Näpistyksen vaikutus työnsaantiin

lilfabio

Vastailkaapas jos tiedätte jotain asiasta.

Olen nyt 18 vuotias ja hakemassa Nokialle töihin. Olen pari kesää siellä työskennellyt, mutta tänä kesänä pitäisi täyttää ensimmäisen kerran turvallisuusselvitys. Näpistin kaupasta 15 vuotiaana. Voiko poliisi tästä syystä olla suosittelematta minua työhön? Tapauksen jälkeen olen pysynyt kaidalla tiellä. Pitäisikö näpistyksestä mainita vai olla hiljaa asiasta?

5

2327

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Suojelupoliisi tekee laajan turvallisuusselvityksen. Näpistys tietysti näkyy tietokoneilla, mutta mahdotonta sanoa, vaikuttaako se Suojelupoliisin lausuntoon.

      • Vaikuta

        Laajassa turvallisuusselvityksessä tuo näpistys saattaa näkyä, mutta ei varmasti vaikuta työnsaantiin. Sitä paitsi poliisi (supo) ei suosittele tai ei suosittele työnantajalle mitään, vaan antaa ainostaan selvityksen.
        Toisaalta sinulle ei varmaankaan tehdä laajaa selvitystä, jos et ole hommissa jossain tosi kriittisessä tehtävässä. Melkoisen varmasti tehdään vain suppea selvitys ja siinä ei mitään näpistyksiä näy, koska näpistykset eivät aiheuta rikosrekisterimerkintää.


      • marela
        Vaikuta kirjoitti:

        Laajassa turvallisuusselvityksessä tuo näpistys saattaa näkyä, mutta ei varmasti vaikuta työnsaantiin. Sitä paitsi poliisi (supo) ei suosittele tai ei suosittele työnantajalle mitään, vaan antaa ainostaan selvityksen.
        Toisaalta sinulle ei varmaankaan tehdä laajaa selvitystä, jos et ole hommissa jossain tosi kriittisessä tehtävässä. Melkoisen varmasti tehdään vain suppea selvitys ja siinä ei mitään näpistyksiä näy, koska näpistykset eivät aiheuta rikosrekisterimerkintää.

        Tarkoitatteko siis, että näpistys ei näy kuin laajassa turvallisuusselvityksessä? Käsittäkseni kyllä suppeassakin... Vai mikä niiden ero oikeasti on? Eikös rikosrekisterimerkintä ole asia erikseen?


    • niku..

      pirun nolo juttu jos on jäänyt näpistyksestä kiinni. Itse en ottaisi tällaistä töihin ja kyllä Nokiallakin varmaan ollaan tarkkoja tässä asiassa. Vaikka rike on sinänsä pieni, se osoittaa epärehellistä luonnetta, joskus jopa kleptomaniaa.

    • Anonyymi

      Hei, painin nyt saman asian kanssa ja haluaisin tietää tehtiinkö sinulle turvallisuusselvitys ja saitko töitä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      240
      6030
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      118
      5824
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      232
      4917
    4. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      14
      4274
    5. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      61
      4168
    6. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      68
      4097
    7. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      27
      4082
    8. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      32
      3648
    9. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      52
      2542
    10. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      40
      1780
    Aihe