Suomalaiset koirat pieniä

pieniä koiria

mikäpäs siinä on että tuolla suuressa maailmassa näyttää laumanvartijat olevan suuria toisin kuin meillä. Pyreneittenmastiffi on pysynyt suurena suomessakin mutta kuvasz, kaukkari ja keskari on huomattavasti pienempiä. Kaukkareilla näyttää karva korvaavan koon ja seurakoiramaisuutta ihan liikaa. Keskarit ovat suomalaisittain melkoisen rumikia labradoreja ja jotkut muistuttavat ajokoiria

7

1037

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei kait......

      Meidän kaukkarin säkä on 79 cm ja painoa on vaatimattomat 76 kg. Koira on uros. seurakoiramaisuus on kaksijakoista, omalle perheelle on nallekarhu mutta "tuntemattomille" jotain ihan muuta. Hyväksyy varauksetta lapset ja lasten kaverit mutta karsastaa kovin humalassa öriseviä bussi-pysäkille kuseskelijoita joilla tuntuu olevan viikonloppuiltaisin kovin suuri halu tutustua koiraani iltalenkin aikaan.

    • ja..

      hormonihirviöitä

      • kasvaa...

        Meillä taitaa olla "hormonihirviö" kun ikää 5kk, korkeutta 70cm. joten kokoa jo olisi tarpeeksi asti,mihinkähän ikään saakka nämä vartijat mahtavat kasvaa korkeutta.


      • kasvaa
        kasvaa... kirjoitti:

        Meillä taitaa olla "hormonihirviö" kun ikää 5kk, korkeutta 70cm. joten kokoa jo olisi tarpeeksi asti,mihinkähän ikään saakka nämä vartijat mahtavat kasvaa korkeutta.

        joka suuntaan, sen jälkeen vielä pää ja järki ;o)


    • mutta meidän espanjanmastif...

      tulee ainakin iso. on nyt 7kk vanha ja painaa 60kg ja on 76 korkea. kasvaa tuonne 2v asti ja sen jälkeekin tulee massaa ja paljon :) 110 painaa meidän "vaavan" isi.

    • neckar

      2v./87cm/n.75kg

    • Pieniä

      Lupususi sai pannan 30.11.1999


      TEKSTI:Jukka Ruukki




      Tiede-lehden nimikkoyksilö liittyi Itä-Suomessa jolkottelevien radiopantasusien joukkoon.



      Julkaistu Tiede-lehdessä 3/2001



      Tuhti ja itsetietoinen nuori naaras, luonnehtii tutkimusmestari Seppo Ronkainen Tiede-lehden nimikkosutta.



      Lupususi sai radiopannan maaliskuun hangilla yhdessä veljensä Valerin kanssa. Naaras suhtautui väliaikaiseen vangitsemiseen ja radiolähetinpannan kiinnittämiseen rauhallisesti mutta arvonsa tuntien. Veli Valeri ei taas tahtonut talttua lainkaan.



      Sisarukset ovat ikäisekseen suurikokoisia, Lupususi 33 kiloa, Valeri 46. Täysikasvuinen naaras painaa 35–40 kiloa, uros kymmenen kiloa enemmän.



      Ronkaisen mukaan yhdeksänkuisesta Lupusudesta kehkeytyy vielä susimaailman missi.– Sillä on upea vaaleanharmaa turkki ja erittäin kauniit piirteet.



      Pannoituksen jälkeiset päivät sudet viettivät omissa oloissaan. Järkytyksestä toivuttuaan ne liittyivät takaisin Nurmeksen laumaan, johon kuuluu johtajapariskunnan lisäksi myös kaksi muuta viime vuoden toukokuussa syntynyttä pentua. Perheen päät, Nadja ja Nemo, ovat mukana radioseurannassa.



      Radiosusien rivit harvenneet



      Suomalainen susitutkimus koki tammi-helmikuussa takaiskun, kun moni pantasusi joutui metsästäjien saaliiksi. Riista- ja kalatalouden tutkimuslaitoksen (RKTL) seurannassa on nyt 15 hukkaa, joista valtaosa kuuluu neljään laumaan Kuhmossa, Nurmeksessa, Rautavaaralla ja Sotkamossa.



      Kuhmossa liikkuva entinen Maijan lauma (ks. Tiede 2/2001, s. 18–23) on kutistunut haaskojen varassa sinnitteleväksi ryhmäksi, jossa on raajarikkoisen uroksen lisäksi kaksi nuorta sutta.



      Petruksen laumasta on jäljellä pannan ja nimen saanut Petro, joka sekin kaiken kukkuraksi jäi vähän aikaa sitten junan alle. Nuorukainen on pikku hiljaa toipumassa tönäisystä ja lauman menetyksestä.



      Kannan toivotaan työntyvän länteen



      Seppo Ronkainen ja erikoistutkija Ilpo Kojola pannoittavat huhtikuun loppuun mennessä vielä viisi sutta. Ne valitaan lähinnä Sonkajärven, Sotkamon ja Nurmeksen alueella liikkuvista laumoista. Niistä levittäytyvien nuorten yksilöiden toivotaan siirtävän susikannan painopistettä länteen päin.



      Lupususi ja Valeri pysyttelevät vielä tiukasti laumassaan ja opettelevat saalistamaan. Itsenäistymiseen on vielä matkaa. – Naaras tulee sukukypsäksi ja kiimaan noin puolitoistavuotiaana, Ronkainen kertoo. Samalla se tekee ensimmäiset omat retkensä lauman reviirillä. Noin tuhannen neliökilometrin kokoisella alueella riittää tutkittavaa.



      Hirven viikossa kaatavan Nurmeksen lauman onneksi sen reviirillä ei ole paljon asutusta ja suhteet paikallisiin ovat kunnossa. – Kyllä tänne susia sopii, Ronkainen tulkitsee metsästäjien tuntemuksia.



      RKTL aloitti 1998 ensimmäisenä Pohjoismaissa radioseurantaan perustuvan susitutkimuksen. Hanke kerää tietoa susien määrästä, liikkuvuudesta ja käyttäytymisestä sekä kannan rakenteesta. Suomessa asustaa hieman alle sata sutta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      115
      2403
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      37
      1453
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      641
      995
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      983
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      962
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      97
      878
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      875
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      700
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      696
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      686
    Aihe