kuka maksaa häät

anoppi

Tuleva hääpari on ollut 8vuotta yhdessä ja 2ihanaa poikaa heillä.kuuluuko vanhempien maksaa häät?

5

2002

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tavallaan

      Ei kuulu maksaa. Halutessaan voi osallistua. Ihan miten itse katsotte parhaaksi. Muistattehan kuitenkin, että mikäli ette osallistu kustannuksiin, niin silloin ei teillä ole paljon sanomista järjestelyihin. Eli, ette voi vaatia vieraslistaan lisää ihmisiä tai huomauttaa, että kyllähän kahvin kanssa aina tarjotaan konjakit.

      • komppaan kommenttia

        Velvoitetta ei ole,
        mahdollisuus on halutessaan -
        mutta aikuiset ihmiset järjestävät itse juhlansa omalla tyylillään.


    • itsenäinen tapa

      Kyllä vanhempien maksuvelvollisuus loppuu käsittääkseni siihen kun lapsi? täyttää 18. Vanhemmat maksaa -on vain satua, mitä elävät yhteiskuntaluokan todella parempiosaiset ja avuttomammat nuoret/ vanhemmat naimisiin menijät.

      Itse en ainakaan kehtaisi maksattaa tulevia häitäni vanhemmillani.

    • äippä

      tyttäreni on menossa naimisiin ja olen luvannut pääsosin häät kustantaa.nuoret maksavat itse osan menoista. Itse haluan auttaa nuoria ja saan sitten myös vaikuttaa ketä käsketään. mutta jos häät pidetään sitten kun on lapsia niin sitten saa hääpari jo kustantaa häänsä itse. En kyllä edes ymmärrä miksi sitten enää mitään häitä järjestetään.
      Tuntuu että halutaan vaan keksiä jotain juhlimisen aihetta tylsään arkeen.

    • Lompakosta löyyttyyyy 500 e...

      Lasten kuuluu maksaa vanhempien häähulinat ;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      172
      1147
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      867
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      793
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      561
    6. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      549
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      296
      538
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      216
      500
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      50
      494
    10. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      492
    Aihe