Niin, asiani koskisi tuttipulloja ja niiden puhdistamista, eli pitääkö ne aina keittää joka käytön jälkeen ja jos niin kuinka kauan kerrallaan? Vai riittääkö pesu ja jos niin millainen pesu?
tuttipullon puhdistus?
hmmm...
134212
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
???
ja keitän pullot joka syöttökerran jälkeen. Sitten kun lapsi saa kiinteitä niin ei tarvitse keittää enää.
Kaikki eivät kykene imettämään, joten mistäs muusta sitä maitoa annetaan kuin tuttipullosta?!
niin kauan kun kiinteät aloitettiin.
kaikki äidit eivät syystä tai toisesta imetä lastaan omista rinnoistaa,jolloin tuttipulloja ei tarvita? Jos pitää juottaa vauvalle korviketta,niin parhaiten se sujuu tuttipullosta. Vasta myöhemmin vauva oppii juomaan ensin nokkamukista ja sitten tavallisesta lasista.
Riippuu siitä millaista talousvettä hanasta tulee.
Jos se on hyvälaatuista niin huuhtele ensin kylmällä maito jäämät pois ja sitten pese huolella kuumalla kaikki osat.
Keittäminen ei ole välttämätöntä, jos hanasta tuleva vesi on puhdasta.
voi ja kannattaakin pestä välillä astianpesukoneessa, mutta pesun jälkeen ne kannattaa huuhdella vielä hanan alla todella huolellisesti.Tuttiosia ei saa koneessa pestä.
Keittää ei tarvitse kuin noin kerran viikossa, muutama minuutti riittää. Käytön jälkeen huuhtelu ja jos haluaa pestä kaikki pullot kerralla, niin voi jättää niihin vettä likoamaan, tai jos pesee heti, niin tippa astianpesuainetta ja pulloharjalla pesu. Pelkällä vedellä peseminen jättää pulloihin kaikenlaista töhnää, joka tekee pulloista sameita ja pahanhajuisia.
Silloin kun poika ei saanut vielä kiinteää, pesin ja keitin joka käyttökerran jälkeen. Kun alkoi saada kiinteitä, olen silloin tällöin keittänyt kuten tuttejakin.
aina käytön jälkeen. Itse en ainakaan alkaisi joka käytön jälkeen keittelemään. Jos pullo näyttää samealta, niin vähän astianpesuainetta ja pulloharjalla puhtaaksi.
Keitetään joka kerta, kunnes lapsi alkaa saada kiinteitä. Itse keitin yhden kerran ja seuraavana päivänä hain lastentarvikeliikkeestä Philips-Avent merkkisen höyrysteriloijan, johon laitan käsinpestyt pullot ylösalaisin 6 minuutiksi ja se on siinä. Mulla pienet kaksoset ja tulisin hulluksi, jos noita pulloja pitäis keitellä!! Tuo on kyllä ollut hintansa väärti kapistut, muistaakseni maksoi about 35 euroa. Ja pullot ovat pysyneet kirkkaina ja terveinä ovat nyytit pysyneet, :)
..sanotaan että kerran päiväs pitäis keittää rintakumit ja tutit yms. Eli minä olen sitä noudattanut pääosin kotona. Syötön jälkeen huuhtelen kylmällä pullon. Jos pullo on ihan rasvainen pesen fairy-vedellä. Sitten kaadan keitettyä vettä pulloihin, samoin tuttiosat likoon 5 minuutiks. Tämä käy nopeasti jos on vedenkeitin kotona :) Välillä pesen tiskikoneessa pullot (sitä ei kyllä suositella kauheasti niiden pesuaine jäämien vuoksi). Ja välillä ihan keitän kattilas 5min kaikki.
Tuo keittämishomma on peräisin entisajoilta, jolloin puhdasta vettä ei ollut saatavilla. Kysäiskääpä kerrankin hoitajilta perustelut lähde viitteineen siihen miksi asioita tehdään. Yllättävän moni ohje ei perustu mihinkään muuhun kuin siihen että "aina ennenkin on tehty näin".
läheskään kaikissa talouksissa ei ollut esim. juoksevaa vettä ja oman kaivon vesi saattanut olla epäpuhdasta, tästä johtuen tarvitsi ennen keittää pullot.
Jos miettii vaavin käsiä, eipä nekään ole aina puhtaat, saati sitten steriilit eli EI niitä tarvii keittää joka käyttökerran jälkeen, huuhtelu kylmällä vedellä, pesu kuumalla vedellä tiskiaine, huuhtelu ekaksi kuumalla vedellä ja sit vimoseksi kylmällä vedellä ja se riittää.
Itse olen keittänyt vain kun olen ottanut pullot käyttöön. Näin myös toimin tuttien kanssa.