Tuli tässä sellainen asia mieleen , että jotkut ihmiset jo nuoruudestaan saakka ovat vanhemman näköisiä kuin muut ikätoverit.
Itse olen juuri tuollainen, minua on aina luultu vanhemmaksi mitä oikeasti olen.
Kerran eräs tuttava sanoikin , että "sä olet vanhoihin varsiin tehty".
hän tarkoitti entivanhasia saappaita jotka tehtiin vanhoihin varsiin, uuden veroiset mutta ei uuden näköiset.
Itse olen juuri tuollainen, minua on aina luultu vanhemmaksi mitä oikeasti olen.
Kerran eräs tuttava sanoikin , että "sä olet vanhoihin varsiin tehty".
hän tarkoitti entivanhasia saappaita jotka tehtiin vanhoihin varsiin, uuden veroiset mutta ei uuden näköiset.
Vastaukset 38
Vanhimmat
vanhentuminen on ihan itsestä kiinni kuinka elät ja syöt jne,itse olen 52 ja monet luulevat 40-42 ikäiseksi,pidän itsestäni huolta sisäisesti ja ulkonaisesti,en syö roska ruokaa vaan kokkailen itse ja syön paljon vihanneksia ja hedelmiä,ruisleipää ainoastaan,en koskaan vaaleaa leipää,raitis ilma tekee myös ihmeitä:=)
aloituksella tarkoitin.
Siis kun jo nuorena on ikäisiään vanhemman näköinen.
Pääsin aikoinaan ala ikäisenä jo ravintolaan kun olin aikuisemman näköinen kuin kaverit, he ei päässet vielä moneen vuoteen kun minä jo kävin.
Toiset taas ei vanhene ainakaan naamasta vaan tuntuu kuin he olisivat aina saman näköisiä.
määräävät ulkonäönkin. Hieman voi omilla elämäntavoillaan siihen vaikuttaa.
huomaamaan kun noitten naisten kanssa "värkännyt" että kun he ovat noin muuten meikanneet ja itsensä laittaneet niin ovat nuorekkaan näköisiä mutta kun he ovat saunassa käyneet ja pakkelit sillä reissulla pesty niin kurttuisia yli viisikymppiset jo on.
ollu sitten "kurttusia" naisystäviä,itse kyllä en meikkaa että saunassa olen yhtä kaunis kun tavallisesti,huulipunaa käytän että älä vedä kaikkia naisia saman kamman yli!!!Minkäs näköinen itse olet??
miksi kauan esm: avioliitossa olleet alkavat muistuttaa toisiaan, siis tulevat saman näköseksi?
sama asia on että miksi koira ja omistaja monesti muistuttaa toisia?Hakeeko he vartavasti ittensä näköisiä koiria?Haha aivan siis huvittaa kun monesti olen nähnyt
Dresmannin mainoksesta.
paljon ennenkin ja kyllä kait siinä perääkin on, näin se vain useinki on kun "vanhoja" pariskuntia katsoo.
vaikka kuin Dressmannin mainoksesta ei ne kaikki ole mitä kuva näyttää:))
kun puvun pitän päälle, että olet kuin mies Dresmannin mainoksesta.
jännittävää nähdä sut sitte,ja kuinkas on Dressmannin mainoksella ikää??
Näytän vähintään kymmenen vuotta ikäistäni nuoremmalta.
Vaikka poltan, juon viiniä kerran viikossa, ulkoilen aivan liian vähän ja syön mitä sattuu kun
on nälkä.
Geeneistä se on kiinni.
sopivasti sisään ajettu:)
ja viinilasinki otan joskus vaan en joka viikko
polttais, ja vähän miettisit mitä syöt, voisit näyttää 20 vuotta nuoremmalta.
sit meitä olis kaksi:)mainoskuvaa
pitäsköhän alkaa ajattelemaan ja lopettaa polttaminen,jos olis 20 vuotta nuoremman näköinen sitte...hahahaha
tuolla naisten tansseissakin "joutuu"ahkerasti lattialla olemaan, ihan kilvalla hakevat.
ne tanssit on mistä sut löytäs?
mistä sinut löytäisin, kaupunki ym,??
missä vaan,itse pks
keskelle suomea matkaa.
ei matka ole koskaan liian pitkä jos tykästyy:))
olisi kuitenkin aika pitkä.
sori sit ei voi mitään
Mitä te vanahat akat täällä tyhyjää jauhatatte, ette kuvvaanne uskalla galleriassa julukasta. Saattaasi tulla lunta tupahan, ulukopuolisten näkemyksistä naamastanne ja kaulastahan se ikä näkkyy no, ryntyt voi tietenni huivilla peittää. Se on niinotta hyvä on kehua päätteelle, kun sekin on pölynen. En mie ostaisi sikaa säkissä vaikka kuinka kauniiksi ihtiänne kehuisitte. Nainen on sen ikäinen kun on näköinen, mitäpä tuota muuta sanoos.
En halua näyttää 20 vuotta nuoremmalta.
"joku mökkimies"??
Ymmärrän mitä tarkoitat ja tiesitkös myös, jotta sinulle on annettu lahja. Ulkonäkösi ei vanhene, koska olet "vanhoihin varsiin tehty". Siihen kun tuo 52-vanhenee 62-vuotiaaksi se näkyy hänessä. Me vaan pysytään saman näköisiä kuin olimme nuorenakin. Eikä se tarkoita, että olemme rumia.
huomattu.
"Vanhana syntyneet" nuortuvat vanhetessaan.
rumia oltaisiin vaan on jo nuorena oltu aikuisemman näköisiä.
Kun nyt vertaan valokuvia entisiä 30v, otettuja tämänpäiväisiin niin eipä ole paljonkaan muutosta tapahtunut, mitä otsalta tukka vähän mutta vain vähän harventunut, eipä juuri muuta.
kylän rumin poika. Isä ja äiti olivat huolissaan, että löydänkö ollekaan vaimoa ittelleni. Samasta kylästä löyty. Vanhemmat oli sitä mieltä, että on aika ruma. Mutta naimisiin mentiin. Lapsemme ei oikeastaan olleetkaan niin huomiotaherättävän rumia. Nyt, vanhoina, ryppyisinä ja hampaattomina olemme ihan yhtä rumia, kuin muut ikäluokkamme vanhukset. Eli, ikä on työskennellyt eduksemme.
viesti. Hienoa, että täällä on muitakin realisteja.
Sulla on hjuumori plakkarissa.
minkä näköinen olet. Ihmetellä pitää tolkutonta kauneuden ihannointia. Kauniiden ihmisten pitäisi esitellä "tekijänsä" ja vähän sukuaankin, sieltähän se nätteys on perua. Missukat ja hunksit eivät ole mitään tehneet ulkonäkönsä suhteen, kenties ollaan dietillä vähäsen jne. mutta perusraamit ja naaman piirteet, hiuksien paksuus jne. on kaikki perittyä.
ja älykkäämpiä naisia. Todella erikoisia tapauksia. Ottanette yhteyttä jos kiinnostaa. Seksi sauna södeys ja viileän viiltävä viisaus.
enemmän kuin tarpeeksi, eli mä ainakin olen 10 vuotta vanhemman näkönen kuin livenä.
En kehtaa passiani esitellä muille kuin tullissa, jos siellä kysytään.
Kyllä sä oikeessa olet, kun tässä taannoin katteltiin ekaluokalla otettuja luokkakuvia, niin yksi poika oli semmosen 11-vuotiaan ikäsen näköinen, me muut harvahampaisia 7-vuotiaita tenavia. Mullakin oli tukka letitetty ja essu mekon päällä, pojilla oli henkselihousut ja flanellipaita.
Samaa ajattelin kun näin kuvat Vanhasen Masan uudesta ystävättärestä. Ensi katsomalta ajattelin että Masa on ottanut 10 v itseään vanhemman, mutta taisikin kyseessä olla n. 40 v nainen....?