Kihlajaiset

miten teillä?

Elikkäs, täällä päin, missä asutaan, kihlajaisia on tapana juhlia aika isostikin. Siskoni kihlajaisissa oli aikoinaan yli 100 vierasta. Täällä myös usein kutsutaan vieraita ihan lehdellä. Me halutaan mieheni kanssa pienemmät kihlajaiset, ihan sukulaisille ja ystäville tarkoitetut vaan.
En vain tiedä, mihin vetää raja, ettei kukaan sukulaisista suutu..

Suurin ongelma on kuitenkin pukeutuminen. En oo ollut aikoihin kenenkään kihlajaisissa, siskoni kihlajaisissa olin 11v. enkä muista juuri mitään. Ja on tuo muotikin hieman yli 10 vuodessa muuttunut.
Haluaisin pukeutua ihan juhlapukuun ja että miehellä olisi puku. Onkohan liian hienostelua?

Millaisia kihlajaisia te muutte ootte pitäneet?
Onko ollut jotain ohjelmaa? Paljonko vieraita? Mitä ootte tarjonneet jne.? Auttaisi tosi paljon ideoinnissa. Häihin kuitenkin on aikaa 6 vuotta, joten olisi kiva kuitenkin pitää "kunnon" juhlat, vaikka vieraita ei satapäin halutakaan kutsua...

9

7179

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Täälläpäin

      Surua ja murheta sairaus tuopi.

    • haluttiin..

      pitää kihlajaiset, tosin enimmäkseen sen vuoksi, että perheemme eivät olleet tavnneet vielä. Kihlajaisiin kutsuttiin vain ihan perheet, ei edes kummeja tai lähimpiä ystäviä. Sisarusten perheistä tuli kuitenkin meille jo parikymmentä henkilöä.

      Miehellä oli kyllä ihan puku päällä (muilla vierailla ei) ja minulla oli sellainen siisti kesämekko. Vierailla oli kaikkea ihan farkuista mekkoihin.

      Tarjosimme lämpimän ruoan, koska vieraita oli hieman kauempaakin, eli oli vähän kaikenlaista, esim. kermaperunoita, lihaa, uunikalaa, graavilohta, erilaisia salaatteja ym. Kahvin kanssa täytekakkua ja jotain pientä muuta, en muista tarkalleen.

      Pidimme vielä ystäväpiirille "kihlajaiset" eli laitettiin kaikkea pikkunaposteltavaa (salaatteja, pizzaa ym.)ja tunnelma oli ihan rento, sellaiset illanistujaiset vain siis. Oli kuitenkin kiva kavereidenkin kanssa juhlistaa, emmekä olleet toistemme kaikkia ystäviä vielä edes tavanneet.

      Toivottavasti saatte tekin kivat kihlajaiset järjestettyä!

    • turhaa sekoilua.

      Siis minkä takia tommosia kaikenmoisia kissanristiäisiä pitää järjestellä? Kauhea stressi ja puuha, syöttäminen ja juottaminen. Ja vaivautuneet vieraat raahautuvat paikalle velvollisuudesta, kun eivät kehtaa sanoa, että:"menitte kihloihin, mitä sitten." Ja ovat turhautuneita, kun juoksevat lahjan perässä, ilmanhan ei kehtaa tulla ja mikä se sitten olisi sopiva ja sopivanhintainen lahja parille... HUHHUH.
      Kihlaushan on vain kahden ihmisen keskinäinen sopimus naimisiin menosta, tuntuu, että se on nykyään vaan jokin tilaisuus esitellä sormusta. Pitäkää mieluummin kunnon häät, jos sinne asti kihlaus kestää. Ei nimittäin harvinasta nykyään sekään.

      Me ei edes harkittu, että oltais pidetty kihlautumisesta meteliä, haluttiin, että se on ihan vaan meidän kahden juttu. Kyllä se sormus sitten huomattiin ennemmin tai myöhemmin ihan meteliä pitämättäkin.

    • ----

      Olen ollut kahdesti kihlajaisissa. Toiset oli sellaiset, että kihlapari järjesti ne kavereilleen, jotka eivät vielä tunteneet toisiaan. Heillä oli iso tila käytössä Helsingin keskustassa ja tarjolla oli keittoa ja pientä naposteltavaa. Pukeutumista en muista, siististi olivat varmaan ihmiset pukeutuneet mutta eivät kuitenkaan niin hienosti kuin häihin.

      Toiset kihlajaiset olivat pienimuotoisemmat, mukana olivat vanhemmat ja lähimmät ystävät ja sukulaiset. Ei mitään erityistä pukeutumiskaavaa ollut.

    • kosiva nainen

      me kutsuttiin vain ja ainoastaan molempien vanhemmat kihlajaiskahville. tällä tavoin annettiin vanhemmille tilaisuus tutustua toisiinsa vieläkin paremmin ja ihan rauhassa muulta "hälinältä". ystävät ja sisarukset ajateltiin kutsua sitten jossain vaiheessa erikseen.
      aluksi tarjoiltiin lasit kuohuviiniä jonka jälkeen kahvia ja leivonnaisia. (esim. suolaista piirakkaa ja makeaa kakkua ja keksejä)
      mutta jos haluat tarjoilla jotain "ruokaisaa" niin tee vaikka joku salaatti, joka on vähän täyttävämpi kuin normaali salaatti. ja siihen kylkiäisiksi vaikka patonkia tms.

    • mikään pakko

      ole pitää, eikä edes vieraille tarkoitettuja häitä. Itse olen mieheni kanssa tehnyt sen ratkaisun, että ei pidetä meteliä kummistakaan, meidän juhlahan se on, sukujuhlat kun molemmille olleet aina hyvin ikäviä ja vaivalloisia. Mitäpä sitä elämänsä hienoimpia hetkiä pilaamaan murehtimalla mitä tarjoaisi, kuka katselee minäkin hetkenä, miten pitäisi olla, miten liikkua jne...

      • lähinnä

        vaan äitee ilmotti, että olen vähän leipomuksia tehnynnä ja muutaman vieraan pyytäny (n. 50) sinä ja sinä viikonloppuna juhlistamaan teidän kihlausta, jotta paree tulla ite kihlaparinkin paikalle. Eli meillä siis oli kihlajaiset halusimmepa tai enmme, meiltä kun ei sitä asiaa kysytty. Ihan mukavahan tuo oli ei siinä mittään, kai se tuolla maalla vielä kuulu perinteisiin ne kihlajaiset pitää :) Eikä tuota tohtinu ennää ruveta vieraille perrään soittelemmaan, että ei me mutta kun se tuo äitee..


      • -Jonttu-
        lähinnä kirjoitti:

        vaan äitee ilmotti, että olen vähän leipomuksia tehnynnä ja muutaman vieraan pyytäny (n. 50) sinä ja sinä viikonloppuna juhlistamaan teidän kihlausta, jotta paree tulla ite kihlaparinkin paikalle. Eli meillä siis oli kihlajaiset halusimmepa tai enmme, meiltä kun ei sitä asiaa kysytty. Ihan mukavahan tuo oli ei siinä mittään, kai se tuolla maalla vielä kuulu perinteisiin ne kihlajaiset pitää :) Eikä tuota tohtinu ennää ruveta vieraille perrään soittelemmaan, että ei me mutta kun se tuo äitee..

        Lehteen laitettiin pieni ilmoitus kihlautumisesta, mutta mitään juhlia ei pidetty. En ole yhtään juhlaihmisiä. Jotkut sukulaiset halusivat tulla kahville, joten kahvit sitten keitimme.

        Naimisiin olisi joskus kiva mennä, mutta murehdin jo sitäkin, minkälainen poru siitä tulee, jos en halua pitää juhlia sen kunniaksi. Avioituminen on kuitenkin mielestäni kahden ihmisen välinen asia. Miksi siihen koko sukua tarvitsee? Tuntuu, että jotkut pitävät juhlia vain lahjojen toivossa...


    • MariaEmily

      Hihii, meidän kihlajaiset ovat ylihuomenna! Vieraita on tulossa n. 40 (vanhemmat, sisarukset perheineen, osa isovanhemmista, osa kummeista ja ystäviä). Tarjoamme ruuaksi lohikeittoa ja jauhelihakeittoa, ja myöhemmin kahvin kanssa täytekakkua ja muuta naposteltavaa. Meille on tulossa 2-3 ystävien vetämää musiikkiesitystä. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      315
      6837
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      69
      3926
    3. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      207
      3106
    4. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      2807
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      74
      1932
    6. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      146
      1692
    7. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      210
      1682
    8. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      120
      1528
    9. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      163
      1521
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      89
      1408
    Aihe