Ruoka

tarkus

Mitä ruokaa syötätte koirillenne? onko jahti ja vahti huono ruoka isolle koiralle? mitä teen ku meidän pyrreneiti on liian laiha ja ei liho ei millään.:( olen koittanut jo vaikka ja mitä mutta ei.... pliis kertokaa joku ????

7

787

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokeillut

      Rasvaisra raakaa lihaa vihannesten ja keitetyn puuron kanssa?

      • paskaa

        On jahti vahti. Eläinkaupasta kunnon sapuskat.


      • ymmärtää
        paskaa kirjoitti:

        On jahti vahti. Eläinkaupasta kunnon sapuskat.

        tota et eläinkaupasta kunnon sapuskat.. eläinkaupan ruokien hinnoissa puolet on ilmaa.. meillä syötetään jahti&vahtia. Paremmin maistuu se kun "kunnon sapuskat" ja niinkuin joku muukin jo kirjotti niin kakkamäärät väheni huomattavasti kun siirryttiin jahtivahtiin. Ja aloittajalle tällaista että j&v sopii loistavasti isolle koiralle :)


    • meillä syötetään

      kahdelle espanjanmastiffille ja kahdelle sekarotuiselle koska se on testiemme mukaan kaikkein paras ruoka. Eläinkaupan/kauppojen ruuasta menee mahat täysin sekaisin tai sitten kakkaa tulee niin paljon että sitä on pihat täys valtavina kekoina. Yököttävää!!

    • ehtoja

      Tietysti tuli mieleen että onko madotus riittävä?

      Joskus koiralla voi olla myös ns. vilja allergia. Eli tuotteet joissa on kotimaisia viljoja (vehnä, ruis, ohra ja kaura) saattavat aiheuttaa tulehtusta suolistoon, jolloin koira ei todellakaan lihoo.

      Ensiksi voi kokeilla viljatonta ruokavaljoa koiralla. Monet teollisesti valmistetut koiranruoat sisältävät mm. leipomojätettä tai viljaa. Nämä tuotteet siis pois käytöstä. Tilalla voidaan käyttää aluksi riisiä ja myöhemmin jos koiran vatsa kestää hirssiä, tattaria ja ennenkaikkea lihaa. Keitettynä ja osittain raakana. Koiralle voi tarjota myös juureksia ensin vähän kerrallaan ja myöhemmin enemmän. Esimerkiksi porkkana on oivallinen hammaskiven hoitoon. Peruna saattaa taas olla sopimaton.

      Eli sopivan ruokavaljon löytyminen vaatii pitkäjännitteisyyttä ja järjestelmällisyyttä.

      Yksi ongelma voi olla myös ruoan tuoreus. Joskus olen saanut (ostanut) ihan tavallisista marketistakin koiranruokia, jotka ovat homeessa ja samoin on käynyt erikoiskaupoistakin ostetuissa ruoissa. Koiran teolliset ruoat on siis aina tarkistettava homeen varalta.

      Ikävä kyllä monet eläinruoan valmistajat eivät ole turhantarkkoja raaka-aineiden suhteen. Joten lopullinen vastuu jää koiran ruokkijalle. On näet niinkin, että koira suostuu syömään epäkelpoakin ruokaa koska ruokkia sitä tarjoo.

      Ja lopuksi, aivan samoin kuin meissä ihmisissä on koirissakin erilaisia tyyppejä siis laihoja, pullukoita jne..

      • huolestunut om.

        madotukset on ok.


    • hinta+laatu

      Hei,
      Onko Jahti&Vahti miten tyyris muona?
      Saako mistä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2205
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      65
      815
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      790
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      726
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      517
      716
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      640
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      615
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      580
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe