitä välittäjä kertoo ja 250 000 pitäisi lyödä rahaa kiinni ja odotellaan mitä kuntotarkastuksessa selviää.
Mikäs siinä jos asuntoa ei juuri kukaan olisi katsomassa ja ne roikkuisivat myynnissä kuukausia, mutta kaikki asunnot mitä olen käynyt katsomassa on olleet myytyjä jo seuraavan viikon aikana. Mikä siis neuvoksi? Rohkeasti vaan tarjoamaan omaisuus 15 minuutin tutustumisen jälkeen ja rukoilee, ettei ole lyönyt käsiään paskaan?
J
Olen tässä muutaman viikon vaimon kanssa kierrellyt asuntoesittelyissä ja kaipaisin vähän apua.
Menen katsomaan asuntoa kun siinä on esittely. Paikanpäällä jo ihmiset tekevät tarjouksia ja itse vasta potkin sokkelia ulkopuolella. Onko käytäntö, että asunnosta tehdään tarjous 15 minuutin jälkeen. Asunnosta ei tiedetä mitään sen enempää mitä välittäjä kertoo ja 250 000 pitäisi lyödä rahaa kiinni ja odotellaan mitä kuntotarkastuksessa selviää.
Mikäs siinä jos asuntoa ei juuri kukaan olisi katsomassa ja ne roikkuisivat myynnissä kuukausia, mutta kaikki asunnot mitä olen käynyt katsomassa on olleet myytyjä jo seuraavan viikon aikana. Mikä siis neuvoksi? Rohkeasti vaan tarjoamaan omaisuus 15 minuutin tutustumisen jälkeen ja rukoilee, ettei ole lyönyt käsiään paskaan?
J
Vastaukset 7
Vanhimmat
Jos on haluttu alue ja haluttu asunto, niin juuri noin käy. Ja mistä tiedät, etteikö nuo tarjoajat ole etukäteen ottaneet selvää asunnosta ja yhtiöstä.
Aikoinaan kun itse ostin ensimmäisen asuntoni, niin olin ennen näyttöä ottanut yhtiön isännöitsijältä ja välittäjältä tietoa yhtiöstä ja asunnosta.
Nytpä olen itsekin saanut oppia asiassa ja alkaa tuntua siltä, että sunnuntainäytöt ovat enemmänkin renkaanpotkijoiden viihdettä.
Tosiostajat pyytävät hlökohtaisen esittelyn ja silloin on tuloksena juuri tämä, että 1. tai 2. lehdessä ilmoitetun näytön alussa välittäjä on jo ovella käpälä pystyssä; top tykkänään, tämä on jo myyty.
no tota, ihmiset voivat käydä talon näytöillä useammankin kerran jokaisen esittelyn yhteydessä.
Me miehen kanssa käytiin kattomassa nykyistä taloa kolme kertaa, mietittii, otettiin selvää kaikesta mahdollisesta ja sitten tarjous menemään. Eli ei se välttämättä ihan niin aina ole mitä päälle päin näyttää.
Yleinen tapa välittäjillä on myös esitellä "hyville ja patentiaalisille asiakkailleen" taloa tai osaketta ennakkoon ennenkun laittavat yleiseen myyntiin.
Meille tarjottiin näitä ennakkoesittelyitä useampi. Samoin myös yksityisesittelyitä juostiin monta. joo... nyt menee selittelyn puolelle...
niin ja sen vielä lisään että siinä ostotarjouksessa voipi mainita että kaupat toteutuvat ellei kuntotarkastuksessa havaita suurempia vikoja, mitä ostajaehdokkaalle ei ole kerrottu tai ole tietoinen. Eli sillä säästyy tekemästä sokkona kauppoja.
Ainoa ongelma vaan on se että kuntotarkastukset ovat viitteellisiä, ja eivätkä välttämättä löydä niitä vikoja, vaan siinä pitäs ihan pintoja ja matskuja repiä kunnolla irti.
Miks te ihmiset ette ota näistä asioista selvää ennenkun alatte olettamaan asioitten kulkua?
Ota selvää ennen kuin alatte olettamaan?
Eikös kyseinen henkilö juuri yritä ottaa asioista selvää?
Te kävitte miehenne kanssa 3 kertaa. Aivan sama jos asunto myydään ensiesittelyssä 20 minuuttiin. Eli eri meno ehkä takahikiällä missä voi rauhassa käydä useaan otteeseen ihmettelemässä.
Halutulla alueella on ensiesittely jossa on useampi henkilö paikalla ja asunto myydään yleensä heti. Jos kyseessä on haluttu kohde, ei sinne järjestetä yhden henkilön näyttöjä etukäteen. Haluttu kohde on heti kaikkien nähtävillä ja hinta nousee tarjousten mukaan..
Mikäs sen helpompaa, kuin käydä katsomassa asuntoa. mennä kotiin miehen kanssa arpomaan yöksi. Seuraavana päivänä selvittelee asioita ja käy illalla uudestaan ihmettelemässä. Taas mennään kotiin miettimään ja laskemaan rahoja. Viikkon verran annetaan asian hautua ja sitte mennään vielä kolmannen kerran paikanpäälle jolloin uskalletaan jättää tarjous.
Ei se mene aina kuten perähikilässä....
Kysyjälle:
Kyllä se vähän niin menee, että kaupat on heti tehtävä. Turvana on tarjouksen ehdot kuntotarkastukseen / tutkimukseen. Jos löydät ilmoituksen jossa on sinua kiinnostava asunto soita välittäjälle jo ennakkoon ja kysele mitä mieleen tulee. Pyri tutustumaan asuntoon mahdollisimman paljon ennen esittelyä. Jos sitten esittelyssä asunto miellyttää niin rohkeasti vain tarjous sisään.
kyseessä.
Käsiraha oltava valmiina jos oikeasti haluaa ostaa.
Ehdoksi kuntotarkastus, huom ei välttämättä ns.ammattilaisen tekemä vaan niin että saa itse rauhassa tutustua ja kysellä myyjältä.
on pahempaa kuin autokuume, sillä hosumalla voit pilata loppuelämäsi! Ei Suomesta talot lopu. Aina kannattaa yrittää henkilökohtaista näyttöä, useimmin se onnistuu. Olen ostanut jo kolme taloa ja aina on näytöt onnistuneet henkilökohtaisesti, eikä kyse ole mistään perähikiöistä, vaan yksi taloista on Uudellamaalla ja kaksi muuta Tampereen liepeillä. Nuo yhteisnäytöt ovat monesti kuin olisi huutokaupassa, jossa tavaran arvo saattaa 2-3 kolminkertaistua ostokiihkon vallitessa.