Porttilan kolumni maikkarilla ihmetyttää.
Hän tituleeraa itseään asiantuntijaksi ja
arvioi, että ulkomaalainen päävalmentaja ei
tulisi kysymykseenkään, kun omasta takaa on ammattilaisia, niin meillä kuin maailmallakin.
Se on kyllä totta se, mutta kapeakatseisuutta Jari tässä tapauksessa edustaa.
Nikunenkin jo aikoinaan sanoi, että päävalmentajana hän katselee valmennusta päällisin puolin ja on kisaturneen aikana lähinnä organisoija ja lipun heiluttaja. Päävastuun hän siirsi henkilökohtaisille valmentajille.
Näin on aina tehty.
Eikö Porttila käsitä ulkomaalaisen päävalmentajan hyviä puolia ? Ulkomaalainen voisi tuoda uutta näkemystä koko organisaatioon ja kenties uudenlaisen tavan tehdä maajoukkueena asioita, kehittää junioreita ja tuoda niitä sisään rinkiin.
Aivan samoin, kun Kojonkoski meni Norjaan, jonka maajoukkue oli ihan rapakunnossa. Siellä hän uudisti ja toi uusia tuulia, miten asioita voisi tehdä ja kehittää.
Näitä hyviä puolia Porttila ei näe, kun päävalmentaja tuotaisiin suomalaisen byrokraattisen, nurkkapatrionismin ulkopuolelta.
Suomalainen mäkihyppyvalmennus on maailman huippuluokkaa, mutta niinhän se on, että huiputkaan eivät aina näe metsää puilta.
Mietippäs tätä Jari !
Porttilan kolumni
Jaakko Vaetaenen
1
398
Vastaukset
- ruumöören
kojo ainaki osaa kehittä hyppääjää ja etsii optimi ominaisuudet hyppääjälle. tulee mieleen muutama kesäreissu rukalle ja kas kas onhan siellä porukkaa mäellä! mutta kojohan siellä harjoittelee norskijoukkueen kanssa .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist1593927Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki1013674Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma423213Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest222547- 1842248
Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?
Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu271447- 971277
Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa
Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt1301127Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!
Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja241111Jos elämäsi ihminen
on osoittanut kiinnostuksensa, niin kannattaa vastata edes jotain vaikka mikä olisi. Toista mahdollisuutta ei välttämätt691058