Miten voisi olla aikaisemmin paikalla? Myöhästyn lähes 50% tapauksista, olipa kyseessä sitten työpaikalle meno tai kaverin tapaaminen. Yritän nousta sängystä aikaisin, lähteä hyvissä ajoin, mutta silti aina käy melkein niin. Olen myös yrittänyt laittaa kellon soimaan aiemmin, mutta sitten käy niin, että lojun sängyssä vielä pidempään tai jos nousen ylös tulenkin kattoneeksi telkkaria ja sitten tulee kuitenki kiire. Onko ex-elämäntapamyöhästyjillä niksejä myöhästelyn lopettamiseen?
Myöhästely
Myöhästelijä
91161
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
muita ihmisiä jos pystyt...
tästä asiasta. on äärettömän suuri epäkunnioituksen osoitus toista kohtaan olla myöhässä.
Myöhästy junasta, linja-autosta tai töistä tarpeeksi usein, niin kyllä siperia opettaa!
rankaise itseäsi myöhästymisistäsi. Vaikka näin: Tänään myöhästyin töistä, en saa katsoa telkkaria koko iltana/syödä suklaata/lukea/jotain kivaa. Myöhästely loppuu pian. Jos päätät sanktiosta etukäteen etkä noudata sitä, olet säälittävä lusmu.
kroonisesti, ja se on sitten sietämätöntä. Kärsin 20 vuotta hänen myöhästelyistään, kunnes aloin noudattaa yksinkertaista ohjelmaa; jos meillä oli sovittu tapaaminen vaikkapa klo 18, menin paikalle varttia vaille seitsemän. Tuolloin hän yleensä vasta saapui hengästyneenä paikalle, tai ilmestyi muutaman minuutin kuluttua. En todellakaan tiedä kuinka hän onnistuu ehtimään töihin (hän on leikkaussalisairaanhoitaja) mutta itseäni säästelen turhalta ärtymykseltä tällä systeemillä. Hän kun nyt vain kertakaikkiaan on sellainen !
Olin itse aikanaan samassa tilanteessa, jouduin odottelemaan elämäntapamyöhästelijää milloin minkäkin ajan. Ilmoitin hänelle jossain välissä, että jos hän siitä eteenpäin myöhästyy sovituista tapaamisistamme, minä joko olen paikalla tai en ole, riippuen siitä, onko odottelu sattunut sopimaan omaan aikatauluuni vai onko minulla ollut jotain muuta parempaa tekemistä epämääräiselle odotusajalle. Hän ei ole koskaan sen jälkeen myöhästynyt ainakaan ilmoittamatta siitä hyvissä ajoin etukäteen.
Kuvaamani elämäntapamyöhästelijä sai itsensä tältä osin kuriin, kun hän tajusi, että myös minun ajallani on merkitystä. Että minullakin voi olla parempaa tekemistä kuin odotella, milloin hän suvaitsee saapua.
Alkuperäiselle kysyjälle sanoisin, että todennäköisesti läheisesi, työtoverisi ja muut, joihin kohdistat välinpitämättömän käytöksesi, eivät tältä osin arvosta sinua kovinkaan paljon. He eivät ehkä sano mitään, mutta joskus saattaa tulla vastaan se korsi, joka katkaisee kamelin selän. Työnantajallasi on helpompaa, hän voi antaa sinulle potkut, mutta ystäviesi kohdalla voi olla, että he vain kiukkuavat huonoa tapaasi ja samalla tekevät väärin itseään kohtaan, kun suostuvat siihen. Tai sitten jonain päivänä he huomaavat, että et ole aiheuttamasi ärtymyksen arvoinen, ja se tuskin on tavoitteesi.
Minulla on myös krooninen myöhästelijä ystävänä. Monta vuotta puhisin sisäisesti kiukkua hänen jatkuvasta myöhästelystään, olin siis aivan liian kiltti. Annoin aina anteeksi.
Lopulta kyllästyin, koska koin aidosti, että minun menoilla, ajankäytölläni ja sopimuksillani ei ole merkitystä, jos aina on varaa myöhästyä ja rikkoa sopimukset.
Aloin olemaan järjestelmällinen, eli jos ystäväni ei tullut ajoissa paikalle, en enää odottanut häntä! 5min on maksimi odotusaika.
Jos ystäväni soitti vaikkapa (tapaaminen klo 16) klo 16.15, että 'olen vähän myöhässä', ilmoitin tyynen rauhallisesti, että meillä oli tapaaminen klo 16, en ole enää paikalla, tuli muuta menoa.
Jos oli sovittu vaikkapa meno elokuviin (leffa alkaa klo 17.30) ja nähdään ennen leffaa 17.15, eikä ystävää näy 5min jälkeen, ostan lipun vain itselleni ja menen saliin sisälle.
Jos ystävä tulee 17.25 ja saliin ei vaikka vielä pääse, emme siis pääse enää istumaan vierekkäin, no se oli hänen mokansa, ei minun.
Jos teatterin liput pitää lunastaa vaikkapa 30min ennen näytöstä, en lunasta kun oman lippuni. jne jne. Älkää antako myöhästelijälle anteeksi ja aina armoa!
Paras/pahin tapahtui pari vuotta sitten, olimme menossa junalla toiselle paikkakunnalle ihan vain shoppailemaan ja viettämään hauskaa kesäpäivää.
Sovimme tapaamisen rautatieasemalle klo 8.30, juna lähti klo 9.00. Toinen juna lähti klo 9.50. Ystäväni oli tietenkin taas myöhässä ja porhalsi paikalle klo 8.55. Olin ostanut lipun jo itselleni ja mennyt junaan, ystäväni ei saanut enää lippua samaan junaan vaan tuli perässä sillä 9.50-junalla.
Oma vikansa, mutta sen jälkeen alkoi olemaan ajoissa.
Lisäksi sanoin todella kypsänä (koska kyseinen käytös oli ennakkon tiedossa), hänen ihmetellessään miksen ostanut myös hänelle lippua 9.00 junaan, etten voi tietää oliko hän tulossa, hän kun ei koskaan pidä lupaustaan ja on aina myöhässä. Soitto kännykällä jostain puolimatkasta ei takaa mitään ja alkaa kyllästyttää. Sanokaa se suoraan!
Tarpeeksi usein kun tuota toistatte, alkaa mennä perille!
Älä ole liian kiltti, älä hyväksy sitä 'anteeksi kun olen myöhässä' - fraasia jos käytös on kerran jatkuvaa.
Kyse on ystävien ja kanssaihmisten kunnioittamisesta.
Älä siis sovi tai lupaa mitään, jos et pysty pitämään lupaustasi.
Oletko ajatellut, miten itsekeskeisen vaikutelman annat? Oleko niin korvaamaton, että aina toisten pitää odottaa sinua? Miksi? Miltä tuntuu, jos sinulle tehdään vastaavasti? Odotatko?
Tää keskustelu todella kolahti, tiedän kyllä ite olevani aina myöhässä jokapaikasta ja oikeastaan monesti lähden vasta silloinkun pitäisi olla jo sielä. Mutta myös töihin yms. menen joko myöhässä tai sitten nippanappa minuuttia-paria ennen. Enkä oo tosiaan tajunnu että asia ois mitenkään sidoksissa itsekeskeyteen, eikä kukaan ole sanonu mulle asiasta.. mutta kun ajattelen asiaa omalta kannaltani niin itse VIHAAN odottamista ja jos ystäväni on myöhässä saatan soittaa hänelle jo moneen kertaan siinä odotellessa.
Noo, pitää yrittää parantaa nytten ja olla mielummin ajoissa kun myöhässä.