Dementikon testamentti

Onko huonokuntoisen, kotiinsa rajoittuneen, yli 80-v vanhuksen testamentti lainvoimainen. Siis jos liikuntarajoitteinen, lievästi dementoitunut vanhus tekee testamentin esim. jonkin uskonlahkon hyväksi, voiko sitä riitauttaa. Onko asiasta paljon ennakotapauksia?
61094
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Riitauttaa voi aina. Se on sitten eri asia kannattaako.

Äänestä

Löydät asiasta tietoa googlettamalla.

Laki24.fi -sivusto selvitti minulle,
että dementikollakin voi olla "valoisia hetkiä".
Näin ollen dementia ei (välttämättä)ole este testamentin laillisuudelle.

Olen joskus kuullut vastaavanlaisist tapauksista,
joissa uskonlahko "ryösti" helppouskoisen vanhuksen,
kun sai hänet laatimaan testamentin lahkon hyväksi.

Jos on kyse lähiomaisestasi, niin selvitä ihmeessä asioiden laillisuus ajoissa!

Äänestä

Ihmisen huonokuntoisuus, liikuntarajoitteisuus, korkea ikä, kotona viihtyminen tai edes lievä dementia ei estä häntä tekemästä testamenttia. Edelleenkään testamenttia ei tee kelvottomaksi se, että se tehdään uskonlahkon hyväksi.

Kyseessä lienee vanhuksen halu muuttaa lakimääräistä perimysjärjestystä. Hänellä lienee siihen syynsä. Ehkäpä lakimääräiset perilliset eivät hänen mielestään ansaitse perintöä. Ehkäpä joku muu taho on huomioinut vanhusta paremmin, kuin lakimääräiset perilliset ja vanhus tahtoo jotenkin hyvittää asiaa.

Äänestä
  • Karkeasti voidaan sanoa, että lievä dementia ei ole (leensä) oikeustoimikelpoisuuden este ja vaikea dementia on aina.
    Keskivaikeaa dementiaa sairastavan oikeustoimikelpoisuuden arviointi on vaikeinta.

    Äänestä

Vain jos hänelle on jo dementian vuoksi määrätty edunvalvoja tai lääkäri todennut dementian asteen vakavaksi - ENNEN testamentin allekirjoitusta

Äänestä

Leski on tehnyt kaikennäköistä rikoslain täyttäviä asioita kuolinpesässä (en ala erittelemään).
Hän puolustelee sillä että hanellä on lääkärintodistus että hän on niin sekaisin ettei ymmärrä mitään asioista.
Nyt hän uhkaa tehdä perinnöttömäksi perilliset kun vaadittiin kuolinpesässä laillisia toimia. lisäksi hän kertoi että on testamentannut muualle oman perintönsä.
Siis jos löytyy todistus että hän ei ole rikoksiin vastuussa mielenterveyden takia niin voiko siitä huolimatta tehdä testamentin?
Tätä asiaa aiotaan käyttää holhoukseen määräämisessä, joko tuomio tai holhous.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Asiat selväksi kirjoitti:

Onko huonokuntoisen, kotiinsa rajoittuneen, yli 80-v vanhuksen testamentti lainvoimainen. Siis jos liikuntarajoitteinen, lievästi dementoitunut vanhus tekee testamentin esim. jonkin uskonlahkon hyväksi, voiko sitä riitauttaa. Onko asiasta paljon ennakotapauksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu