Kannettavalla pitäis päästä nettiin. Dna-gprs maksaa jotain 17 € 100 megaa, mitä 100 megaa on suunnilleen käytännössä, eli mitä voi tehdä. Onko puhelimessa joku laskuri, mistä näkee että 100 megaa on tullut täyteen?
GPRS
GEE
61016
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tavallinen käyttö - lehdet - posti - 'finlex' ...
n. 3 vuorokautta ja käytetty on ..
yhdyn ed. kirjoittajan mielipiteeseen.
sanoin oman liittymäni irti, kun kysyin asiakaspalvelusta, että paljonko lisälaskua olisi tullut eräältä "vähänkäyttämältäni" kuukaudelta,avulias neitonen laski, että vähän reilut 300 euroa. harkitsin sen jälkeen tätä markantalon tarjousta, mutta kun mahdollisuus oli, otin dna:n yritysliittymän. saa vain nähdä milloin sen käyttöä rajoitetaan. no sitten haetaan markantalosta toinen ( radiolinjan )liittymä ilta ja yö käyttöön
Itselläni on Radiolinjan GPRS Primetime 18-06
nyt on ollut n. viikon käytössä ja 100 mt on jo ylittynyt. Tuo 100 mt raja ylittyi kolmannen ilta käytön jälkee. Syynä windows ja viirustorjuntaohjelmisto päivitykset. Todellisen käytön saan varmaan tällä viikolla.
Itsellä on adsl kotona langattomana. Kannettava on mukana maailmalla pari kertaa viikossa, ja sähköpostit ym. pientä pitäisi saada gprs sydeemillä. Miten voi seurata adsl liikennettä, jotta hahmottaisin mitä on 100 megaa.
Mene asennukset, tiedonsiirto, GPRS-info. Siellä on Bittimittari, jolla näet kulutuksesi.
Nokialaisissa GPRS-luureissa on datalaskuri. Tai ainakin omassa 6610:ssani.
Puhelutiedot
-> GPRS-Datalaskuri
josta löytyy alakohdat:
Viimeksi lähetetty/vastaanotettu data
Kaikki lähetetty/vastaanotettu data
Kätevä seurata, ja voi vaikka nollata aina kuukauden välein, niin tietää paljonko suunnilleen kuussa liikkuu dataa.