saako kuinka helposti lupia tarkkuuskivääriin esimerkiksi 50 kaliipeeriseen barrettiin, jos se menee metsästyskäyttöön?
saako lupia????
lupa asiaa????
231515
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
helposti. Minulla on esim. kolme .50 BMG kivääriä. Esimmäinen lupa meni läpi kun laitoin perusteluksi hiirien vähittäminen sisätiloissa (kerrostalossa). Tässä lisäperusteluna oli, että minulla on eettisiä ongelmia hiirien tappamiseen myrkyllä tai luokulla. .50 BMG on tarpeeksi tehokas noin suurelle eläimelle, että sen saa kerralla tapettua.
Eli kyllä sinäkin varmaan saat kun osaat kunnolla perustella tarpeen.
Enpä tiedä onko .50 normaaliin metsästyskäyttöön tarkoitettu. Eikös yleiset norsupyssytkin ole jonkin verran pienempireikäisiä. Ja kun ne dinosauruksetkin ovat jo kuolleet sukupuuttoon.
Minun mielestäni .50 kivääri sopii parhaiten johonkin helikopterin, ajoneuvon tai viestikeskuksen 'metsästykseen'. Tai ehkä sellaisen harjoitteluun?
Mutta eikös periaatteessa voisi alkaa harrastaa suurriistan metsästystä Afrikassa ja hakea täältä lupaa tarkoitukseen sopivaan kalustoon.
Metsästyskäyttöön tehdään useitakin puolen tuuman tai sitä suurempia metsästyskalibereja. 50bmg on vain hylsyn puolesta turhan kookas ja matalapaineinen eli tehoa saadaan kyllä mutta aseesta tulee aivan liian painava järkevään käyttöön metsästyksessä (15-20kg) kun taas esim. 500 A-Square , 577 Tyrannosaur,585 Nyate ja 600 Ok ainakin voidaan tehdä huomattavasti kevyempään aseeseen ja kuitenkin iskutehot saadaan tuonne 10-17 tuhatta joulea välille ja luodin halkaisijaa vieläkin suuremmaksi mitä 50 Bmg:ssä.
Omaan puolituumaiseen sain luvan perustelemalla haluni tuhota näitä edellä mainittuja viestikeskuksia. Ja hyvin on tuhoutunutkin.
Oot sie sälli tosissas?
Missäs sie sillä tykillä ammut, Saharassa vai Etelänapamantereella?
Pistitkö perusteluksi TA-harjoittelun?
Eikös tämä puolituumainen alkuaan raskaan konekiväärin kaliiperiksi (BMG = Browning Machine Gun) suunniteltu. Siis sellaisia "metsästettävien" kohteiden ampumista kuin panssaroituja ajoneuvoja, lentokoneita, laivoja ja helikoptereita yms varten.
Ei löydy mitään järjellistä käyttöä metsästyksessä eikä urheiluammunnassa näillä paukuilla, joilla E100 on 8 000 - 20 000 Joulea, kuten sisäministeriön tuore aselupasuosituskin toteaa (ks. sivu 91).
http://www.intermin.fi/intermin/hankkeet/asearpa/home.nsf/files/Aselupak%E4yt%E4nt%F6jen%20yhten%E4ist%E4misohje%20liitteineen/$file/Aselupak%E4yt%E4nt%F6jen%20yhten%E4ist%E4misohje%20liitteineen.pdf
Taajattii olla iha vasen metästäjä kum et tiijäkkää tiälläe oleva 1000m kasaammuntoja viiskymppisille ruilakoellen
Vuan entäpä puoltuumasten kolomen kilometrin kaarituliammunnat. Aenannii tiällä päen joka viikonlopun hommoo.
Juu, ei puolituumainen taida olla se kaikkein näppärin ase lintumetsälle.
Mutta mielestäni ainakin reserviläisille tuollainen pitäisi sallia. Tarkka-ampuja on tärkeä erikoisosaaja kriisinhallinnassa. Hänelle voi olla eduksi harjoittelu puolituumaisella. Tuollaista asetta ei ole helppo hallita kylmiltään. Kalustomaalit eivät ole pienemmillä kaliipereilla hoidettavissa.
Kyllä minulla ainakin olisi kriisitilanteessa paljon suurempi luottamus turvallisuuteen jos vaikkapa jossakin oman tiesulun lähistöllä piilossa olisi raskaan ta-kiväärin kanssa varmistamassa tarkka-ampujapari jolla on kokemusta puolituumaisella ampumisesta.
Jos haluaap iänevaementajalla tos hiljase hirvikivvääri, nii .50 kalperine esmerkiks
Barretti on just sopiva. Myö reserviläeset tuassiisa ollaa nii kännissä jotta heettoveetet riittää. Wurfmesser sakemannije kielellä.
Olen samaa mieltä. AYO "kieltää" puolituumaisen hankinnan TA-toimintaan sillä verukkeella, ettei kaliiberi ole sallittu Häyhä-kisassa.
Mielestäni materiaalikiväärin ampujan pitäisi saada harjoitella asiaan kuuluvilla välineillä silloin kun siltä tuntuu. Muuten tuloksena voi olla vain vitun kallis tykinruoka.
Vaan miten ne hommot teitin torpan niin kaukaa kiertöö? Eikö hyö tiijä että ystävööhän tekin kaipaatte. Ettäkä varmaan oo mikkää paha immeinen lyhyeltä hollilta.
Mulla on mökkipyssynä tollanen 50 kaliiperinen Barret. Irtos ihan perustelulla "Kalalokkien kirkuna vituttaa ja pitäs ampua ne pois".
On tarkka peli. Käsivaralta ilman tukea ja kiikaria olen ampunut sillä tollasia 2-3 millimetrin kasoja.
Suosittelen kaikille! Nyt ei muuta kuin kipinkapin lupatoimistoon anomaan hankintalupaa!
Sillä verukkeella että anoppi assuu kahen kilsan päässä eikä tehot riitä 7,62*39 sinne asti. Nimismies oli sitten niin ystävällinen että laitto luvat samantein kahdelle, jos vaikka eukkoo joskus vaihtoo.
tua viiskyppine keettijö pöövällä. Nuapuri kukon aena tärräätä ku herättää liija aekasee. Oonni jo kaheksatosta kukkoo tärräättänä. Pittää pittee kirjoo jotta suan toestaseksluva kun onnii nytte vua miäräaekane ja pittää totistoo asseella oleva jottae käättöö.
sinnäe tiet niitten kukon raatoin kansa?
Sinnehä ne jiäp, mittee nyt niistäe ylleesä jiäp, nuapuri kanalan katollen.
Eipä täm uo mikkää kukkofoorumi! Menkää het paikalla sopivallen foorumillen huastammaa kukkoloesta ja muista savoelaesten asjoist!
Edellen olen sitä mieltä, että koska tämä palsta on teeman "metsästys ja kalastus" alla, toivoisin, että keskustelu kaikenlaisista "poliisitoimen pumppuhaulikoista ja virkapistooleista" puhumattakaan maanpoulustuksellisesta aseistuksesta siirtyisi niille foorumeille joille se kuuluukiin...
Minä tuas toevon jotta siirryt lukemaa sennii toope laeskaläksyjäs mittee erkoesluokaope tul sulle antaneeks.
Tähän välliin soppiikin kysymys ampumaratakäätöksestä ylleensä. Tuota uattelin kysyvä jotta moniko käättää raskasta luotiliivia kun kääp ampumaraalla kohistelemassa. Vae riittääkö kevveempi liivi?
Vaen ystävällismielisijä vastaaksija kiitos.
Niin ja kerropa vielä minkä tähen käätät.
Ei kait siinä mitn esteitäkään vastaan pitäis tulla.. ei se ase ainakaan alitehoiseksi jää:P
Paremp kumminnii ku riippatissikuvatukset ee tule ilima liivlöetä.