Ei kuukautisia kuulu ??

Hei. Olen 20-vuotias (164/49 ) nuori nainen. Mistä johtuu, että minulla oli vuoden tauko, kuukautisia ei tullut, sitten yks kaks kahdet peräkkäin ja nyt taas ... ei mitään ??!! En syö pillereitä, enkä ole suhteessa. Liikun suht paljon.
Onko mitään luontaislääkettä tms. millä saisi kuukautiset säännölliseksi ?
5438
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Luontaisesti en ole kuullut mitään rohtoa,jolla kuukautiskiertosi saataisiin säännölliseksi.Pillerit ovat aika yleisesti se lääke,jolla kuukautiskierto saatetaan normaalitasolle.Nykyään on hyvinkin matalahormonisia e-pillerimerkkejä,jolla ei ole sen kummempia sivuvaikutuksia(oireet tietysti yksilöllisiä)ja joilla kierto normalisoituu.Oletko käynyt lääkärissä keskustelemassa ongelmasta?Suosittelen lämpmästi,sillä lääkäri osaisi sinua parhaiten neuvoa.Kuukautiskierron säännöllisyys on aika tärkeä asia kuitenkin,jolla on merkitystä moneen tärkeään asiaan.Ongelmasi on varmasti hoidettavissa:)

Äänestä
  • Hei. Kiitos vastauksestasi. Olin vuosi sitten gynellä tutkimuksissa ja kaikki oli ok. Söin kuurin keltarauhashormonia ja kuukautiset tulivat kuten nytkin kaksi kertaa ja sitten tämä vuoden tauko. Pillereitä hiukan kavahdan, koska minulla on ajoittain erittäin korkea verenpaine.
    Mahdatko tietää miten ravinto vaikuttaa hormoneihin ? Rasvan määrä tms. ??

    Äänestä

  • fghj kirjoitti:

    Hei. Kiitos vastauksestasi. Olin vuosi sitten gynellä tutkimuksissa ja kaikki oli ok. Söin kuurin keltarauhashormonia ja kuukautiset tulivat kuten nytkin kaksi kertaa ja sitten tämä vuoden tauko. Pillereitä hiukan kavahdan, koska minulla on ajoittain erittäin korkea verenpaine.
    Mahdatko tietää miten ravinto vaikuttaa hormoneihin ? Rasvan määrä tms. ??

    PCO voi aiheuttaa tollasta (siis polykystiset munasarjat). käypä googlaamassa

    Äänestä

  • fghj kirjoitti:

    Hei. Kiitos vastauksestasi. Olin vuosi sitten gynellä tutkimuksissa ja kaikki oli ok. Söin kuurin keltarauhashormonia ja kuukautiset tulivat kuten nytkin kaksi kertaa ja sitten tämä vuoden tauko. Pillereitä hiukan kavahdan, koska minulla on ajoittain erittäin korkea verenpaine.
    Mahdatko tietää miten ravinto vaikuttaa hormoneihin ? Rasvan määrä tms. ??

    En ole lääkäri,joten en uskalla lähteä neuvoa sinua mitenkään muuten kuin,että käy uudestaan siellä lääkärissä:)Kyse on kuitenkin sinun terveydestä ja hyvinvoinnistasi.Korkea verenpaine on tietysti sellainen asia,että pillerit varmasti askarruttaa.Pillerit ovat aika kehittyneitä nykyään ja sivuvaikutukset ovat matalahormonisissa e-pillereissä todella minimaaliset-,mutta lääkäri osaa arvioida tilasi noiden pillerienkin suhteen.Kerroit,että liikut aika paljon?En tiedä nyt millaisesta liikkumisesta on kyse,mutta esim.urheilijoillahan on hyvin pahojakin kuukautisongelmia juuri siitä syystä,että keho on jatkuvassa "rasitustilassa".Toinen voi olla ihan henkinen syy.Stressi ja muut ihmismielen jutut voivat tehdä fyysiselle minälle tälläisiä temppuja.(esim.stressi menkoista ja niiden odotus)Sisarellani oli kerran lähes vuoden pois menkat,kun hän muutti ulkomaille.Stressistä ja muusta johtuvista syistä näin tapahtui.Kehoitan vielä kerran sinua käymään lääkärissä.Kerro siellä kaikki mitä olet täälläkin kirjoitellut esim. pillereitten turvallisuudesta ja varmasti saat avun ongelmaasi.Olet vielä nuori ja ihana elämä edessä.Menkkoja odotellessa menee vain aikaa hukkaan.

    Äänestä

  • -x- kirjoitti:

    En ole lääkäri,joten en uskalla lähteä neuvoa sinua mitenkään muuten kuin,että käy uudestaan siellä lääkärissä:)Kyse on kuitenkin sinun terveydestä ja hyvinvoinnistasi.Korkea verenpaine on tietysti sellainen asia,että pillerit varmasti askarruttaa.Pillerit ovat aika kehittyneitä nykyään ja sivuvaikutukset ovat matalahormonisissa e-pillereissä todella minimaaliset-,mutta lääkäri osaa arvioida tilasi noiden pillerienkin suhteen.Kerroit,että liikut aika paljon?En tiedä nyt millaisesta liikkumisesta on kyse,mutta esim.urheilijoillahan on hyvin pahojakin kuukautisongelmia juuri siitä syystä,että keho on jatkuvassa "rasitustilassa".Toinen voi olla ihan henkinen syy.Stressi ja muut ihmismielen jutut voivat tehdä fyysiselle minälle tälläisiä temppuja.(esim.stressi menkoista ja niiden odotus)Sisarellani oli kerran lähes vuoden pois menkat,kun hän muutti ulkomaille.Stressistä ja muusta johtuvista syistä näin tapahtui.Kehoitan vielä kerran sinua käymään lääkärissä.Kerro siellä kaikki mitä olet täälläkin kirjoitellut esim. pillereitten turvallisuudesta ja varmasti saat avun ongelmaasi.Olet vielä nuori ja ihana elämä edessä.Menkkoja odotellessa menee vain aikaa hukkaan.

    Kiitos teille kaikille. Tilaan gynen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


fgfhjkk kirjoitti:

Hei. Olen 20-vuotias (164/49 ) nuori nainen. Mistä johtuu, että minulla oli vuoden tauko, kuukautisia ei tullut, sitten yks kaks kahdet peräkkäin ja nyt taas ... ei mitään ??!! En syö pillereitä, enkä ole suhteessa. Liikun suht paljon.
Onko mitään luontaislääkettä tms. millä saisi kuukautiset säännölliseksi ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu