työssä? Itse matkustan pitkiä lentomatkoja ja on ollut aikaa katsella sitä touhua. 8 tuntia vedetään ja työnnetään kärryjä edes ja takas, pienessä syvennyksessä varhon takana syödään... Ei vaikuta kovinkaan hohdokkaalta hommalta ja kaikilla ei ole edes käytöstavat hanskassa.
mitä hienoa
on lentoemon
51535
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Samaa mieltä, itse matkustan työn vuoksi noin 10 kertaa vuodessa ulkomaille, sekä Eurooppaan että kauemmas. Finnairilla varmasti kuuluu koulutukseen pakollinen kurssi "kuinka olla mahdollisimman ylimielinen". Muiden yhtiöiden lentoemoilta sentään saa parempaa kohtelua, hymyn kera. Finnair ei nyt kuitenkaan ole mikään loistokas ja mahtava lentoyhtiö joten vaikea tietää mistä moinen asenne. Ehkä siitä kamalasta ruuasta mitä matkustajille syöttävät jos sitä itsekin joutuvat syömään, ei ihme ettei hymyilytä.
... siinä työssä tarvis olla? voinpa sanoo että on se kivempaa työnnellä niitä kärryjä 6-10 tuntia pari kertaa viikossa kuin istuskella jossain homeisessa toimistossa 8h päivässä. Ainakin itsellä lentoemon työ on ollut kaikkein mukavinta ja monenlaista työtä oon tehnyt. Kyllä sen pari hullua tuntia koneessa kestää kun saa sitten lepuuttaa pari päivää auringossa. Ja en ole finskillä töissä.
on sitä luokkaa, jos ainut tarkoitus palvelutyössä on oma napa.
olisikohan...
niin metsä vastaa kun sinne huudetaan.
joten jokainen voi omaa napaansa ihastella ja kauhistella.
Tässä työssäni ei ole mitään hienoa, mutta se on erittäin mukavaa ja antoisaa työtä. Tiedän että se näyttää tylsältä ja onhan se kieltämättä joskus sitäkin, mutta kuitenkin harvoin. Asiakkaiden kanssa on mukava rupatella ja erittäin harvoin tulee ongelma tilanteita. Parasta on vaihtelu, kohteet, hotellit, asiakkaat vaihtuvat koko ajan. Ja vaikka lennoilla onkin tosi mukavaa niin kyllä ne stopit siellä ulkomailla on tämän työn paras anti. Edelleen noin 10 vuoden jälkeen tässä työssä ja perheellisenä odotan innolla kun tulee viikon reissu johonkin lämpöiseen paikkaan. Siellä saa ottaa pienen "loman" hyvässä hotellissa, syödä hyvin ja antaa hieman aikaa itselleen. Olen ollut monella muullakin alalla töissä aikaisemmin mutta kyllä tämä työ on tähän asti ollut paras. En ole Finnairilla ollut koskaan töissä, vaan kokeillut muutama muu yhtiö. Mutta siinä olet kyllä hyvinkin oikeassa, ei tämä hohdokasta homma ole. Luulen että sen leiman joku sellainen joka tätä työtä ei ole tehnyt koskaan haluaa tähän laittaa. Koska itselläni ei ole koskaan ollut kolleega joka pitää työtään "hienona" tai "hohdokkaana" vaan tämä on työ siinä missä muutkin työt.