pentu

oman ulosteensa. meillä 15 viikkoinen kultsi, ja ei vielä sisäsiisti. yön aikana se tekee ulosteen, ja syö sen! mitä teemme, miten suhtautua siihen että oma koira syö kannasa:S
7371
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

kakkansa, ei kannasa :)

Äänestä

koira voi ajatella jotta mikä ei näkyvillä niin ei isäntä huomaa joten syö sen.
Koira vaikka tekisi tarpeensa parhaan juhlakengän sisälle ei ikinä saa torua.Alkaa piilottaan ja kuseen piiloon ja sitten saakin miettiä mistä löytyy seuraavat tarpeet.

Äänestä
  • ei olla tosiaan toruttu, ollaan oltu niin että mitään ei olisi tapahtunutkaan.

    Äänestä

Monilla pennuilla on tapana syödä/maistella ulosteita.Siihen ei kannata suhtautua juuri mitenkään. Jos pääsee yllättämään, voi kileltää napakasti.
Lisätkää ruokaan oluthiivaa niin syönti loppuu. Oluthiiva on B-vitamiinivalmiste ja pidempänäkään kuurina ei tuota hankaluuksia. On vesiliukoinen ja ylimääräinen tulee pissan mukana pois.

Äänestä

Olen elämäni aikana monta koiraa tuntenut, ja itselläni on nytkin koiria neljä. Koskaan en ole sellaiseen törmännyt, että koira söisi omat jätöksensä(tai toistenkaan koirien). Todennäköisesti pennulla on jonkin aineen(entsyymin) puutetta, kun noin toimii. Kannattaa lisätä aluksi vähän(sitten lisäten) raakaa jauhelihaa pennun ruokaan. Pentu varmaankin saa eläinkaupan kuivamuomaa. Oluthiivaa(saa luonnontuotekaupasta) voi myös antaa, jospa auttaisi. Tehobakt-jauhetta voi myös antaa silloin tällöin, vaikkei pennulla olekaan ripulia. Valkosipulinkynttä ja ananasmurskaa voi myös lisätä ruokaan, jos ne toisivat muutoksen pennun toimintaan. Kuivamuonan lisäksi pennulle on hyvä antaa vaihdellen, kermaviiliä, raejuustoa tai hylapiimää. Porkkanaraastekaan ei ole pahitteeksi ruuan lisukkeena.

Äänestä
  • Täältä saa kyllä höpö höpö vastauksia lukea.. No, mutta joillakin pennuilla on tapana omat jätöksensä syödä. Se ei siis tarkoita, että olisit pentuasi kaltoin kohdellut tai syöttänyt väärää ruokaa tms. Kokeileppa antaa ihan tölkkiananasta 1/2-1 ananasrengasta päivässä, jonkun aikaa. Sillä monet saaneet kitkettyä moisen tavan pois.

    Äänestä

  • renkaita kirjoitti:

    Täältä saa kyllä höpö höpö vastauksia lukea.. No, mutta joillakin pennuilla on tapana omat jätöksensä syödä. Se ei siis tarkoita, että olisit pentuasi kaltoin kohdellut tai syöttänyt väärää ruokaa tms. Kokeileppa antaa ihan tölkkiananasta 1/2-1 ananasrengasta päivässä, jonkun aikaa. Sillä monet saaneet kitkettyä moisen tavan pois.

    antanut ananasmurskaa, piimää, ja pentu syö royal caninin penturuokaa. pitääpä kokeilla tuota hiiva juttua :)kuulin myös että se on ihan normaalia jos pnetu syö jätöksensä, tosin vähän ilettävää, siinäpä ei sitten äiti anna pusuja, eikä mielellään halejakaan vähään aikaan :D
    Kiitos vinkeistä ja hyvää kevättä :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


syö:-: kirjoitti:

oman ulosteensa. meillä 15 viikkoinen kultsi, ja ei vielä sisäsiisti. yön aikana se tekee ulosteen, ja syö sen! mitä teemme, miten suhtautua siihen että oma koira syö kannasa:S

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu