Millainen matkabudjetti kannattaa olla kun lähtee New Yorkiin? Tarkoituksena ois shoppailla, käydä katselemassa nähtävyyksiä ja tietysti syödä... Ollaan paikan päällä 7 päivää... Itse olen ajatellut noin 1000 euroa... Onko hotelli kallis jos se maksaa noin 1200€ viikko? Hotelli tosin sijaitsee parin korttelin päässä Empire State Buildingista...
budjetista
Matkaan lähtevä
51645
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
ihan omasta riman korkeudesta. Meillä meni viime kesänä viikon matkalle asumiseen, liikumiseen ja syönteihin seuraavasti:
- Hostelli 30e/yö x 7 =210e/hlö
- viikon metrokortti jotain 25e airtreillä
- pikaruokaravintoloissa syömisiin n.5-10ekerta
- aamiaiset kaupasta n. 5e/aamu
eli n. 350e yhteensä....
Toki nähtävyyksiin, ja ostoksiin meni sitten jotain päälle.
Budjetti riippuu ihan siitä minkä tasoisissa ravintoloissa aiot syödä, missä ja mitä shoppailla, mitä nähtävyyksiä katsoa jne.
1000 EUR riittää ihan mukavasti, jos kulkee lähinnä julkisilla, shoppailee ketjumyymälöistä, syö osan lounaista ja päivällisistä etnisissä paikoissa, pizzerioissa, dinereissa jne. (McDonaldsissa, Subwayssa yms. paikoissa voi käydä Suomessakin, joten kannattaa käydä paikallisissa yksityisten omistamissa pikku paikoissa mieluummin.) Tuosta budjetista voisi riittää yhteen- kahteen kalliimpaankin illalliseen. Monessa ravintolassa voi olla myös edullisia kahden-kolmen ruokalajin menu-tarjouksia ja baareissa happy hour, jolloin juomat ovat puoleen hintaan.
Aamiainen ei ylensä kuulu hotellihuoneen hintaan ja niihin tippeihin kannattaa myös varautua budjetissa. New Yorkin juomavesi on muuten todettu parempilaatuiseksi kuin pullovedet, joten ravintolassakin kannattaa aina pyytää kraanavettä, pullovesi voi maksaa todella paljon ravintoloissa.
Hotellin hinta riippuu paljon myös ajankohdasta, suurimman osan vuodesta n. USD 200/yö sisältäen verot, ei ole kovinkaan kallis, New Yorkin hotellit ovat kalliimpia kuin monessa muussa kaupungissa. Mikä hotelli on kyseessä ja milloin olet menossa?
Ollaan menossa lokakuussa ja hotelli on Gershwin... Onko tuttu hotelli...?
Lokakuu on kallista aikaa New Yorkissa, Gershwin on saanut vaihtelevia arvioita esim. Tripadvisorista.
ESBn vieressä olen ollut Red Roof Innissä joitain vuosia sitten, hieman kalliimpi esim lokakuun puolessa välissä, nykykurssilla n. 1500 EUR/vko. Hotelli oli siisti, sis aamiaisen (bageleita, donitseja, joitain hedelmiä, teetä, kahvia ja mehua) ja sijainti hyvä kortteli Macy's-tavaratalosta, pari metroasemaa korttelin säteellä.
www.redroof.com
Mun oma henkilökohtainen mielipide tohon hotellin hintaan on, että kallis on. Juu riippuu siitä ja tästä, tiedetään, mutta mä olenkin budjettimatkailija, enkä alle sadan taalan / yö-majoituksessa ole koskaan saanut huonoa huonetta. Eli jollei luksusta vaadi, niin hyvän huoneen saa tuosta puoleen hintaan. Mutta, se on han omasta rimasta kiinni. Joku on taas sitä mieltä, että kunnon huonetta ei alle 200/yö saa. Noh, se on niiden asia, mulla on eri kokemukset ja asenne.
Viimeksi olimme Nykissä touko-kesäkuussa vähän päälle 2 vkoa (tarkkaan ottaen 16 vrk), ja hotellimme Pennsylvania Macy's tavaratalon vieressä maksoi 66 taalaa/yö/naama. Emmekä löytäneen tästä keskustelupalstoilla haukutusta hotellista mitään vikaa!
Rahaa paikan päällä meni syömiseen, nähtävyyksien ja musikaalin lippuihin, liikkumiseen ja shoppailuun 2000e. Mutta vähemmälläkin pääsee, mä en ole koskaan eläissäni shoppaillut niin paljon kuin silloin. Oikein tuli ostoskrapula, hyhhyh. Mä olisin kepeästi elänyt siellä sen kaksi viikkoa tonnilla.
Eli sulla on kyllä hyvänkuuloinen budjetti, riittää varmasti viikoksi.